• muharrem ince, her şeyden önce umudun adıdır. ne deniz baykal ne de kılıçdaroğlu, hiç bir zaman gençliği heyecanlandıran insanlar olamadılar. hangi gençlik mi? gezide ortaya çıkan, iyi eğitimli, dünya standartlarına eşit veya üstünde kültüre sahip olanlar, daha çok askerlik yapanların anladığı bir durum var. askerliğini yapanlar, ülkenin çeşitli yerlerinden gelen çok farklı, renkli kişiliğe sahip insanlarla askerlik yaparlar. bir süre sonra kafalarını meşgul eden şey bu insanlarla bu ülkenin nasıl olup da batmadığıdır, kısa dönemlerin bir kısmı, uzun dönemlerin büyük çoğunluğu vasıfsız, bilgisiz, oturmasını kalkmasını bilmeyen, bir kısmı esrarkeş, bir kısmı alkolik, klişe söylenişiyle yolda görseniz yolunuzu çevireceğiniz insanlardır. kültürsüz ve kuru kalabalıklardan oluşurlar. mantıklı olan biri, böyle bir gençliğe sahip olan herhangi bir ülkenin kısa süre de dünya sahnesinden çekilmesi gerektiğini anlar. evet o gezi olaylarında gördüğümüz az sayıda bu ülkeyi ayakta tutan ve hatta ilerleten insanlar. ülkenin sanatını, bilimini, kültürünü, tıp bilgisini, bir yere kadar hukukunu, mühendisliğinin önemli bir kısmını oluştururlar. ekonomi de bu parlak gençler üzerinden döner.
    chp'nin en büyük sıkıntısı bu gençlikle bağlantı kuramamasıdır. belki büyük kısmı chp'ye oy verir. gizliden destekler de. ama o kadar chp'nin kurultaylarına, toplantılarına mitinglerine bakın hep orta ve ortanın üstü yaşlarda insanları görürsünüz. bu insanlar iyi niyetli de olsa ne heyecanlılar ne de dünyayı tam algılayabilecek bilgiye sahiptirler. parti, bu insanların en kurnazlarının ve hırslılarının elindedir. eski dünyanın kodlarıyla dünyayı okurlar. ülkenin geri kalanıyla zaten bağ kuramazlar. kendilerini en bilgili, en kültürlü insanlar olarak tanımlarlar ve diğer kesimlerle bağlantıyı keserler. vizyonsuzdurlar. oysa gezide gördüğümüz gençliğin anneleri ve babalarıdır bu insanlar. ama kendi çocuklarının önlerini kesenler de bu insanlardır.
    uzun zamandır ilk defa muharrem ince bu durumu tersine çevirdi. ilk defa onun mitinglerinde bu gezi gençliğini gördüm. kılıçdaroğlu'nun, baykal'ın, akşener'in mitinglerinde değil incenin mitinglerindeydiler. o kadar heyecanlılardı ki sadece alanları değil sosyal medyayı da domine ettiler. akp'yi ilk defa iktidarı kaybedebilecekleri korkusuyla doldurdular.
    bu gençlerin bir engeli var onları örgütleyecek, yol gösterecek, önlerine hedef koyacak biri. işte o kişi muharrem incedir. bu standart üstü gençlik , her ülkenin sahip olamadığı kadar da büyük bir kitledir. muharrem ince her adımını bu gençlerle attığı takdirde, iktidar olsun veya olmasın önünde hiç bir güç duramaz. tekrar belirtiyorum iktidar olamasalar da... bu zekayla değil akp, tüm avrupa toplansa, baş edemez, tek gereken birinin öne düşmesi, her daim onlara sahip çıkacağını göstermesi, bütün örgüt dağıtılmalı. bu gençlere il il, mahalle mahalle sorumluluk verilmelidir.
    süleyman soylu chp'lilere şehit cenazelerine katılma yasağı getirdi. chp'yi yönetenler bir iki göstermelik açıklama yaptı. kimse umursamadı. muharrem ince chp'nin başında olsaydı. yedirirdi o sözleri söyleyene. sırf bu bile kılıçdaroğlu'nun partinin başından gitmesi için yeterli bir neden.
  • sana daha da kiziyorum, nerdesin ya :(
  • sayesinde, ekşisözlükteki muhaliflerin bir çoğunun, eleştirdikleri ve çomarlıkla suçladıkları aktrollerden farklı olmadığını öğrendiğimiz siyasetçi. adamın bile bile yanlış yaptığı şeyleri savunabiliyorsunuz ve bunun benim gözümde ''çalıyor ama alnı seccadeye değiyor'' argümanından farkı yok.

ayrıca o özlemini çektiğimiz ileri demokrasilerde, futbol takımı tutar gibi bir parti ya da lider desteklemek de söz konusu değil..

benim muharrem ince'ye olan bakış açım değişti, zaten çok da savunucusu olamadım ama belli başlı konularda ona inanmıştım. sizi bilmem.

not : istediğiniz kadar politik olun, politika yapın. politikadan sadece politikacılar maddi ve manevi şeyler kazanır. lütfen, entryi buraya kadar okuduysanız ve devamını okuma niyetindeyseniz bu notu unutmadan okuyun.

kendisi kaybettiği seçim akşamı, oy verme işlemi bittikten hemen sonra swiss otelde alkol almaya başlamış, gece 11'e kadar da zil zurna sarhoş olmuştur. çok büyük bir sorumluluk örneğidir. halbuki kendisi, avukatlara hazır olun emri verdim, her an sizi ysk'nın önüne çağırabilirim diyerek ben de dahil milyonların umudu olmuştu.

seçimde hile mi var? kaçırıldı mı? ailesiyle mi tehdit edildi gibi, şahsını kendisinden daha çok düşünen insanlara ''şizofren'' demeyi de ihmal etmedi.

bununla da kalmayıp, o gece alkollü olduğundan tek bir açıklama yapamadı.

şimdi, devleti yönettiğini düşünüyorum da..

evet benim de umudum vardı kendisinden. ince'nin endüstri 4.0 ve kuantum çıkışı beni de etkiledi. hatta kendisinin bu iki kavramın ne olduğuna dair çok büyük fikirleri olmadığını düşünsem de.. (bkz: kuantum ulan bu boru mu?) çünkü bu coğrafyada bunları söyleyebilmek bile başarılı, değerliydi benim gözümde.

kendisi kaybettiği seçim üzerinden 1 hafta geçmeden, kendisine inanan kitlenin moral seviyesi yerlerdeyken, marmaris'e gitti, teknede pozlar verdi. helal olsun :)

chp'nin kılıçdaroğlu ve ekibinden kurtulması gerektiğini düşünen biri olsam da, muharrem ince'nin siyasetin ahlak sınırları çerçevesinde yapılması gerektiğini söylediğini iyi hatırlıyorum. bununla beraber seçimden önce '' asla kurultay lafı ağzımdan çıkmayacak, kılıçdaroğlu'na karşı aday olmayacağım'' demişti. seçimden sonra da '' kurultay lafı ağzımdan çıkmayacak.'' dedi.

yılmaz özdil'in yazdıkları, bu geceki habertürk röportajıyla görünen o ki, kendisinin gözü hala chp genel başkanlığı koltuğundadır.

hayırlısı olsun ama şahsımdan 24 haziran günü aldığı oy ilk ve son olarak kalacaktır.
  • kalıbının adamı değilmiş. net.
  • ayrı bir parti kurup genç ekiplerle ve temiz siyasetçilerle tüm halkı kazanmayı hedefleyerek yoluna devam etmesi gereken kişi. artık bu medya düzeninde chp bin başına kim gelirse gelsin maksimum %30 oy alır.
  • gençliğin umuduymuş. vah vah yazık. demek ki gençlik siyasetten bir gram anlamıyor. muharrem ince bitti arkadaşım bitti. sizin gibi saftiriklerin sayesinde parti başkanlığını alabilirse ne ala, kendinizi sınırsız tatmin edebilirsiniz. ha alamazsa bir belediye başkanlığı kovalar, yoluna bakar. siz ise peşine takılacak başka bir popülist bulursunuz.
  • mayıs 2018 boyunca, kendinden çok emin bir biçimde "erdoğan bitti, trollerden başka seveni kalmadı, akp çöküşte, benim aday olmam için yoğun bir talep var" diyen, ancak değil adaylığa ön adaylığa bile maçası yemeyen çünkü kendisini ciddiye alan kimse olmadığını gören,
    her fırsatta atatürk milliyetçiliğine dair "dertlerini" paylaşan, güya "içini döken"
    cine5'i alması ve iktidara yakınlaşmasına aracılık etmesi için berat albayrak'a yalvardığı sızan e-postalarla kanıtlanmış,
    akşener'i iftiralarla, hakaretlerle yerden yere vurup abdullah gül'ü yere göğe sığdıramayan,
    "yusuf yerkel'in özrünü kabul etmeliyiz" falan gibi biçimsiz, anlamsız bir gündem yaratmaya çalışmış olan,
    muhtemelen kendisini hdp+chp ittifakının adayı olarak görme arzusuyla yanıp tutuşuyorken ve kılıçdaroğlu'na yalakalık yapıyorken, seçim dönemi başında (adaylar belli değilken) bangır bangır "hepimiz çalışmalıyız, bu son şans" diye bağırmaktayken, muharrem ince'nin yarattığı umut dalgasıyla yıkılan ve muhalefet için çalışmayı anında reddedip akp cephesine yanlayan levent gültekin, (ki kendisi seküler milliyetçi oyları için doğduğu yer hakkında bile alenen yalan söyleyip, ardahanlı olmasına rağmen izmirliyim diye gezen biridir) muharrem ince için "çok alkollüydü, kaynak da popom. ak parti seçmeni bizi bu beladan kurtardı" diye açıklama yapmış.

levent bey, bu iddia daha önce ağır yandaş basında da dile getirildi.
    kanıtlayamayanın şerefsiz ve namussuz olacağını sayın ince o iddia sahibine de açıkça söyledi ve meydan okudu.
    o akşam ince'nin yanında en az 50 kişi, otelde çalışan en az 100 kişi vardı. ama sizin şu karşı devrimci akp cephesiyle bir olup, ortada bir tane bile tanık yokken bunları söylemeniz iftiradan ve iğrenç hırsınızı ortaya döktüğünüz bir yalandan başka bir şey değildir.

bir de bu yanardöner adamın sözlerini burada kanıt olarak görenler var ki onlar net küfür hak ediyor. aşağısı kurtarmaz.
    bakın ak partili olsanız anlarım. çünkü adamın sözlerinin devamı ve bu iftirayı atarken niyeti çok net: ak parti bizi kurtardı diyor adam. bu akplinin hoşuna gider. açık.

ama muharrem ince'ye oy vermiş ve o akşam olanlara dair aklında soru işaretleri olan biriyseniz ve bu adama prim verip "aaa bu olmadı" diyorsanız hakikaten ciddi mental problemleriniz ve duruş* bozukluğunuz vardır. kendinize gelin, safları sıklaştırın ve sıkı durun. yoksa böyle piyonlar tarafından güdülen bir sürüden farkımız kalmayacak.

çok klişe olacak ama hakikaten, laf dinlerken önce bi durun da bakın: önce lafa, sonra söyleyene.
  • an itibarı ile habertürk yayınında, oldukça bezgin ve durgun gördüm aynı bizim gibi...neyse boş ver, belkide olmuyor bu ülkede, olmayacakta...
  • kusura bakmasın ama boş yapmakta olan adam. ülkenin rejimi değişmiş hala mustafa kemal paşa kütahyada yenildi sakaryada orduyu çekti hazırlandı diyor. mustafa kemal paşan o sırada mücadele ediyordu, sen ortalardan kayboldun. geç bunları ince.
  • haberturk tv de canli yayinda suan da. o coskusundan, heyecanindan, umit ve guc veren halinden eser kalmamis.. umutsuz, mutsuz.. secim gecesi hakkinda ortaya atilan iddialarin tamamini yalanliyor.
hesabın var mı? giriş yap