• öyle bir insandır ki, sene olmuş 2013 ben ne zaman onunla ilgili bir video izlesem , sesini duysam bir kayıttan, gözlerim hala dolu dolu olur.
    öyle büyük bir insandır ki hiç tanımamış olmamıza rağmen deli gibi özleriz onu. atam, dünyanın gelmiş geçmiş en güzel insanıdır. hasretle, saygıyla,sevgiyle anıyorum hergün. yokluğunu mumla arıyorum.
  • bugün yetmişbeşinci ölüm yıldönümü olan kurucu lider.
    sevmeyebilirsiniz ancak bi yerde hakkını teslim etmek zorundasınız diye düşünüyorum. olağanüstü bir askeri deha olduğu, muazzam bir karizma sahibi olduğu su götürmez bir gerçek. giriştiği işler ve aldığı riskler, şark standartlarının çok dışında bir cesaret, azim ve karakter gücünün göstergeleridir. "bunları, yapılan işin büyüklüğünü ve karmaşıklığını anlamadan, trajedisini hissetmeden eleştirmek, dar bir anlayışın ve çorak bir ruhun ifadesi olurdu."(nişanyan; yanlış cumhuriyet)
    demem o ki; yazın tatildeyken, altında quicksilver shortun, gözünde uv filtreli gözlüklerinle sağdan soldan öğrendiğin basma kalıp cümlelerle eleştiri olmuyor aga! yap sen yine yap da samimi durmuyor yani. elinde bi kitap, shakespeare'in şu oyunu bence bıkıbıkı diye hatun tavlamayı biliyorsun ama o koca çeviriler ve daha niceleri birer cumhuriyet kazanımıdır. sahip çıkmalı. elvis'i dinleyip, pablo neruda okuyorsun bak. şükretme! sadece saygı duymayı öğren yeter. bence sevgiden önemlidir.
    bak bugün pazar; sen de benim gibi eşofmanın ve bol bi sweatle çayını yudumluyorsun ve bi yandan haber, gazete, dergi, müzik..vb takılıyorsun dimi? belki öğleden sonra deniz havası alırsın biraz ama akbillerini basıp karşıya geçmedi o harpte ölenler. onun için biraz saygı duymalısın diye düşünüyorum. evet belki anti-emperyalist bi sınıf savaşı verilmedi ama tümüyle görmezden gelinicek bi ayaklanma da değil. bildiğin ülke kuruldu!

edit: @sekoser inatla düzelt düzelt diye kafamı sikti, teşekkürler.
  • ondan nefret ederdim. elitist kemalist kesime duyduğum öfkeden kaynaklanıyordu.eğitim sisteminin faşist tek tipleştiriciliğinden.
    sonra tayyip gibi bir adam geldi. ona biat eden kullarını gördüm. führer, il duçe ve büyük usta deyimleri birbirine ne kadar benziyor. yani dostlar diktatör olan, otoriter olan atatürk'tü. demokrat olan, sandıktan gelen, evliya olan tayyip erdoğan 'dı.
    biri bağımsızlık vermişti, diğeri makaroni veriyor, türbalıysan ve şakirtsen iş veriyor, hitler gibi cebimizden aldığı paralarla muazzam altyapı yatırımları yapıp, özgürlüğümüzden çalıyor. şayet isteseydi atatürk , kendi isimini taşıyan devleti kurabilecek bir adamdı.bunu yapmadı. oysa günümüzde neredeyse kurulması imkansız bir devlet kuruluyor;t.c yani tayyip cumhuriyeti.

şimdi anısı önünde saygıyla eğildiğim mustafa kemal'e gani gani rahmet diliyorum.
  • atatürk'ün adını ananların, ondan bahsedenlerin, ona minnetini ifade edenlerin kemalistlikle güya aşağılanmaya çalışıldığı bir ortamdayız. oysa atatürk'ü sevmek için için onun tüm yaptıklarını beğenmek, tüm siyasi fikirlerini özümsemek gerekmiyor, bunu anlamıyorlar.

7. sınıfta mı neydim, 10 kasım'dan birkaç gün önce türkçe öğretmenim bir kompozisyon yazmamı istemişti törende okumam için benden. çok düşünmüştüm, günlerce kafa patlatmıştım bu büyük insana olan sevgimi nasıl ifade edebileceğime dair. hala hatırlıyorum kompozisyonumun başını :
    ben bir genç kız olarak, bu okulda, çağdaş öğretmenler tarafından eğitim görebiliyor, sokakta istediğim zaman istediğim kıyafetle dolaşabiliyorsam, bu atatürk sayesindedir .

yıllar geçti ben büyüdüm, fikirlerim olgunlaştı ama hala o gün orada okuduğum bu cümleden daha farklı düşünmüyorum. hatta kızıyorum kendime bu kadar basite indirgediğim için.

din din diye bir yerlerini yırtan, kadını meta olarak gören, onu aşağılayan, adam yerine koymayan, ayak parmağına kadar örten, çocukları kendine karı alan, elalemin karısını kızını görünce ağzından salyalar akan ama başkalarının yanında orospu damgası yapıştıran, ona yüklediği en yüce (!) ünvan annelik olan, kafası bir kadını gördüğünde seksten başka bir şeye çalışmayan insanımsı, gözümde bir böcek kadar değeri olmayan şeriatçı pislikleri gördükçe atatürk'e olan sevgim değil 10 kat 1000 kat artıyor.

onun sayesinde şimdi yıkmaya çalıştıkları düzende var olabiliyor kadınlar. eğitim görüyor, mesleğini icra ediyor, kendi bağımsızlığını ilan edebiliyorlar. bir kadın olarak bana bu imkanları sağlayan insanı sadece 10 kasımlarda 29 ekimlerde değil,
    özgür olduğumu hissettiğim her an,
    geleceğe dair planlar yaptığım her gün,
    sevdiğimle sokakta el ele güle oynaya dolaşabildiğim her dakika
    ve özellikle son dönemlerde hükümet mensuplarının ve yancılarının kadınlara yönelik iğrenç söylemlerini her duyduğumda ( ki çok kez oluyor bu)
    bir kez daha, bir kez daha, bir kez daha minnetle, sevgiyle anıyorum.

her 10 kasımda saat 9'u 5 geçe o siren seslerini duyduğumda,bir zorunluluk olmadığı halde insanların işini gücünü bırakıp, arabasını durdurup ayağa kalktıklarını, saygı duruşunda bulunduklarını görmek beni çok duygulandırır.
    solcusuyla , sağcısıyla, ulusalcısıyla, orta yolcusuyla, dindarıyla, ateistiyle, gencinden yaşlısına bu ülkenin insanlarının kalbinde atatürk sevgisi hep vardı olmaya da devam edecek, her ne kadar bunu yerle bir etmeye çalışsalar da.
  • "iki mustafa kemal vardır: biri ben, et ve kemik, geçici mustafa kemal... ikinci mustafa kemal, onu 'ben' kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! o, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. ben, onların rüyasını temsil ediyorum. benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. o mustafa kemal sizsiniz, hepinizsiniz. geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken mustafa kemal odur!" - mustafa kemal atatürk

ulu önderi ölümünün 75. yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

olmasaydın olmazdık ata'm!
  • düşmanlarının yıkmak istediği ve her türlü yola başvurduğu fakat vefatından 75 yıl geçmesine rağmen yıkamadığı şanlı lider.
  • ölümünün 75. yılında gözlerimiz dolarak seni hatırlıyoruz.. bu ülkenin çoğunluğu seni unutsada biz seni unutmayız büyük atam! allah rahmet eylesin ruhun şad olsun..!

(bkz: beni hatırlayınız)
  • bazı gavatlar kurduğu cumhuriyette bugün vali, bazı imamlar da başbakandır. (bkz: özlem)
  • saygiyla andigimiz yüce önderimizdir. özlüyoruz.
    ah, geri gelip bizi bu durumdan kurtarabilsen... yanimizda olabilsen...
hesabın var mı? giriş yap