• çeşit ve markalar arasında çok geniş bir fiyat yelpazesi vardır.ancak gücün doğru aktarımı ve motorun sağlığı açısından hem bakımı hem de kalitesi azami önem taşır.kanımca o ring zincirler bir çok açıdan en mantıklı seçim olacaktır.
  • tahrik zinciri olarak da adlandırılır.
  • bu zincir, motoru orta ayağa alıp, vitese takıp, motoru çalıştırarak temizlenmeye kalkışılırsa, adamın parmağı kaşla göz arasında şak diye kopabiliyor. şakası yok. çok sık karşılaşılan bir kazadır. (hatta advrider'da 4 parmağını kaptırmış bir tip vardı) vitesi boşa alıp, bir elle tekeri çevirerek yağlamak en güvenlisidir.
  • kralı did'dir.

(bkz: did)
  • motordan gelen kuvveti arka tekerleğe aktarmakla yükümlü motosiklet parçasıdır kendileri. fakat çabuk toz tutar, kirlenir. bu kir, çamur vs. şeyler de zincirin ömrünü kısalttığı için, bol bol temizlenip yağlanmalıdır. yüksek hızlarda uzun süre kullanıldığında, ya da normal hızda belirli bir km kullanıldığında uzayıp gevşemeye başlarlar, bu gevşeme hem gücün aktarımını düşüreceğinden, hemde olası bir sorun anında zincirin dişliden çıkmasına sebep olacağından vakit geçirilmeden zincir gerilmelidir. ayrıca zincir germe işlemi kesinlikle kolaydır, bir kere serviste yaptırıp ya da arkadaşdan rica edilip öğrenilebilir. motor kullanırken başa gelebilecek en kötü senaryolardan biri zincirin kopması olduğu için, motora hen bindiğinizde zincirin durumu kontrol edilmelidir.
  • zincir yağı ile toz mıkantısı haline gelen, sae 90 dişli yağı ile çok verimli şekilde yağlanabilen hayati önem taşıyan parça
  • motul harici bir yağı ne kullandım ne tavsiye ettim, yine motulu tek geçeceğim zincir.
  • gaz yağı ile güzelce temizlenir suyla üzerindeki gaz ayağı ve pislikler atılır. ardından kurulanır temiz pamuksuz bir bezle. sonra bir güzel yağ sıkılır. yağ sıkıldığı gibi gazlanmaz, yağın tamamen nüfus etmesi için beklenir.

sonrası gazlamalar :)
  • zorlayarak amına koyduğum yürüyen parçasıdır.
    gittim yenisini taktırdım bakalım o ne kadar gidecek.
  • en son 976 km önce yağladığım zincirdir.
hesabın var mı? giriş yap