• muhammed buazizi kendisini "laik cuntaya hayır", "ezanlar susturulamaz", "başörtüsüne özgürlük" diye yaktığını düşünenler için hatırlatalım tek geçim kaynağı elinden alındıktan sonra kendisini yaktığını. yoksulluk. yoksulluk. allah aşkına, bakın allah'ın adını verdim, adamın davasını unutturup da saptırmayın olayı.
  • andrey tarkovski 9 eylül 1970'te günlüğüne şu notu düşmüş:

"modern insanın büyüklüğü karşı çıkışında yatar. bir kelime etmekten aciz, tepkisiz bir kalabalığın önünde kendini canlı canlı ateşe atan ya da elinde pankart, sloganlar atarak meydanlara yürüyen ve tüm namussuz ve tanrısızlara hayır diyen insanlara şükürler olsun."
  • 17 aralık günü sebze tezgahının elinden alınmasını protesto için kendisi yakarak hayatını kaybeden 26 yaşındaki üniversite mezunu tunuslu genç.
  • tunus hükümetinin düşmesine sebep olan büyük insan..
    işsizliği, çareziliği, adaletsizliği, açlığı ortaya çıkaran, kendi hayatıyla, bu değerlerin aslında ne olduğunu dünyaya gösteren insandır..
    bu gencin arabası, malları elinden alındıktan sonra yediği tokat benim bile zoruma gitmiştir..ama yine de karşı tarafa en ufak bir şiddet göstermeden, tepkisini sadece kendisine ,hayatına kastederek gösterebilme büyüklüğüne de sahipmiş...

cenazesine katılanlar, "intikamını alacağız. bugün senin için ağlıyoruz, ölümüne sebep olanları da ağlatacağız." diye slogan atmışlar.
    halkı kin ve nefretliğe doğru kışkırtmak, devletin ve milletin güvenliğini, devletin bekasını tehlikeye atmak, alenen bilmem ne hükümetini yıkmaya teşebbüs etmek, bilmem ne yasasını vb...liste uzar..
    maalesef insanlık suçu yok....ayıp olmuş..
  • nazim hikmet'in

ben yanmasam,
    sen yanmasan,
    biz yanmasak,
    nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..

dizelerindeki mecazi es gecip iki sene evvel bugun birebir eyleme doken babayigit. ruhu sad olsun
  • belki baska topraklarda da filiz verir yaktigi ates.
    kim bilir?
  • "biz makro büyüklüklerle uğraştığımız için onun şimdi konuşageldiğimiz makroları kendi mikro bedeniyle ateşlediğini atlayacağız haliyle. ama umarım kendi ülkesinde halkı unutmaz. hele hele ölümü ülkesinde 1956'dan beri süregelen halkımızınzekasıkendikendiniidareetmeyeyetmezizmin sona ermesini sağlarsa tarihi kim yapara bir general veya ulusal bir önder değil bir seyyar satıcı olarak unutulmaz bir katkı yapmış olacak.

ileride olur ya ülkesinin tarih kitaplarına -tabi gayriresmisine, resmisine halk giremez- ülkenin bir seyyar tezgahtan patladığı yazıldığında; ihtimal ki okuyucular inanmayacak ve muhammed'in arkasında abd, cia, mason, sabetay bööle olağanüstü kuvvetler arayacak, komplo teorileri üretecekler. her şeyin sadece ve sadece ekmeğe dayandığını, bu kadar basit materyalist bir temeli olduğunu görmezden gelmeye çabalayacaklar.

ama ben onun yanan bedeninin alevinde devrim de devrim deyü tamtam çalanları izliyorum şaşkınlıkla. kendi belediyeleri tarihi yarımadada tüm seyyar satıcıları ortadan kaldırıp turistler için kemiksiz löp et hazırlamaya çalışırken bravo topbaş başgan diye alkış tutan akpistleri mesela. buazizi, topbaş'ın karşısına çıkıp tezgahım başkanım dese sittir git diyeceğini bilmiyor olamazlar di mi? mısır devriminin yılmaz savunucuları var bir de, şiddet çok kötü bişi yae diyerek 100 öğrencinin 500 polis tarafından dövülmesini eşit iki tarafın şiddet sergilemesi diye meşrulaştıran, zinhar akp yanlısı olmayan ama adamların hakkını verenler. şimdi geçtikleri polis karşıtı tvitler yarın karşılarına konulduğunda geçici deliliğe sığınacaklar herhalde.

ve ben en çok hepsinin muhammed'e ve halkına hakan albayrak'ın "bir gün var ya bir gün bu mağribli çocuklar/bir gün yakacaklar paris'i" dizeleriyle hitap etmelerine şaşıyorum. herhalde kürt çocuklar yaktığında kendi şehirlerini o çocuklara fransız kaldıkları için olacak öyle coşkulular ve içtenler ki."
    http://ebediolur.blogspot.de/…muhammed-buazizi.html
  • arap yangınının çırasıdır ve kendisini ateşe vermekle gösterdiği masum tepki gördüğüm en devrimci yaklaşımdır.
  • times tarafından yılın adamı seçilmiş kişi .

http://dunya.milliyet.com.tr/…1/1481413/default.htm
  • muhammed bouazizi, pazarda taze ürünler satarak ailesini geçindirmeye başladığında, daha 10 yaşındaymış. liseyi bitirme sınavına girecek kadar sürdürmüş ama mezun olamamış (birçok haber kaynağının bildirdiğinin aksine, üniversiteye hiç gitmemiş).

(bkz: http://yaseminkokuyordudevrim.blogspot.com/…at.html)
hesabın var mı? giriş yap