• yıllardır bana fenalık getiren, güldüren söylemdir. bazı kesimler halâ ülkemizdeki insanların yılbaşında noeli kutladığını zannetmektedir. ya yılbaşı bu, neticede maksat eş- dostla, aileyle biraraya gelip eğlenmek, bu sikindirik hayattan bir nebze olsun keyif almaktır. arkasında başka şeyler aranmamalıdır. bu vesileyle insanlar yoğun iş temposu içinde bir soluklanma fırsatı bulur, ertesi gün işe gitme kaygısı olmaksızın keyif yapar, evde geçiriyorsa çerez, meyve yemekten bi hal olur. taksim vs meydanlarda alkol alıp milleti taciz edenleri saymazsak kime ne zararı var birazcık eğlenmenin?
  • yılbaşı gecesi eğlencesini noel yortusu olarak bilen ezik şakirtlerin isyanıdır. bunu bir de duvarlara yapıştırdıkları gözlenmiştir.

rahat olun sizin kadar müslümanız elhamdülillah.

keşke delikanlıca karşımıza çıkıp 31 aralık gecesi içmeyin kardeşim diyebilseydiniz.
  • islam'ın hz. isa'nın peygamberliğini aslında tanımadığını gösteren cümledir. din dersinde bize yanlış öğretmişler herhalde. koskoca pankart yalan söyleyecek değil ya. yoksa kutlamak istiyorsa peygamberliğini kabul ettiği birinin doğduğu günü veya haftayı niye kutlamasın müslümanlar?
  • hicri yılbaşını bilmeyen, noel ile yeni yılı birbirinden ayıramayan cahil insanların söylediği laftır.
  • noel (christmas) ve yılbaşının birbirinden farklı olduğunu, farklı zamanlara ait olduğunu bile bilmeyen şakirt argümanı. burdan görebileceğiniz üzere afişte bir de noel baba yumrukluyor.
    bilmeyenler için gelsin:
    yılbaşı 31 aralık gecesi
    noel (chirstmas):
    çoğunluk 25 aralık'ta kutlar
    bazı hristyanlar sanırım ortodokslar 6-7 ocak'ta kutlar.
    hani afişi basmakla uğraşana kadar, iki dakika ne nedir ne değildir diye hz. google'a sorsa bunlarla uğraşmasına gerek kalmayacağını anlayacak.

ayrıca inanmıyorsan da saygı göster diyenlerin, zararsız bir eğlenceye bile saygılarının olmadığını gösteren afiş. resimde noel babanın yumruklanması da ne kadar barışçıl bir din olduğunu gösteriyor.
  • maltepe belediyesi'nin meydana diktiği dev yılbaşı ağacına kızmış 60 kişilik hassas müslüman topluluğun yaptığı eylem. bunların bir de derneği var "fatihin nesli eğitim gençlik derneği" diye. bir iki fotoğraflarına baktım, kadını sadece eylemlerde kullanıyorlar, dernek toplantıları filan taşşak kokuyor, mesajlarda ise "kadınlar bir çiçektir" sığlığı geziniyor. taşıdığı dövizlerden birinde yazan yazı. bu zevatın başındaki zat "demokrasi bizim için bir araçtır" dediği halde, demokrasiye "hala" inanan bir birey olarak bir şeyi protesto etmenin hakları olduğunu düşünüyorum. ancak bunu yaparken, haklılık gerekçelerini açıklarken kullandığın argümanların da saçma sapan ve gerçek dışı olmaması gerekir. hele ki alevileri müslümandan saymayıp, istatistik verirken müslüman yapıp "türkiye'nin % 99'u müslüman" demek bildiğin yalancılık. aleviye sor bakalım yılbaşı olayına senin bakış açınla mı bakıyor, tırt. maltepe'nin de en az üçte biri alevi, nerede %99?

hele ki "noel hıristiyanların günüdür. hıristiyanlar istediği gibi kutlayabilir. onların günü kutlu olsun." diye olumlu cümleler kurup, peşine "noel baba denen şarlatan hristiyanların babasıdır" demek nasıl bir anlayış. "şarlatan" gibi bir sıfat taktıklarına göre bu arkadaşlar noel babanın varlığını kabulleniyorlar, artık noel babanın ren geyiği ile uçarak dolaştığına da inanıyorlardır. noel baba ren geyikleri ile uçuyorsa keramet gösteriyordur, hemen hangi din ile takılıyorsa oraya geçerim. ayrıca hristiyanlar noel babayı, bizim süleyman demirel'i, müslüm gürses'i baba saydığımız kadar bile babadan saymıyorlar. adamlar için noel baba bir mit yahu. bir marka yüzü, bir simge, dede korkut gibi bir şey. adamlar noel babayı bunların somutlaştırdığı kadar somutlaştırmıyor. hele şu osmanlı torunu olayı iyice baydı. lan geri zekalı, hanedanlık sizi kapsına it yapmaz bu cahillikle. hele ıı. mehmed gibi ilyada destanı'nı okumuş, bir padişahtan beklenmeyecek batılı üst kültüre sahip biri sizi "siktirin gidin araplarla yaşayın" diye ortadoğu'ya kadar kovalardı. hangi fatih sizin dedeniz?

günün anlam ve önemine binaen osmanlı torunları
  • muhteşem hoşgörü dini islam mensubu bazı insanların noel baba yumruklayan takkeli insan figürü ile yaymaya çalıştığı bir fikir. şimdi noel falan ismini geçelim nereden geldiği vesaire hiç sorgulamayalım hatta fikri de sorgulamayalım hepsinde hak verelim. yine de ben kafamda şu figürü haklı çıkaramıyorum. birisi lütfen gelsin bana bu afişin bir insana nasıl faydası dokunacağını anlatsın.
  • kutlayan mı müslüman değil, müslüman mı kutlamaz, çok kafam karıştı sözlük.
  • son yıllarda radikal müslümanların çeşitli semtlerde yaptıkları noel protestolarının sloganı. kimseye teoloji dersi verecek konumda değilim, akademide herhangi bir dinin kürsüsünde değilim (ne tesadüf ki ülkemizde akademide sadece bir dinin kürsüsü var) ve ateistim. lakin kaynak bulup coğrafya kültürünü araştırmayı seviyorum. "geleneksel noel baba bıçaklama günleri"nin arifesinde olduğumuz şu günlerde, "müslüman noel kutlamaz" cümlesinin, fatih yaşlı'nın da son yazısında belirttiği üzere, kültür emperyalizminden ziyade, bilinçsiz bir sınıf kini -zenginlere değil, zenginliğin ifade ediliş biçimine- olduğu noktasına sonuna kadar katılmaktayım.

öyle ya, ibrahimi dinlerin en hoşgörülüsü olduğu iddia edilen islamın, yaratıcının tüm peygamberlerini kabul eden ve kutsal sayan islamın, bir peygamberin doğuşunun kutlandığı güne duyduğu öfkeyi ve nefreti başka türlü anlamlandıramıyorum. bu durumun yeni yıl kutlamakla, çam ağacı süslemekle birleştirilmeye çalışılmasının sebebini ise batı ahlakı/modernleşmeye karşı cahiliye aşkına bağlıyorum. çam süslemek vs süslememek savaşının taraflarından birinde ise şu durumu net gözlemleyebiliyorum, islam etkisiyle arap kültürü asimilasyonu geçirmiş muhafazakar ailede büyüyüp, bu durumdan utanıp kendi alanına sahip olduğu anda sınıf atlmak için çam süslemesi gerektiğine inanmak tezahürü.

oysaki tüm bunlardan bağımsız olarak, çam süslemek tamamen mezopotamya/anadolu kültürüdür. bkz.şamanizm-tengricilik. iznik konsili(1/ms325) vesilesiyle bizans'a oradan da hristiyan ve batı kültürlerine yayılmıştır. yani islamiyet öncesi bu coğrafyaya ait bir kültür. tabi şimdi bilmediğiniz, öğretilmeyen yerden sordum, türklük vs müslümanlık. noel ve yeni yıl kutlamasının aynı şey olmadığını anlatmak için çırpınanlara da ayrıca laflar hazırladım. ne meraklıymışsınız celladınızın gözünde aklanmaya. gerçekten inançlı bir müslümansa şayet, islamın şartları gereği allah'ın peygamberlerine inanır ve peygamberlerden birinin doğum gününü kutlayabilir.

bu coğrafyada hararetli tartıştığımız konuların içinde insan hakları olması temennisiyle...
hesabın var mı? giriş yap