• "yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. ne yazık ki bu yüzyılın dahisi türkler'e nasip oldu ve o da bizim karşımıza dikildi!" demiştir mustafa kemal atatürk için lloyd george. ne onur verici bir açıklamadır. o, bize nasip olan bir asker, bir devlet adamı, bir lider. belki de hepsinin sözlük anlamının çok fazlası. bir ülkenin kaderi, bir ülkenin en büyük şansı. her adımda yazmalı adı bu ülke coğrafyasında ama öyle kısaltma kullanmadan, uzun uzun. mustafa kemal atatürk yazmak bu kadar görkemliyken neden kısaltmaya gerek duyar bir türk evladı hiç anlamış değilim.
  • bakmayın şimdikilerin değersizleştirme çabalarına meyve veren ağaç taşlanır derler
  • çağdaşlaşmanın, ancak toplumsal ve hukuki düzeyde kadın ve erkeği eşitlemek ile başarabileceğini bilen ve buna göre politik hedeflerini bilen ülkemin kurucusu. nutuk'u yıllar sonra sakin kafayla tekrar okuyunca daha iyi anlıyorum ki cumhuriyet onun kafasında 29 ekim 1923'den çok önce hatta samsun'a ayak basmadan önce tasarladığı ve uygun ortamı zamanla oluşturduğu idealiydi. kendi sözlerinden devam edecek olursak "uygulamayı birtakım safhalara ayırmak, olaylardan ve olayların akışından yararlanarak milletin duygu ve düşüncelerini hazırlamak ve basamak basamak ilerleyerek hedefe ulaşmaya çalışmak gerekiyordu. nitekim öyle olmuştur." ne zaman hakkında bir şeyler okusam dehası karşısında donup kalıyorum. umarım mirasına zeval gelmez.
  • askeri becerileri, politik becerilerine oranla 100 kat falan civarı güçlü olan, politik becerileri de, şu anki politikacıların hepsinin toplamından 1000 kat falan fazla olan bir adam.
  • idolümüz, sembolümüz, babamız.

türk olmakla övünmek için başlı başına bir sebep.
  • "yolunda yürüyen bir yolcunun, yalnız ufku görmesi kafi değidir. muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır". 1930
  • hakkında yazacak o kadar çok cümle var ki bu postta anlatmakla bitmez. kendisinin hayatı çocukluk yıllarından beri incelenebilecek kadar dolu ve inanılmaz. bir ülkenin kurtuluş mücadelesine önderlik edebilecek kadar cesur, bu mücadeleyi hayal bile edilemeyecek kadar büyük bir başarıya dönüştürebilecek kadar zeki, sadece hatay konusundaki tavrıyla bile ileri görüşlülüğünü kanıtlamış biri kendisi. ve daha saymakla bitmeyecek beni çok etkileyen bir lider, bir ulusun babası. sadece yaptıkları ve söyledikleriyle bile en zor zamanlarımda bana ışık tutan biri. öğütlerini anlamak çok önemli, ona yaraşır bir genç olabilmek dileğiyle.
  • atatürk'ün yüzüne bakınca kendinden utanıp yerin dibine girenler burada mı?

keşke gururla karşısında göğsümüzü gerebilseydik. güzel günler gelecek...

anında edit: atatürk'ü daha fazla yaşatmak isteyenler, gelin fikirlerini yaşatalım.
  • devrimci bir türk milliyetçisi, yüce lider.
  • prof. dr. ilber ortaylı imzalı yeni biyografisi gazi mustafa kemal atatürk yakında yayımlanacak olan büyük devrimci. eserin tarih bilimi anlamında literatüre önemli bir katkısının olacağını düşünmesem de (zaten atatürk hakkında o kadar çok ve detaylı kitap yazıldı ki), ilber hoca gibi duayen bir ismin tarihsel koşullar içerisinde mustafa kemal atatürk'ü nasıl yorumlayacağını görmek adına son derece faydalı bir kitap olacağını düşünüyorum.

http://www.kitapyurdu.com/…roduct&product_id=447892

http://www.dr.com.tr/…/ataturk/urunno=0001740229001

http://www.idefix.com/…ataturk/urunno=0001740229001
hesabın var mı? giriş yap