• yaptığı her şey boşunaymış gibi geliyor. uğruna bir ömür verdiği topraklar kan ağlıyor, kan ağlatılıyor. hem de uğruna bir ömür feda ettiği insanlar tarafından kan ağlatılıyor.

bu kadar ümitsiz konuştuğumu hatırlamıyorum. umarım anlık bir şeydir. umarım tekrar yeşerir umutlarım.

eğer izliyorsan bir yerlerden, affetme paşa. hakkını helal etme. sen uzaklaşmışsın bu bok çukuru coğrafyadan. keyfini sür.
  • ben anlamıyorum buraya gelip, böyle ah atam vah atam, özlüyoruz atam yok öyle atam, böyle atam... ya ulan ağlayacağınıza bişeyler yapmak kimsenin aklına gelmiyor mu? valla daha çok atam atam dersiniz söylemesi. böyle özlüyoruz, kıymet bilmiyoruz demekle olmuyor, vatan öyle kurtarılmıyor.

kendisi çıkıp ah be çok özlüyoruz keşkeler ahlar vahlar etmemiş gitmiş yapmıştır. vallahi atatürkçü geçinip, bu kadar ağlayan millet görünce inanın o affet bizi dediğiniz atamız daha çok kahroluyodur

eğer atatürk duyuyorsa eminim ki " ulan pezeveng ben ölmüşüm bana ne dert yanıyosun? gidip hocalara ölmüşlere dua edip, dilek dilemekten ne farkı var bunun " derdi diye düşünüyorum.

biraz delikanlı olun, mert olun, cesur olun. söylediğinizin arkasında durun. bir ideolojiyi destekleyeceksiniz arkadında sonuna kadar durun, gerekliliklerini yapın. o olsaydı ne yapardı diye düşünün yanlışıyla doğrusuyla bişeyler yapmak hiç yapmamaktan iyidir.

dert yanmaktan, ah vah çekmekten çok daha iyidir hatta
  • sözcü gazetesi trablusgarp anıları gibi değişik konularda çok güzel görseller yayınlamakta şu günlerde.
  • muhtemelen hepimize küfrediyor şu anda mezarından.
  • dünyadan geçmiş milyarlarca insan gibi hataları da olan ama milyonlarca insanın hürriyetle yaşaması için yeni bir devlet kuran asker, siyasi deha, büyük lider.
  • koyu bir kemalist olmamama rağmen kendisini özellikle bu günlerde özlüyorum, özlemle anıyorum. yaptıkları için tekrar teşekkür ediyorum. ve inadına, metroda, otobüste, yolda tek şey dinliyorum.

allah'ından utansın dönenler geri

allah'ından utansın dönenler geri

yaşa mustafa kemal paşa yaşa!

yaşa mustafa kemal paşa yaşa!
  • ne zaman adın geçse tüylerim diken diken olur. kalbim hızlanır. tarifi olmayan bir sevgi. tanımadan görmeden karşılıksız bir sevgi. bu dünya da herşeyi anlarım , her düşünceye saygı duyar mantıklı davranmaya çalışırım . ama bu topraklar da yaşayıp , türkiye cumhuriyeti vatandaşı olupta seni sevmeyen , sevmeyi bırak sana nefret duygusu besleyen itinçocuklarını anlayamıyorum. geceleri düşünüyorum neden sevmezler atamı diye. cevap hep aynı atam sevmeyenin am*na koyım. allah senden razı olsun , bu millete hakketmediğinden fazlasını verdin. cennette görüşmek üzeri.
    edit:imla
  • cumhuriyet ahlaki fazilete dayanan bir idaredir. cumhuriyet fazilettir. sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir idaredir. cumhuriyet idaresi, faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. sultanlık, korkuya tehdide dayandığı için, korkak, alçak, sefil, rezil, insanlar yetiştirir. aradaki fark bunlardan ibarettir.

bugünkü hükûmetimiz, devlet teşkilatımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilatı ve hükûmettir ki, onun ismi cumhuriyet’tir. artık hükûmet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. hükûmet millettir ve millet hükûmettir. artık hükûmet ve hükûmet mensupları, kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır." (1925)

gazi mustafa kemal atatürk
    unutmadan;
    nutuk’un seslendirilmiş 2 ayrı tam kaydını aşağıda bulabilirsiniz.

- nur subaşı/anchor.fm
    - youtube
  • daha çok pişman olursunuz şimdi "haklıymışsın atam pişmanım" diye ağlayan ağlaklar.

ama sizlere müstahak. siz hakettiniz bugünleri.
  • kütüphaneler dolusu kitap okuyan, entelektüel birikimi had safhada olan bir asker, siyasetçi ve aydındı. hergün büyük resmi gördüğünü iddia eden günümüz idareci, danışman, gazeteci ve stratejistlerin aksine, o dönemlerde büyük resmi görmüştü.
hesabın var mı? giriş yap