• türkiye cumhuriyet'in kurucusu, yüce selanikli adam.
    bugün eğer biz 'bizler isek' sebebi de sensindir.

seni çok seviyoruz
  • büyük insan büyük dahi.

ortalama bir türk ailesinde büyüdüm. küçükken tv de atatürk ile ilgili videoları filan izleyip lan adam büyükmüş 20 metre filan herhalde diye düşünürdüm. tabii bu sıralar ilkokula gidiyorum gitmiyorum.

sonradan düşündüm yaw bazışeyleri abartıyormuyduk atatürk hakikaten bu gericilerin dediği kadar putlaştırıldı mı? onca adamı boşuna mı astı. vs vs.

hatta bir zaman ben de atatürk sıradan bir devlet adamı gibi düşündüm.

ancak ülkemizin son durumu ortaya koydu ki yaptığı herşeyde çok çok haklıydı. zamanın çok ilerisindeydi.

astıklarının nasıl adamlar olduğunu anlamak için asmadıklarını ve torunlarını görmek lazım.

bu gün bakıyorsun asmadığı adamın torunu olan bülent arınç devletin önemli sırlarını amerikaya teslim etmek için resmen film çevirmiş.

bakıyorsun atatürk ün vizyonu zamanın çok çok ilerisinde. en basitinden gençliğe hitabe yi aç oku aynı durumlar yine geçerli.

aga onu bunu boşver gitinme tarzı vs nasıl bu kadar şukella olabiliyor. tarafsız gözlerle bakın cidden giyim tarzı çok çok iyi.

savaş stratejilerini inceliyorsun muhteşem. sırf geliboluda yaptığı manevralar hamleler okullarda okutulacak cinsten.

harf inkılabı o zaman yapılmasa bir daha kimse de yapamazdı. bu gün dünyayla entegre bir hayat yaşıyoruz sayesinde.

şimdi düşünüyorum atatürke karşı olmak ona düşman olmak gerçekten vatan hainliği. aga boşuna gerici demiyoruz.
  • ölümünden geçen 79 yıl aradan sonra yaptıkları eleştirilmeye başlamışsa bir insanın, sonuç (doğrusu ve yanlışıyla) adam yaşadığı dönemin çok ötesindedir. bir insanı eleştirmek için bile bilgi, vizyon gerekirken bununu yapabilecek insan sayısı ülkede kaç kişidir merak ediyorum.

bu ülkenin başına geçecek olan kişinin mustafa kemal atatürk’ün yaptıklarını rakip olarak görüp daha iyisini yapmak için çabalayacak biri olmalıdır, bizde en iyisi bile adamın yaptıklarını ayakta tutmaya çalıştı, geri kalanı karalayarak daha alt profiller oluşturdu.

söylemler, mutluluk oranı ve kazancı arttırmazken bizde konuşarak taraf oluşturma çabası var. bir ülke düşünün yıllarca ilkokul mezunu vizyonsuz, cahil bir adamı ülkenin sistematiğinin içinde paralel bir yapıyla destekleyip(sadece son dönemdekilerden bahsetmiyorum), sonra terörist ilan ettiyse, mustafa kemal atatürk’ü eleştirecek kişi daha bu ülkenin başına gelmedi demektir.
  • adını her duyduğumda duygulandığım büyük lider.

tüm dünya'nın (hangi görüşe sahip olursa olsun) takdirini ve saygısını kazanması ne kadar büyük bir lider olduğunun kanıtıdır.
  • keşke ömrü daha uzun olsaydı şöyle bir yetmişini seksenini görebilseydi inanın şuan her konuda almanyayı bile sollamıştık, düşünsenize örneğin son 15 yıldır rte yerine mka ülkeyi yönetseydi, bu iki kişinin şahsiyetleri, kabiliyetleri, kültürleri, vizyonları arasındaki farkı düşünün!

hayali bile ufkunuzu açtı değil mi?
  • 10 kasım haftasına gelecek olan düğünümün tarihini değiştirirken bu gafiller nasıl bu kadar kadir kıymet bilmez öküzler oldular anlayamadığım, hatırasına ölümünden 50 yıl sonra doğan çomarların vasıfsızından profuna hakaret ettiği ve ifade özgürlüğü iddiasıyla tvlerde bangır bangır yayınlandığı ulu önder. hakkında söylenenleri sokakta birine söyle seni oracıkta öldürür ve ağır tahrik indirimi alır ve düşünce özgürlüğü öylemi?
  • adını bile anarken gözlerimin dolup, hasretinin ağırlığı kalbime oturuyor.

mavi gözlü dev çok özlendin çok...
  • "ulkesini en cok seven, isini en iyi yapan kisidir." mustafa kemal ataturk.

universitenin ilk yillarinda su sozunu duydugumdan beri hayata bakisim degisti resmen.

sonra da, bir sozuyle insanlarin hayatini degistirebilen bir, yasayarak, liderlik ederek, bir ulkeyi nasil degisterebilir daha iyi anladim.
  • 1000. entry şerefine:

biz atatürk derken; sarı saçlı, mavi gözlü, anafartalar ve kurtuluş savaşı kahramanı bir askerden bahsetmiyoruz.
    atatürk bunların ötesinde bir şey. gerçekte bir fikrin ve düşüncenin adıdır.
    atatürk akıldır, bilimdir, çağdaşlaşmadır, aydınlanmadır, bilim egemen kafalı ve eleştirel akla sahip toplumun yaratılması projesidir.

saygılar atam.
  • zaman makinesini nasıl ele geçirdiğini çok merak ettiğim insan. vizyonunun başka bir açıklaması yok.
hesabın var mı? giriş yap