şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bürokrasi cenneti ülkemin yerel bürokratik uzantısı.her kayıtta,başvuruda,bokta,püsürde istenen ikametgah belgesini bilgisayarda bir tuşa basarak vermek ve karşılıgında bir ton para almak dışında ne gibi bir misyonu vardır çok merak etmekteyim.genelde egitimini kahvehanede tamamlamış,ondan sonra da donanımını ülkeye yararlı olacak şekilde kullanmaya karar vermiş kişilerin*yatırım kapısı.malını mülkünü satıp varını yogunu seçimlere yatırım* yapan bir çok muhtar tanıyorum.kim istemez ki,senelerini egitimle harcayan insanların bir senede kazandıgını bir ayda götüren tonla muhtar var.kaba taslak bi hesabını ve mukayesesini yapmak bedeva.
  darbe ve istihbarat döneminin,görevi mahalledeki sakinleri ve davranışlarını takip edip raporlamak olan meslegi şimdinin ise rant kapısı...başka bi bok degil.
 • muhtar kişisinin ikametgah alanı.
 • şimdiye kadar sadece belge almak üzere ilgilendigim, devletin en küçük uzantısı. halkına güvenmeyen bürokrasinin işlediği ülkede, aldıgım belgeler bu kurumun aslında gereksiz oldugu cıkarımına ulaştırsada, kucuk birimlerin aktif hale getirilmesi, nispi cogunluk yonetimlerinin merkeziyetciligini, ve halka kayıtsız şartsız itaat ve uyma zorunlulugu baskısını kesinlikle biraz olsun rahatlatacagı aşikardır. bu bir hükümet politikası olmadıgı gibi, devletin bu yönetim bicimi, boyle bir organizasyonel yapılnamayı kurgulayabilecek hükümet adaylarının cıkmasını engellemekte. zira bürokrasi devlet merkeziyetciliginin bir baska korunaklı limanıdır, ve halkın merkeze uzaklıgı devleti alamut kalesine cevirmektedir. diger ajitasyonel eylemleri, ki yazmakla ve tartışmakla bitmez, saymazsak, bizim yönetime bir şekilde katılımımızı engelleyen bir elma şekeridir.
 • bir ara kaldırılacak diye gündeme gelen oturduğun yerden para kazanmanın en güzel örneği. öğretmen, doktor, mühendis maaşına takılıyor arkadaşlar ama burayı es geçmişler. bizim mahallenin muhtarı var mesela oğlunu ve kızını koymuş tükana -para basıyor adam- kendi ortalıkta yok. hiç görmedim bu amcayı bıyıklı göbekli biriymiş.

  bugün de annem muhtara bir şey danışacak saat kaç olmuş beyimiz daha teşrif etmemiş görev yerine, oğlu ile kızı bakıyor işlere. oh ne ala memleket. adam ense yapıyor ve aylık en az 5 bin lira para alıyor lan. ikametgah almak 5 lira eh baktığı mahallenin nüfusu en az 7 bin kişi varın siz düşünün diğer işlemlerle beraber ne kadar kazandığını.

  bir de bu salaklar benim kayıtlarımı annemin kütüğüyle birebir kopyalamışlar ulan farketmesek yarrayiring olacak böyle de küçük problemler yaşıyoruz kendisiyle.
 • ilerleyen zamanlarda karlı bir iş kapısı olacak meslek. hali hazır da belge püsür parası diye aldıklarının haddi hesabı yok ve üstüne maaşları derken, yeni yetkilerle güzel paralar kazandırmaması içten bile değil.
 • kaldırılacağına değeri artırılan iş.

  modern ülkelerde örneği yok, gerçi new york'da, londra'da yaşayan birinin ikametgah nedir bilgisi bile olduğunu sanmıyorum. bir gün bir amerikalı, ingiliz görsem, sorayım diyorum ama nasıl anlatırım bilemem, muhtemelen what the fuck'lı bir cevap alırım.

  birçok iş gibi bu da hakkıyla yapılmaz, yapılsa gam yemem. muhtarlar pek yerinde durmaz mesela, işiniz düşer de muhtarlığa giderseniz orada muhtarın liseye giden kızını veya camiden, kahveden arkadaşını görürsünüz. artık her şey daha kolay zaten, bilgisayarda gerekli her şey var, print ediyor, mühürlüyor, paralar cebe. birkaç dakikalık işlemi gözlüğün üstünden kağıda baka baka, parmağını yalayarak kağıtları çevire çevire, dönen sandalyesinde bir sağa dönüp kaşe alıp sonra sola dönüp kağıtların altında kağıt arayarak on dakikada yapmaları da cabası. izlerken deli olur insan, allah düşürmesin.
 • acilen kaldırılması gereken, vasfını çoktan yitirmiş makam.
 • taşındığım yerde iki senedir kendisine ulaşamıyorum. ne zaman gitsem kapısı kapalı. sarhoş olunca ağaçla konuşan insanlar vardır ya, bakıp bakıp güleriz, benim kapıyı çalmama da esnaf o şekilde gülüyor, duruma o kadar alışmışlar.

  bugün muhtarlığın karşısındaki bakkala durumu sorduğumda "nöbetçi değil ki istediğin zaman ulaşasın, saat 10-10:30 arası muhtarlıkta oluyor" dedi. ne güzel işmiş, günde yarım saat, oh valla.