şükela:  tümü | bugün
 • zenci mesih. efendim birçokları ona öyle bakıyor karaların dünyasında. başta sahibinden kaçmış, ardından da köleleri baştan çıkarmıştı. bir dört temmuz sabahı başlatmayı düşünüyordu isyanını ancak sağlığı izin vermemişti. ağustosta harekete geçti. iki günde bastırıldı isyan yalnız turner bulunması bayağı sürmüştü. yakalandıktan sonra asıldı tahmin edilebileceği gibi. o yıllardır efsane ve kahraman birçoklarına göre. william styron'a pulitzer kazandırmışlığı bile var...
  (bkz: steal away)
 • amerikada cikarilan zenci isyanlarindan birinin onculugunu yapan sahis. cocukluk ve genclik yillarindaki dine olan egilimi ve incil bilgisi onu cevresinde sevilir sayilir yapmasinin yaninda yasadigi yerdeki kilisenin hatibi yapmistir. iste nat turner'i grubunun lideri yapan asil olayda budur. kilise gorevlisi olmasi ona diger kolelerden farkli olarak daha ozgur hareket edebilme,cevre kasabalara seyahat edebilme ve daha cok insana ulasabilme avantajini saglamistir
 • virginia, tidewater bolgesinde kole topluluguna vaizlik yapan bir siyahi. kendisine tanri tarafindan virginia'da isyan cikarma gorevi verildigini dusunerek bir hareket baslatmis. kiza zamanda hareket buyumus ve 21 agustos 1831'de isyan etmisler. bir eyalet bolugune karsi zafer kazanmislarsa da ondan sonra bozguna ugramislar ve elegecirilmisler. nat turner idam edilmis, siyahlarin vaizlik yapmasi ya da kilise hizmeti vermesi yasaklanmis.

  (steven taylor, political influence of african american ministers, syf 7-8)

  gotumuze girebilir netekim 1891 olacakti demis ama nat turner 1831'de oldugune gore bu sozkonusu olamaz.

  edit: ao...gotumuze girebilir netekim 1831 demis, ben onun 1891 dedigini yazmisim. ayibetmisim netekim.
 • 1831 yılında amerika birleşik devletleri’nin virginia eyaleti’nin southampton country bölgesinde 60 civarı beyaz toprak sahibinin * öldürüldüğü, en kanlı köle isyanlarından birine öncülük eden siyahi köle ve vaiz.

  isyan 2 gün içinde bastırılmış, nat turner kaçak hayatı sürerek bir süre daha yaşamını sürdürmüştür. birkaç ay içerisinde yakalanan nat turner, yargılanıp idam edilmiştir. söylenenlere göre idam edildikten sonra cesedi parçalanmış, yüzülen derisi kullanılmış ve kullanılabilir kısımları kullanılmış, kalan kısmı hayvanlara yedirilmiştir.