• "hayattan beklentin nedir" sorusuyla birlikte en tiksindirici sorular klasmanında rekabet edebilecek bir sorudur bu.
    mutluluk için "mutluluk nedir? -gücün büyüdüğü duygusu -bir engelin aşıldığı duygusu." der nietzsche.

gündelik hayat içerisinde iş yaparken, herhangi bir aktivite ile uğraşırken patlayıverir bu soru.."mutlu musun?"
    bu anlamda, dağları mı aştım? kitap mı yazdım? gücüme güç kattığımı mı gördün? herhangi bir erdem mi gördün?
    mutlu olmak yüzde aptalca bir gülümseme ile dolaşmak mıdır?
    sana ne ayrıca.
  • cevabı şaşırtmacalı zor soru.
    istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz hocam? -şıklardan giderek cevabı atsam mı kafadan?-
    kolay değil öyle bir kerede üzerinde hiç düşünmeden samimi şekilde tüm gerçek duygularımla yanıtlayabilmek. cevabını bilmediğim veya en kötüsü de bildiğin o doğru cevabı söyleyebilmek, yüzleşebilmek kendimle. bir gün öyle, bir gün böyle, herkes gibi ne iyi ne kötü. bıçak sırtı hiç değil. keşke böyle cevap böyle alacalı bulacalı, gri olmasa net olsa hem de tüm karanlığına rağmen. ama yok onunla da yüzleşecek yürek yok bende. sıvışabileceğim, kaçamak bir cevap bulabilmeliyim. "iyiyim çoğunluğa göre" diyerek hem hedefi saptırıp, hem nankörlük etmeyip, zamandan kazanmak adına. bak "iyiyim" diyor, "daha soruyu anlamıyorsun" deme. salağa yatma jokeri işte böyle durumlar için lazım.
    ne bileyim ben, hem neden soruyorsun bunu bana? insanız beşeriz şaşarız işte. bir an gelir tüm dünyaya kafa tutacak kadar çoşkulu mutluluk sarhoşu, bir an gelir tüm dünyam başıma geçmiş gibi dermansız, soluksuz. ben çok uzun zamandır böyle sorular sormuyorum kendime, sen de sorma. hem neden onca zaman sonra sordun ki, nedir duymak istediğin? sessiz kalsam... (sükut ikrardan gelir)
    kendim, kendimiz için değil illa o doğru cevabı başkaları için verme şartlanmasıyla, özgür olamadan, hep biraz yarım, hep biraz eksik, hep iki arada bir derede kalmışken, hayallerimin içi boşaldıkça boşalırken, sorumluluklar omuza binmişken, o güzel insanlar o güzel atlara binip gitmişken doğru cevabı nereden bileyim veya nereden bileceksiniz?
    sormasaydın keşke, düşürmeseydin aklıma onca zaman sonra kendini.
  • çok uzun zamandır 'umutluyum' cevabını verdiğim sızlatan soru.
  • aslında antep çiftetellisi kadar hüzünlü bir soru. bu soruyu en iyi yüzünüze bakan kediler sorar. asıl sorulan değil de soranın ruh halini merak ettiren sorudur. çoğu zaman yakamızdan düşmeyen mutsuzluğa girizgah ederken sorulur.
  • sohbet-muhabbet ortamlarında ki özellikle de rakı sofralarında, içinde bulunulan an itibari ile yaşanan mutluluğu gündeme getirmek maksadıyla ortaya atılan bir söz dizisidir çoğu zaman.

-mutlu musun abi...?
    +en kötü günümüz böyle olsun birader... *
    -aeeeağğhhhh, eyvallah abi, baştacısın...
  • insanlarin cevap vermeye korktugu bir soru bu. cünkü bir kac saniye de olsa kendileriyle kalirlar, hayatlarini gözden gecirirler. inatla soracagim bu soruyu. yaptim olacak!
  • sevgilinin 8 yıldır düzenli aralıklarla sorduğu soru.

bir süredir huzursuzdum, pek çok nedenden dolayı. ama onun buna bu kadar kafa yorduğunu bilseydim, onun için daha mutlu olmaya çalışırdım. bu soruyu bana yakın zamanda tekrar sorunca fark ettim aslında onun mutsuz olduğunu, üstelik sırf ben huzursuzum diye... sonra anlamsızca mutlu oldum, eğer amaçladığı buysa tek bir soruyla bunu başardı aslında. üç gündür daha fazla gülümsediğimi fark ettim, daha rahat hissettiğimi, aklımdaki tüm soruları bir süre askıya aldığımı...

kısacası önemli bir soru, çünkü hala sizi önemseyen birileri var demektir eğer samimi bir şekilde bu soruyu size doğrultuysa bir kişi. daha ne istenir ki mutlu olmak için, değil mi?
  • bir kelime ve ona bağlı soru ekinden çok daha geniş anlamlı bir sorudur. "hayatından çıktım. şimdi seni kontrol edemediğim zamanlarda-mekanlarda yaşıyorsun. bu durumdan memnun musun? değilsin! beni çok özledin ve bu soruya vereceğin cevapla neden olmasın diyerek tekrar birbirimize sarılacağız değil mi?" gibi bir anlam yüklenen diyaloglarda karşı taraf bu minik soru cümlesini daha minik bir anlamda cevap olarak da pek tabi kullanabilir: (bkz: allah belanı versin)
  • http://mapofhappiness.com/ adresinde cevap verilebilecek soru.
    diger insanlarin verdigi cevaplari ve yorumlari da gorebiliyorsunuz, bence super.
  • tasvip etmediğiniz bir durumun akabininde söz konusu duruma sebep olan kişiye sorulan kinayeli soru.
hesabın var mı? giriş yap