şükela:  tümü | bugün
 • efendim; elle tutabildiğimiz gözle görebildiğimiz, sesini yakından duyabildiğimiz, kokusunu alabildiğimiz kısacası dört duyumuza (tadı es gectim farkederseniz) hitap eden insanların evlilikleri malum mükemmel. kocaları iyiler iyisi, kariları dünya harikasi,evlilikleri desen tatlış mı tatlış... sabah akşam sevişen, öpüşen, sevgi sözcükleriyle birbirlerini hazlardan hazlara sürükleyen insanlar bunlar. kime sorsan çok mutlu; evlenmeden önce nasıl bir hayatı vardı hatırlamak bile istemiyor. eşi olmadan yaşadığı anlara küfürler savuruyor.

  gelelim size. evet, sen, ordaki...

  sözlük aracılığıyla tanıştığım sevgili yazarlar, onlara evli olduğumu söylediğimde ; "ben de" derken gözlerinin dolup uzaklara, çok uzaklara daldığını itiraf ettiler. ( ya da o tarz sözleri oldu diyeyim.)

  hele "çocuk var mı " diye sorduğumda gözüne toz kaçanlar oldu (zinhar ağlamadılar).

  bu başlığı açmamdaki en büyük sebep doğruları ve yalnızca doğruları gozler önüne sermeniz. ortamlarda yine mutluyuz deriz, kim bilecek. bu başlığı "kaçamak arayan evli yazarlar" başlığına çevireceginiz konusunda endiselerim var. ama ben size inandim size güvendim. ve sizin karşınıza geçip bu başlığı açtım.

  mutsuz evliler yalnız değiliz/değilsiniz...

  ilk taşı günahsız olanınız atsın diyorum çünkü hepimiz günahsızız. hep onların suçu
  *

  edit: iş bu entry'nin yazılma amacı; insanların ruşen amcanın oğlu sedat vb. ,eş, dost, akraba ve arkadaşlarının dış dünyaya gösterdiği "mükemmel" evliliğine bakıp kendilerini beceriksiz/başarısız hissetmemesidir. derdim ne evliliği eleştirmek, ne mutlu evlilere nazar etmek ne de evlilikte mutsuzluğa çare bulmak. derdim yalnızca evliliği istediği gibi gitmeyen insanların yalnız olmadığını anlatmak. ben yaşadım çünkü bunu ve yalnız olmadığımı gördüm,göstermek istedim.
 • neden var olduğunu çözemediğim evlilikler.

  30 sene iyi kötü bir ömür geçirmişim bu hayatta, bir 30 sene daha yaşayacağım kesin değilken "mutsuzum" diyerek gezemem ben. gezmedim de.

  zararın neresinden dönülürse kardır. boşanın mutsuzsanız. ne sizin ne de karşınızda ki insanın hayatına engel olmayın.
 • hakkında başlık açılması gereksiz olandır. zira mutsuz değil mutlu evliliğin haber değeri vardır.
 • suan benden yasca kucuk iki arkadasim (bebeleri de olan) 1-4yillik evlilik sahibi ikisi de bosanma arifesinde. yakin olduklari icin "ne halt yemege kosa kosa evlendin" diyemiyorsun cok kocaman bir ask onu besleyen sevgi yoktu gorunurde.bunu da ben degil herkes gorebiliyordu hem de. demem o ki; arkadaslar evlilik matah birsey degil ben de bi tur atarim kafasiyla kosup cosmayin ustune bebeler yapmayin..
  hayat yeterince zorken bunu birlikte gogusleyebileceginize emin oldugunuz adamlari kadinlari hayatiniza dahil edin ve onlarla el ele yuruyun.yok degilse de level atlama toplumsal gorev tamamlama kafasina girmeyin anasiz babasiz eksik nesillerle mutsuz insanlar giderek cogaliyor.yazik hayatlara harcanan emeklere cabalara hepsine yazik..
 • öncelikle tdk.

  mutluluğu hep erteleyip, hep bir şarta bağlayanlarda görülür... evlenirsek mutlu oluruz, evlenince çok mutlu oluruz o zaman hadi evlenelim, ileride mutlu olacağız gibi varsayımlarla hareket etmenin sonucu. mutluysan şu an da mutlusundur... evlilik daha mutlu edebilir ama mutluluğunu evliliğe bağlayanlar mutsuz olmaya mecburdur.
 • evlilikler, mutsuzluk üretme potansiyeli olan şeyleri, paylaşarak verdiği kederi azaltmak, dayanışarak onların oluşmasını engellemek, oluşanları zamanla ortadan kaldırmak üzerine kurulmuş olmalıdır. yoksa her şey ilgisiz kalınca mutsuzluk üretir, evlilikler de.

  örnek:
  kadın, yaşlanınca albenisi bir çoğuna göre giderken, eşi için gitmez.
  erkek, yaşlanınca kurda kuşa maskara olurken, eşinin gözünde, çocuklarının gözünde kahraman olmayı sürdürür.
  eşcinsel, her daim genç olmak durumunda iken, evlenince bu baskıdan kurtulur.
  çocuk olur, engellerle karşılaşır, evlilikle birleşmiş, bir ebeveyn çatısında ebeveynlerin tek tek egolarıyla karşılaşmadan desteğini alır, yaşamını sürdürür.
  öküz ölür ananas taşaklı olur.
 • hala, modern olduğunu savunmasına rağmen mutlu olmak için evlenmek gerektiğini ciddi ciddi düşünen insanlar olmasındandır. insanlar evliliği bir zorunluluk olarak görüp bir noktadan sonra "yaşı geçtiği" için evliliği uzun vadedeki mutluluğunun önüne koyuyor. bu durumda genel olarak mutsuzluk kaçınılmaz gibi.

  diğer kitle ise çocuğunun mutsuz olmaması için ayrılmayıp, ayrılmadığı için çocuğunu daha mutsuz yetiştiren çiftler. anne babası 4 buçuk yaşında ayrılmış birisi olarak, birbirleriyle olmaktan mutsuz bir anne baba ile aynı evde büyümüş olsam büyük ihtimalle şuankinden bile daha problemli bir psikolojim olurdu. bunu çocuğunuza yapmayın. hem kendinize hem çocuğunuza hayatı zindan etmenin manası yok.
 • hem de çok olduğu gerçeği. çok çok fazla. özellikle etrafımdaki yaşıtlarıma bakıyorum, sırf ailesinin yanından kurtulmak ya da özgürce cinsellik yaşamak için önüne gelen ilk kişiye aşık olup evleniyorlar. aşık oluyorlar, ki öncesinde kendilerini buna şartladıkları için zor olmuyor. 1 sene içinde çocuk sonra gelsin pişmanlık gelsin daha çok baskı.

  o yüzden sırf evlenmek için evlenmeye karşıyım. eğer gerçekten birini seviyor ve kendinizi onunla bir ömür boyu yaşamaya hazır hissediyorsanız evlenin, sonra millet evlilikten soğuyor. lütfen.
 • evet, tdk çalışanları da gelip konuya iştirak ettiyse var olan gerçektir.

  şimdi efendim gençlik yıllarındaki dopamin ve endorfin patlamasıyla bazı saçma kararlar alıyoruz bunun saçma olduğunu beynimiz artık ilgili hormonları salgılamayı bırakınca algılayabiliyoruz. mesela bak şu anda, bir gerizekalı havai fişek patlatarak evleniyor neden ? çünkü beyni yanmış daha başına geleceklerin farkında değil.

  goygoy bitti şimdi gerçekler zamanı. evlilik hazırlığında olan çiftler için yazıyorum, evleneceğiniz kişiyi ister 10 yıl tanıyın ister 6 ay hepsi simülasyon aynı evde yaşamak cafede çay içmeye ya da kulüpte eğlenmeye benzemiyor genşler gerçek eşinizi o dört duvar arasında tanıyorsunuz. demem o ki; her şey size bağlı ya mutlu olursun ya ayrılırsın orta yolu yok, he " ben çekerim idare ederim çocuk var. " diyen üstün zekalı arkadaşlar varsa saygı duyarım önünde nereye eğileceğimi şaşırırım.

  evlilik pişmanlıktır.
 • mutlu insan olmadığı için olandır. insanın kendisi mutlu değilse evlilik onu mutlu etmez. problem; evlilikten önce var olmadadır.
  hani kendine zul etme boşan be kardeşim diyen adamın aklı basar basmaz evli mevli dinlemeden inithar etmesi gerekir.