şükela:  tümü | bugün
 • "mine resistant ambush protected" kelimelerinin kısaltmasıyla isimlendirilen zırhlı araçların adıdır. "mayına dayanıklı pusuya korumalı" olarak türkçeleştirilebilir. bu araçlar halen afganistan ve ırak'ta amerikan askerleri tarafından kullanılmakta ve iki ayrı ülkede savaşan bir ülkenin askerlerinin büyük bir kaos içinde dahi neden hain mayın saldırıları sonucu ölmediğini göstermektedir.

  araçlarla ilgili detaylı bilgi na şurada var:
  http://www.defense-update.com/products/m/mrap.htm

  demem o ki bunlardan üretilir mi, alınır mı, napılırsa yapılsın. bölgede görev yapan birlikler bunlarla teçhiz edilsin. daha fazla bacak kopmasın, daha fazla şehit haberi gelmesin.
 • abd bunların 7700 tanesine 8 milyar dolar ödemiş. yani kaba bir hesapla tanesi 950 bin dolar. bize 1000 tanesinin yeteceğini düşünsek, 1 milyar dolardan fazla etmediğini görürüz. şimdi 4 adet awacs için 1.1 milyar dolar verdiğimizi hatırlarsak -ki daha elimize geçmedi bu uçaklar- 1000 tane mrap'a bu para niye verilmez sormak lazım.

  yine şunu da soralım: hazine 1995-2006 yılları arasında toplam 303.1 milyar dolar borç faizi ödemedi mi? ödedi (http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=817&l=1)
  insanın küfür edesi gelir.

  bir de başbakan için rahmi koç bir zaman önce 1 milyar doları var demişti. düşünün ki başbakan bile istese bunlardan 1000 tanesini zart diye alabilir:
  http://www.acikistihbarat.com/…erler.asp?haber=6670
 • amerika da parasi bol unlulerin hummera tercih ettikleri askeri arac.
 • amerika'dan 468 tane alınacakmış bunlardan. teröristle canı pahasına çarpışan askerin en uygun teçhizata sahip olması esastır. ancak akla bir soru da geliyor:

  acaba amerika, türkiye'nin sınır ötesi sınırlı sorumlu noktasal harekatına izin vermek için bunların satın alınmasını öngörmüş olabilir mi?

  uyarı üzerine edit: vaktiyle şüphe etmişim ama bu aletlerin amerika'dan alınacakları kesin değilmiş. ihale süreci devam etmekteymiş. hatta hazır alım yapılması da garanti değilmiş.
 • türkiye'de yerli olarak üretilebilen araçtır.
  (bkz: bmc 350-16 z mrap)
  (bkz: otokar kaya)
  otokar kaya
 • bunların bazı modelleri o kadar ağır oluyorlar ki fren testlerinde amı götü dağıtıyor. http://www.military.com/…-major-fail/1864481092001/
 • türkiye için anlamsız bir yatırımdır. açıklayayım, bizimki gibi ortadoğu ülkelerinde en ucuz olan şey insan yaşamıdır. bunların tanesine bir milyon dolar verileceğine, askerlerin ölmesi tercih edilir. zira uzun vadede "maliyet" daha düşüktür. hem zaten en az üçer tane üremeye teşvik edildiğimizden, hiç tükenmeyecek bir "kaynak" vardır. bu nedenle çok acayip teknolojik alet edevata (awacs uçağı örneği gibi) dünyanın parası dökülür ancak insan hayatını koruyacak, askerin ölmesini engelleyecek şeyler için para harcanmaz.

  başlıkta bazı örnekler verilmiş, türkiyede üretiliyor, satın alınacak falan diye. tüm bunlar doğru olsa bile, bu tarz araçların genel kullanıma açılmayacağı, sadece belirli bir zümreye tahsis edileceği ve yine sadece çok az sayıda operasyonda kullanılacağı ortadadır. inanmayan şehit haberlerini okuyabilir.