şükela:  tümü | bugün
  • 1983 atina doğumlu yunan şarkıcı. modern yunan müziğinin en önemli ismi ve sarı saçları dillere destan. diğer meslektaşları kadar yurtdışında ünlü olmasa da kendisi xaris alexiou'nun yerini alacak gibi görünmekte. ilk albümü olan 100 mikres anases (100 küçük nefes) ile kendi jenerasyonunun en iyi çıkış yapan şarkıcısı olduğunu tüm yunanistan'da kanıtladı.

2006'da nikos panagiotopoulos'un dying in athens filmi için yaptığı soundtrack ile de ünü alıp yürüdü.

mart 2007'de iki şarkılık albümü en lefko için ilk defa themis karamouratidis ile çalışmış ve son albümünü mexri to telos'ta da kendisiyle çalışmaya devam edip yunan müziğinin kariyeriyle en alakasız türü olan laiko tarzında şarkılar da çıkarmıştır, fakat epey başarılı da oldu. albümlerini;

100 mikres anases,
    en lefko,
    tria mystika,
    mexri to telos diye sıralayabiliriz.
  • bugün ilk defa dinlediğim ve sesine de tarzına da ilk dinleyişte ısındığım yunan şarkıcı. biraz takip edelim bakalım, güzel şeyler dinleyeceğim sanırım. sinehia sta oria güzelmiş mesela.
  • güzel sanatçıdır kendisi.sizi şöyle alalım
  • iyi iyi.. iyi ..

dinledikçe "çok iyi" diye düzeltiyorum.. kulağıma haris değil de maria farantouri geliyor...

bi de şu var ama hangisi doğru yazımı bilemem:
    (bkz: natassa mpofiliou)

https://www.youtube.com/watch?v=mgzrqojeqgw
  • ateşe çağıran bir şarkının icaracısı..
    insanın içinde alevler yakıyor..

lyricstranslate sağolsun..

the flame

the weather is playing games with my mind
    ıt brings out the sun and ı think that everything is o.k.
    the sweat is flowing like a river down my neck
    whatever they give me, ı give them back more

other times ı feel like ı have nothing left to give
    (like) a wild beast carried into the nest
    all the laughter isn't enough for me to straighten out
    all the arms can't make an embrace for me

and all the waves come to drown the beast
    and ı hang on to life, like a baby hangs on to the nipple
    ı never understood why the crazy wind
    calls upon the entire sea to put out a single flame

the way things turned out, ı don't know,
    ıf ı chased things or if things chose me
    and ı don't think that ı concern anyone either
    everything that's happened to me, others have gone through double the amount

and all the waves come to drown the beast
    and ı hang on to life, like a baby hangs on to the nipple
    ı never understood why the crazy wind
    calls upon the entire sea to put out a single flame (x2)

https://www.youtube.com/watch?v=mgzrqojeqgw
  • en lefko, pame xana ve o magos violostis dinlenmesi gereken şarkıladır.

böyle alayım:
    en lefko
    pame xana
    o magos violostis

edit: link
  • canlı performanslarında takındığı aşırı tutkulu halleriyle azıcık önyargılı yaklaşmıştım bu hanımefendiye. ama sağlam sesi varmış, özellikle sokratis malamas ile çıkardıkları son albümü bayıla bayıla dinlememin ikinci nedenidir, hem soloları hem geri vokalleri pek şahane imiş. bundan böyle pek seviyorum kendisini efenim.

not: sözkonusu albümü dinlemek için böyle buyrun

sonradan gelen edit: zamanında yunanistan'dan bir kadın arkadaşım, konserine gittikten sonra "ne kadın be" demişti kendisi için, pek iplememiştim o zamanlar. lakin kendisini dinledikçe, hele şu klibini görünce anladım ki, bu hanımefendinin yanında adeta bir çalı süpürgesiymişim. o ne işveler, cilveler, bakışlar öyle? vay canına yandığım, cem-i cümlemize ders verse yeridir.
  • aşık olduğum kadın, hem sesi hem kendisi güzel olan yunan tanrıçası.

iki sene önce youtube'un otomatik oynatma özelliğiyle denk geldim kendisine. o aralar ağır bir haris alexiou manyaklığı içindeydim. çok sevdiğim bir alexiou şarkısı olan psihes ke somata'yı yorumladığı bir video çıktı. ilk başta yorum bir değişik gelmişti, sonradan baktım ki hoşuma gitmeye başlamış. ardından sto pa ke sto xanaleo yorumunu gördüm. ilk dinlediğimde sözleri anlamıyor olmama rağmen ağlayasım geldi. bir yandan da sarı saçlı, hafif balık etli ve güzel yüzlü bir hatun olması da beni etkilemişti. diskografisini incelemeye başladım, bir senedir de herhalde en çok dinlediğim şarkıcı kendisi...

yunan bir arkadaşım kendisinin normal bir pop şarkıcısından öte daha "kültürel" bir müzik yaklaşımı olduğunu söylemişti. ben de bu görüşe katılıyorum açıkçası. diskografisinde laiko diyebileceğimiz mehri to telos gibi bir şarkı da var, o lykos gibi rock sounduna yakın şarkılar da... bu da onu biraz farklı bir noktada konumlandırıyor. ki şu an yunanistan'ın en popüler şarkıcıları arasında başı çekiyor.

yunanca bilmesem de şarkı sözlerinin çevirilerini arayıp, okumaya ve anlamaya çalışıyorum. hem sesi hem de müziğiyle beni çekiyor bu kadın. dediğim gibi, bir senedir herhalde en çok onun şarkılarını dinledim. duygusal yönü öne çıkan bir müzik yapıyor, farklı tarzlardan etkiler sunuyor ve bunu güçlü sesiyle dinleyiciye taşıyor.

şu şarkılarını dinlemenizi öneririm.
    s'eho vrei ke se hano
    en lefko
    me tsigara varia
    to metrima
    koita ego
    mehri to telos
    oi meres tou fotos
    alexandras
    o lykos
    to telos sto saloni
    etsi einai auta