şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden d-tone de buradaydi, kedilere oynar plak dinlerdik. şimdi oturup takılıyoruz sadece. yıkılacak diye de bir söylenti var.
  -oradaki kafeslerdeki kekliklerin hastasıyım.
 • "1924 yılına kadar rus konsolosluğu'ydu. sofyalı sokağı'na bakan ve yüksek duvarlarla çevrelenen yeri ise yine rus'ların hapishanesi olarak kullanılıyordu. daha sonra bedri rahmi, aliye berger ve ahmet hamdi tanpınar gibi sanatçıların stüdyo ve pansiyon olarak kiraladığı mekan haline geldi. şu anda handa sadece beyoğlu 2. noteri ve elliye yakın kediyi besleyen yaşlı bir kadın yaşıyor. yakında restorasyona başlanacak."

  (bkz: http://www.arkitera.com/…osya/narmanlihan/index.htm)
 • buradaki kümeste full time jimnastik yapan bir davuk mevcuttur... devamli bir raftan diger rafa atlamaktadir, kendi davuk beyni ile hayatin anlamini bulmustur, inanilmaz komiktir, mutlaka görülmelidir...
 • bir zamanlar bu binaya yapilmak istenenler cercle d orient binasina da yapilmak istenmiş idi. tum resterasyon projeleri hazirlanmis ve hazirlanan yeni projelere gore binanin 1. dereceden tarihi eser olan on iki blogu disinda tum arka bloklar (ki bu bloklar yanarak kapatilmis opera sinemasi'ni ve emek sinemasi'ni bardindirmaktaydi) yikilarak yerine benzer binalar yapilacak ustune ise cam bloklar cikilarak katliam tamamlanacakti fakat son anda neyse ki mimarlar odasinin engellemesine takilarak iptal edilmişti.
  umarim bu bina icinde aynisi olur ve bir tarih daha kaybolmaz.
 • ahmet hamdi tanpınar narmanlı hanı'nda oturmuş bir zamanlar. oradaki dairesinde yazmış kitaplarını. bedri rahmi eyuboğlu'nun da atölyesi vardı orada. hatta 1996'ya kadar (deniz abi'nin dükkanının yanıydı) kapının kenarında bir balık figürü vardı, sonra kayıplara karıştı, duvardaki izi durur hala. hatta milliyet'te haber çıkmıştı, bedri rahmi'nin bir eseri daha kayboldu diye.
 • deniz'in plakçı dükkanında acayip saatler geçirilir, bir sürü bilinmeyen grup ya da müzisyenle tanışılırdı. hemen bitiğişinde bir de sahaf vardı. bunlar eski zaman durumları. şimdilerde özellikle yazın akşamüstleri istiklal caddesi kalabalığından bir süre için sıyrılıp, avluda noter'in önündeki banka bir süre oturup kedilerle oyalanmak için ideal bir mekan olmakta.
 • söylentilere göre yapı kredi bankası'nın satın aldığı tarihi bina.
 • bir dönem aliye bergere de evsahipliği yapmış güzide huzur yuvası. istiklal kargaşasında nefes almak için ara sıra içindeki banklarda oturulması, çaycıdan çay içilmesi farzdır. süper bir yıllanmış bekçisi vardır, muhabbetine doyum olmaz. sorarsanız size tanpınardan, bedri rahmilerden aliye bergerden bahseder. yeni sahibi yapı kredi bankası. umalım, oraya yakışır bir şey yapsınlar. mesela tanpınar müzesi mesela: narmanlı müzesi, ya da herkese açık bir sanat atelyesi, ne bileyim...
 • 80'lerin sonu 90'larin basinda istanbulda yasam suren fanzincilerin ugrak mekani, soluklanma, nefes alma havzasi, avlusu, bahcesi.
  baraka gibi bir yerden menkul caycisi, plakci deniz'i ve sayisiz kedisi ile sessiz sakin ortamdi.
  sonra bakima almislar, kapisina kilit vurmuslar.
  girisindeki bufede ikame eden gozluklu yasli abi hala haylaz, gicik ve sinirdir.