• iş görüşmesine gittiğinizde size sorulan ilk sorudur bu. geceden başlayan hazırlık süreci, kıyafet seçimleri filan derken artık görüşme gelip çatmıştır. olay kısaca insan kaynaklarından aylin hanım ile görüşmektir. gerisi hava civa..

neyse gelir kendileri sizin sırtınızın dönük olduğu kapıdan girer ve hoş geldinizden sonra hemen patlatır soruyo; nasıl kolay bulabildiniz mi yerimizi?

yani burada; "köpek gibi aradım mına koyyum, itin öldüğü yerdeymiş yeriniz. yok muydu başka yer geldiniz ta buraya?" diyemeyeceğini bildiği halde bu lafla girer konuşmaya pislik karı..

(bkz: iş mülakatlarında sorulan sinir sorular)
  • soruya cevap verirken burnunuzdan birşeyler fırlarsa...bu...hakikaten görüşmenin iyi başlamadığına işaret eder.
  • kesin gizli bir kodlaması var diye düşündüren soru. yani bu kadar abes bir soruyu altında gizli bir amaç olmadan soruyor olamazlar. zor bulsam ne olacak lan, geldim ya işte? işe alırsan da bu ebesinin şeyindeki yerinize gelmeyi göze almışım demektir. bence bu soruya verdiğin cevap sırasındaki hal ve hareketlere göre bir analiz yapıp ona göre değerlendiriyorlar. ne bileyim, cevap verirken gözünü 3 kez kırparsan aslında seri katil ruhlu bir manyak olduğunu ve bir gün baltayla hepsini doğrayabileceğini filan tahmin ediyorlar herhalde.
  • iş görüşmelerinde illa ki sorarlar bunu. kesin var altında bir çapanoğlu ama daha çözemedim, dur bakalım.
  • işe girmek istiyorsanız,

hiç bir etkisi olmayan sorudur.

nitekim ik eğitimlerinde yer alır bu sorunun sorulması gerektiği.
    sırf sizin heyecanınızı yatıştırmak için sorulur, herhangi bir ardniyet yoktur.
    akabinde trafikten falan muhabbet açılır, rahatlamanız sağlanır.
  • bu soru, adayın iş yerine ulaşımının nasıl olduğu, ileride bunun sıkıntı yaratıp yaratmayacağı hakkında fikir edinmek amacıyla sorulur. ben genelde "rahat gelebildiniz mi?" yi de eklerim bir şekilde. aklınızda bulunsun "valla sabahtan beri yoldayım, görseniz bi trafik bi trafik, allah seni inandırsın 3 saatte zor geldim" diyenleri almıyoruz.

büdüt: kolay buldum deyin lan.
  • mülakata gelen kişinin heyecanını böyle salakça bir soruyla gidermek gibi bir yöntemi, insan kaynakları bölümünde eğitimin olarak veriyorlarsa; afedersiniz ama alsın götlerine soksunlar dediğim soru.

heyecan almakmış; zannedersin üzerine rahat bi' şeyler alıyor.

iyi bari bende gidip bi' kadeh bişey alıyım, takılırız..
  • heyecan almak amacıyla sorulan bir soru olduğu doğru ise ik'cılara buradan seslenmek istediğimdir. 6 yıllık çalışma hayatımda yaklaşık 138 civarı görüşmeye gitmiş olmalıyım, iyice kaşarlandım ben artık, heyecan meyecan yaşamıyorum. hatta bana orada bir heyecan yaşatıp, ne bileyim," haydi başla" gibi bir şey derseniz çok daha mutlu olurum. sevgilerimle.
  • daha kendilerine doğru yürümem bitmemişken tokalaşırken gelen soru:

- merhaba, nasıl kolay bulabildiniz mi yerimizi?
    - anasının amını sordum, hemen gösterdiler yerinizi buket hanım.

yürümeyi kesmeden geniş alarak aynı kapıdan çıkış. (kapıdan tam çıkarken iki kısa korna ve selametle hareketi ile gülümsemeyi unutmuyoruz, son intiba önemli.)
  • aylin hanım* size gelip merhaba nasıldı lan 3 kasım 2011 beşiktaş d. kiev maçındaki karambol diyemeyeceği için konuşmaya başlarken seçtiği abuk subuk sorulardan en çok kullanılanı. n'apsın aylin hanım merhaba peşimden gel buraya otur ne istiyon mu desin? evet kolay buldum buraları biliyorum zaten de, ne bilim buralardan geçerken görüyodum binanızı de, çok yalakaysan çok süper bi yeriniz var burda çalışmak muhteşem olmalı de kapansın gitsin sanki hayatın anlamını sordu kadın...
hesabın var mı? giriş yap