• bir bayan ismi. eskilerden.
  • vampir lakapli bayan.
  • (bkz: birr)
    (bkz: ebrâr)
  • sadece bir bayan ismi olmasının yanı sıra bir insanın hayatta sahip olabilecegi en iyi dosta verilen isim.
  • ismiyle müsemmadır benim müberram. yüzü türkan sultanı kıskandırır, yürüyüşü prenseslere ahh çektirir.. hasta olmuş benim ciğerimin köşesi, masum meleğim, zeki kızım, bu neslin utanmayı unutmamış nadide çiçeği... guillain barre denen bir illet yapışmış kendisine.. önce ayakları tutmamış sonra elleri uyuşmuş, sonra dili... korkmuş benim öz evladım. suskundur kendisi, hiç konuşmaz dersem olmayacak ama fuzuli hiç konuşmaz. 5 gündür hastanede yatıyorken o, biz de devam etmişiz hayatımıza grip oldu geçecek gelecek diye umursamayarak. bugün öğrendim annesinden. hocam müberra hasta oldu dedi hastanede yatıyor dedi mübarek. nesi var dedim beyninde mikrop varmış dedi uzatmak istemeyerek. nedir durumu dedim yürüyemiyor dedi. benim gözümden boncuk düştü. geçen hafta koşarken daha iyisini yapabilirsin diyordum kendisine. annesi de sırtını dönüp saklamaya çalıştı nefesindeki titreyişi. ben vurulmuşa döndüm zaten annesinden bu kadar duyunca. neyse bişeyler öğrenince umutlandım ve canım kardeşim hüseyinle atlayıp hastaneye geçtik. müberram sultanım yatıyordu odaya girdiğimde. eyvah dedim eyvah kalkamıyor çocuk.. sevindi meleğim güldü. güldü kurban olduğum güzellik bizi görünce. damar yolundan öptüm elini canım kızımın.

başhekim yardımcısıyla konuşup tedaviye cevap verdiğini nispeten kısa zamanda normal hayatına dönebileceğini öğrenmiştik içeri rahat girdik bu yüzden. biraz sohbet ettik. yürüyebildiğini söyleyince anlatma bana icra et dedim gülerek. kalktı pat diye aha şimdi zıplayacak diye geçti içimden ki tay taydan yeni çıkmış bir bebek gibi dikkatli ve titreyerek yürüdü lavaboya kadar... bir boncukta orda düştü gözümden. müberram benim melek yüzlü temiz kızım.. iyi olacak, mutlu olacak, mutlu edecek.

müberra'm.. kuzum benim..
  • * aklanmış, temize çıkmış.
  • (bkz: müberra kablan)
    (ara: müberra*)
  • "haluk ve halim ve gıll u gışdan müberra [hileden arınmış] ruhban-sıfat bir merd-i sühandan idi." evliya çelebi
hesabın var mı? giriş yap