şükela:  tümü | bugün
  • yeter ki karnim doysun. yeter ki gece soguktan korundugum duvarlar olsun. yeter ki tuvaletim olsun, banyom olsun, yerim olsun uzanip yatayim.

lokantada calistim da. maasimi mudur avans cekti, borc aldi, geri odemedi. bir ay karin tokluguna calismis oldum. olsun. en azindan karnim doymustu.

simdilerde belim agriyor. cok aciyor, cok. yas da cok olmadi daha. cogalinca, agri da cogalacak herhalde. gidisat hic iyi degil.

ne is olsa yapmak zorundayim. deliyim ben. nefret ediyorum takim elbiselerden, tirasli yuzlerden. korkuyorum. korkuyorum mulakatlardan.

bir kez is gorusmesine gittim hayatimda. aradiklarinda, "her yerde okuyorum, duyuyorum, giderken takim elbise giyin diyorlar ama benim sadece renkli bir gomlegim, kot pantolonum ve spor ayakkabim var. sadece onlari giyip gelebilirim, sizin icin sorun olur mu" diye sordum. "sordugun icin tesekkur ederim" dedi. "olur" deyip kapatti. mutlu oldum.

ilgincti. 5 kisiydik. 5 universite mezunu genc adam. komikti. acaba nasil biri isi kapti. 1500 tl maas vereceklerdi. kac istiyorsaniz kagida yazip verin demislerdi ya hani, ben 3000 tl yazmistim. :-) ne bileyim. 3000 tl maas istiyordum cunku. bilmiyorum ben nasil yapilir is gorusmesi. neler soylenir. neler konusulur, nasil anlatilir. hic okumadim, arastirmadim, etmedim. kabahatliyim: sorumsuz ve tembelim.

ben istiyorum ki kapiyi calayim, eleman ariyor musunuz diye sorayim, ariyoruz desinler, duzgun birine benziyor deyip ise alsinlar. boyle olunca 1500 tl maas da koymuyor tabii.

ama hem tiras olucam, hem kiravat takicam ve hem de 1500 tl alacaksam, olmaz o abi. olmaz deme, o da olur. cunku ne is olsa yaparim ben.

bakma boyle dedigime. temizlik asla yapamam. supurge, paspas dusmanlarimdir. sansliydim hep, bu isler bana kalmadi. ne calistigim otellerde, ne calistigim barlarda. sansliydim sadece. temizligi yapan baska birileri vardi.

bulasik yikamayi severim ama bulasikcilik meslek olarak agir is. amerika'da yaptim. work and travel kazigini ben de yedim. harika isler, super isler dediler gittim orda bulasik yikadim. sadece bulasikcilara ucretsiz konaklama sagliyorlardi. bulasikcilik cok zor ismis diye, boyle bir kiyaklari varmis. :-)

hayat bir hic ugruna gecti gitti. zaten hayat bir hic olmaliydi. babam taksi soforuydu. ben niye universite okudum ki? ne is olsa yaparim abi.

uzuyor beni bu gelismislik - hayal kurdurtup, dalga geciyor kurdugun hayallerle. gelismisligin de getirisiyle oturup kufrediyorum gelismisligimize. diyorum keske cikmasaydik magaramizdan. avlansaydik. genc olseydik. insan 70-80 yil yasamamali dr. oz, sen ne diyorsun?!

insan, 15'inde baslamali calismaya; ne is olsa yapmali, 30'unda emekli olup, en gec 35'inde gozlerini yummali.

insan hic dogmamali.

simdilerde avm'de kasanin arkasindayim. sabahlari gelen musterilere gunaydin bile demiyorum. gozbebeklerimden nefreti okuyorlar fakat gozbebeklerinde nefret tasimak suc degil diye sikayetci olamiyorlar.

aksamlari ise sarilasim geliyor musterilere. sabahtan canini siktiklarim affetsin beni deyip, aksam gelenlere, gidenlere tebessumle bakiyorum.

sabahlari yeniden basliyor hayat. yeniden basliyor aci. yeniden basliyor azap.

aksamlari yumuyorum gozlerimi, huzur veriyor kisa olum.

ne is olsa yapiyorum. anneme, babama bakmam lazim. sanki onlari ben dogurdum. evrimine de, dogana da, canlina da, cansizina da cok buyuk lanet olsun dunya. beni neden getirdin ki? ne is olsa yapiyorum. ne is olsa yasiyorum. :-(
  • eleman alırken bu lafı beğenmeyen işverenler, işe aldıktan sonra "bu lafı dememiş olsa bile" her işi yaptırırlar.
  • bir b.k bilmiyorum demenin kibar hali.
  • kriz ele alındığında kimsenin söylemekten gocunmaması gereken cümle
    ayrıca geçim sıkıntısının sizi nasıl bir çaresizliğe sürüklediğini en iyi yansıtan cümle
  • işsizliğin son evresinde kullanılan cümle.
  • şu aralar dile getirdiğim cümle.

41 yaşındayım. vasıfsız değilim, hatta çalıştığım sektörde büyük sayılan yerlerde 60- 70 kişinin yöneticiliğini bile yaptım. sektörde tecrübem 15 yıldan fazla ama şimdi iş bulamıyorum. hemde uzun süredir bulamıyorum. öyle iş beğenmeme gibi bir durumda yok ortada, beğenmeyecek bir iş yok çünkü. ulan en azından bir görüşmeye çağırın be. aynı ilanı aylardır döndürüp döndürüp veren firmalar var, ama bi görüşmeye bile çağırmıyorlar. en sonunda telefon açıp sorucam cinsmisiniz, bana inat mı yapıyorsunuz ulan diye.
  • cep delik cepten delik kimsenin son haykırışları.
    - "bir baltaya sap olamadım" ne iş olsa yaparım.. (masa altı hariç)
  • çaresiz, elinden hiç iş gelmeyen, kalifiye olmayan insanların mottosu diye algılanan cümledir.
    halbuki yurdumun bunca populasyonu varken, bunca verimli toprağı varken, jeopolitik konumu bunca önemliyken hala dünyaca bilinen herhangi bir markasının olmamasının açıklaması, yurdum insanın ne iş olsa yapmamasıdır. iş beğenmemesi, yerine tembellik yapmasıdır.
    yapılacak/yapılması gereken milyonlarca iş varken işsizlik oranının bu kadar yüksek olma sebebi yine kimsenin ne iş olsa yapmamasıdır. ilginçtir yurt dışında milletçe ne iş olsa yapmamıza rağmen kendi ülkemizde burun kıvırırız.

ne iş olsa yapan israil, ne iş olsa yapan çin ne de güzel yapmışlar ve önlerine ne iş çıksa yapmışlardır.
    israil-çin ortak yapımı ünlü bir filozofun dediği gibi;

"efendiler! ne iş olsa yapınız."