şükela:  tümü | bugün
205 entry daha
 • (bkz: #73486622)
 • bugün seçilen chp istanbul il başkanı canan kaftancıoğlu denilen ermeni yalakası, hdp sempatizanı tarafından beğenilmeyen slogandır. atatürk'ün kurduğu parti kendisine düşmanlık güdenlere kaldı. yazık.
 • türkiye'den siktir olup gittikten sonra dahi gururla söyleyeceğim söz. ben de mustafa kemal'in askeriyim, her ne kadar günümüz türkiye'sinde yaşamayı hiç istemesemde.

  burada bahsedilen "asker" kavramı militarize bir anlam ifade etmiyor benim için, ben zaten anti-militarist ve hümanist bir insanım. ama şu bağlamda atatürk'ün askeriyim,

  onun ideallerini, felsefesini ve devrimlerini kişiliğimde benimsedim ve ömrüm boyunca kendimce yaşatacağım ve savunacağım. çocuklarımın da bu çizgide yürümeleri için elimden geleni yapacağım, tabi onlara düşünce empoze etmeyeceğim, verecekleri kararlara saygı duyarım ama bu kadar güzel bir felsefeyi benimseyemecek kalitesizlikte insanlar olmalarını engelleyeceğim, daha ne?

  madem o kadar atatürkçüyüm, neden gitmek istiyorum peki? çünkü burası yaşanılacak bir yer değil, en azından günümüz şartlarında. bu cennet vatanı yaşanılmaz yapan herşeye lanet olsun.

  aslında atatürkçü düşünce yapısının yaşanılabileceği bir yerde yaşamak istiyorum, suç mu? türkiyeyi yönetenler hem laik hem müslüman olamamak için ellerinden geleni yapabilirler.

  ben özgürce yurtta sult dünyada sulh diyebileceğim bir yerde yaşamak istiyorum. bu sözün faşizan bir diktanın* bahanesi olmadığı bir yerde.. insanların birbirlerine olan tavırlarının dini ve etnik sınıflandırmalara uğramadığı(1). aşk, sevgi, anlayış ve hoşgörünün bir anlam ifade ettiği, nefret, öfke ve yobazlığın cennetlik kriterler olmadığı, dar bir mantaliteyle cennet uğruna dünyanın cehenneme çevrilmediği bir yerde yaşamak istiyorum.

  adaletin ve güvenliğin olduğu, insan canının bir değerinin olduğu, eğitiminden sağlığına kalitesizliğin paçalardan akmadığı, tarımdan sanayiye ve bilime potansiyellerini zorlayabilen, bir başka devletin mandası olma uğruna kendisinin ve halkının gelişmişliğini ve çıkarlarını baltalamayan*, yönetici sınıfın lükslerine ve israflarına rağmen halkını vergiyle boğmaya çalışmayan,

  tercihen yaya geçitlerinin bir işlevi olduğunun toplumun yaygın bir kesimi tarafından idrak edilebildiği, kuralların ihlalinin ve suistimalin, ve hatta yolsuzluğun gökleri delecek seviyelerde olmadığı,

  bir medeniyette yaşamak istiyorum.

  medeniyet 3 kuruşluk asfaltı 5 kuruşa dökup 2 kuruşu cebe indirdikten sonra "yol yapıyoruz" denilerek olmuyor. halkın yıllarca borcunu ödeyeceği köprüleri başka ülkelerin mühendislerine yaptırarak olmuyor.

  çok üzücü ki çoğunluğunu mustafa kemal sayesinde benimsediğim bu idealleri mustafa kemal'in kurduğu vatanda yaşayamıyorum. onun değerlerince insan gibi yaşayabilmek için, onun kurduğu ülkeden kaçarcasına uzaklaşmak gerekiyor.

  buna sebebiyet verenler sağolsun (!).

  sen çok büyük bir insansın atatürk, hakkın ödenemez. ölene kadar ideallerinin savunucusu olacağım. ideallerinin hürriyetinde yaşayabilmek uğruna vatanını terk edeceğim için özür dilerim, bu benim için de kolay değil.

  ama sanılmasın ki gidişim temelli olur, umudun ışığını gördüğüm yerde geri gelir bu vatanın menfaatlerine adarım kendimi. ve bunu hak etmeyen bir halk ve zihniyet uğruna değil, bu vatan ve halkı uğruna ölümleri hiçe sayan ulu önder ve silah arkadaşlarının hakkı uğruna yaparım.

  ben mustafa kemal'in askeriyim, ölene kadar da mustafa kemal'in askeri olacağım. bu topraklarda doğup yaşamış bir gavur olarak, bir vefa borcum varsa o da budur.

  günümüz şartlarınca her ne kadar türk olmak uğruna ne mutlu denilebilinecek bir olay olmasa da, şunu da söylemezsem içimde kalır, bir gavur olarak hemde,

  ne mutlu türküm diyene.

  zaten gavur olmak türk olmamak için bir bahane değildir, eleftherios venizelos ve işgalci yunan komutanı nikolaos trikupis bile bugün kendine türk diyen insanların ciddi bir kısmından daha türk'tür. nasıl olmasınlar ki? bir yandan her 10 kasımda saygı durusunda bulunmayı putperestlik ilan edenler varken, savaşın ardından her 10 kasım'da selanik'te saygı duruşunda duran işgalci yunan komutanı, atatürk hakkında ileri geri konuşup her türlü saygısızlığı yapan türkler varken, atatürk'ü nobel barış ödülüne layık gösteren yunan devlet başkanı, kimse kusura bakmasın ama bugün kendine türk diyen insanların ciddi bir kısmından daha türk'tür ve en azından bu vatana ve millete bugünki insanlardan daha çok saygıları vardı.

  sen çok yaşa be mustafa kemal atatürk, ismin ve büyüklüğün ne bu topraklardan ne de bu dünyadan silinmeyecektir. huzur içinde yat ulu önder, sana herşey için minnettarım.

  not;
  (1) - her yerde ırkçı ve faşist insanlar vardır elbet, bu insanların toplum içerisindeki oranlarıdır asıl önemli olan.
 • militarist olması sikimde bile olmayan sevdiğim söz.
 • birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü 1981'i dünyada atatürk yılı ilan ederken mustafa kemal atatürk için şu tanımı kullanmıştır:

  "(...) özellikle de sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı verilen ilk savaşımın lideri (...)" - kaynak

  birleşmiş milletlerin çizdiği bu çerçevenin ışığında, mustafa kemal yalnızca türk milletinin değil, dünyanın sömürülen ve emperyalizme direnen tüm halklarının önderidir. küba, cezayir, vietnam, venezuela... hepsinde ve daha fazlasında.

  ben bu savaşımda mustafa kemal'in ordusundayım. sömürgecilerin, emperyalistlerin değil!

  saflar işte bu kadar net ve sözde anti-militarizm safsatalarıyla dağıtılamayacak kadar güçlü.
 • atatürk ilkeleri için savaşmaya hazır toplumun sloganıdır.
 • ihanet içinde olanların militarist bulabileceği kavram.
 • kadın "askeriyiz değil yoldaşıyız diyelim." demiş "mustafa kemal'in yoldaşlarıyız."

  misal kenan evren de kemalistti değil mi?

  ırkçı olup ulusalcı geçinenlerin kuyruk acısı başka aktrollerinki de öyle ve aynı ağızda buluştular ama kalanlar için eksik bilgiyle yorum yapmamak gerek...

  tartışılan slogandır.
 • anadolu ve rumeli müdafaa-i hukuk cemiyeti ilkelerini benimsemiş,

  aslolan'ın ulus devlet yapısı ve kuva-yı milliye ruhu olduğuna inanan bir yurttaş olarak bir kez daha ifade etmek isterim ki; mustafa kemal'in askerleriyiz

  ey böyük türk'ün böyük komutanı ruhun şad olsun*
27 entry daha