• özellikle muhteşem kelimesine benzediği için olsa gerek, türkçe'de en yanlış kullanılan kelime. müthiş kelimesinin kesinlikle olumlayıcı bir özelliği yoktur. hatta özgün anlamı aksine çok olumsuzdur. bugünkü tdk sözlüğüne göre:

1 . korkuya düşüren, korkunç, dehşetli
    2 . çok rahatsız eden, dayanılmaz
    3 . şaşılacak kadar değişik
    4 . "ne acayip şey" anlamında kullanılan bir söz

anlamlarına gelmektedir.
  • söylemesi zevkli ve müthiş olan kelime. süperden daha etkili.
  • bu kelimenin ¨dehşet veren¨manası, aslının ¨müdhiş¨ olmasındandır.
  • galat-ı meşhurların kraliçesi. "harikulade" anlamında kullanılması beni fena halde rahatsız eden ve üzen sıfat. "müthiş", gayet olumsuz anlama sahip; beklenmeyen, istenmeyen şeyleri tanımlamak için kullanılan bir sıfattır. "korkunç", "dehşetli" anlamlarına gelir. fakat doğru anlamıyla ve yerinde kullanıldığı anlara çok nadir rastlıyoruz artık. acaba tdk değiştirse mi toptan anlamını? "sizinle başa çıkamadım, bu yanlışı düzeltmeye ömür yetmez" deyip "muhteşem"'le eş anlamlı yapıp kurtarsa bizi bu dertten.
  • içerisindeki "h" harfi "t" harfine ne kadar yakın söylenirse o kadar etkili olan sözcük.
  • müdhiş.

büyücü bir edebiyatçının* ilk kitabı olarak müthiştir. genç yaşlarında.. olacak şey değil. sanki biri elyazmasını eline tutuşturmuş, "al kendi adınla yayınla, sebeplen" demiş.

[mektubu okurken bir kez daha dilinizin ne kadar tuhaf olduğu geldi aklıma. "korkunç, acayip, müthiş, harika" gibi kelimeleri öyle savurganca kullanıyorsunuz ki; fakat öte yandan, bir şeyi tam anlamıyla nitelendiren "çok"tan kaçınıyorsunuz ve onun yerine daha muğlak, daha ihtiyatlı duran "epey"i kullanıyorsunuz.] franz kafka - briefe an felice

(bkz: dehşetli), müdhişe
    (bkz: iyisine erilmez kötüsüne varılmaz)
  • forward maillerin başlık kısmında da sıkça karşılaşılan bir kelimedir. diğerleri için;

(bkz: kesinlikle bakın)
    (bkz: mutlaka okuyun)
    (bkz: harika)
    (bkz: süper bir fıkra)
    (bkz: kişilik testi)
    (bkz: bunu deneyin)
    (bkz: şunu gördünüz mü)
    (bkz: onu yediniz mi)

ve daha bir sürü...
  • dehsetli, sasirtici, harkulade
  • içini boşaltıp alakasız anlamlar yükleyerek kullandığımız sözcüklerden. diller böyle evrilir, şaşırmıyorum ama "korkunç" gibi anlamlar taşıyan müthiş sözcüğü hangi noktada olumlu bir anlam taşımaya başlamış, bu nasıl olmuş onu merak ediyorum.

(bkz: oldukça)
  • genel kullanımı ve algısı dolayısıyla olumlu bir anlamı olduğu düşünülen, ancak oldukça olumsuz bir anlamı olan, benim de bunu bu yaşımda öğrendiğime şaşırdığım kelimedir.
    çok iyi, harika, muhteşem gibi anlamlarda kullanılan bu kelime aslında korkunç, dayanılmaz, rahatsız edici demek.

"nasıl hissediyorsun?" sorusuna "müthiş" diye cevap vermek, "korkunç hissediyorum" demek oluyor yani.
    sözlükteki ikincil anlamları bile en iyi haliyle "şaşılacak kadar değişik" ve "çok acayip" olarak karşımıza çıkıyor.
    "müthiş görünüyorsun" dediğimizde bu acayiplik iyi anlamda mı kötü anlamda mı belirsiz. tabii biz genel algısıyla hep iyi bir sıfat olarak algılıyoruz bunu.
    bu durumda "müthiş derecede güzelsin" gibi bir kullanım burada "güzel" sıfatını yüceltici olabilir.
    bundan sonra derecenle kullanacağım seni müthiş. müthiş bir kelimesin.

ayrıca beni her zaman şaşırtmış bir duygu tanımı olan "huşu" ile aynı ailede bir anlamı var bu kelimenin demek ki. sözlükte tam anlamını göremesek de huşu, korkuyla ve şaşkınlıkla karışık bir etkilenme demek.
    örneğin niagara şelalesinin dibinde ona doğru bakarken hissedeceğiniz duygu huşu olabilir.
    sen de müthişsin huşu.
hesabın var mı? giriş yap