şükela:  tümü | bugün
 • bokun bile gösterge olabileceği farktır.

  bir komşumuzun torunları nefes nefese eve gelmişler bir gün.

  -yavrum noldu , neden kaçtınız?
  -babaanne parkta bir dilenci adam var ondan korktuk.
  -aman siz bokunuzun dumanından bile korkarsınız.
  -babaanne bokun dumanı mı olur?
  -nerden bilesiniz hiç soğukta sıçmadınız ki.

  tabii nesil farkından başka, gelir farkı gibi konular da var.
 • "dedem dindar bir adam değildi, hiç değildi, yunanlı zorba'ya daha yakındı: ye, iç, eğlen*, başka dünya yok, bu çok saçma. babam çok dindar bir adamdı; belki de dedem yüzündendi; tepki, nesil farkı. (...) zorba'yı pek çok sebepten seviyorum; sebeplerden biri, zorba'da dedemi tekrar bulmamdı. yemek yemeyi o kadar çok seviyordu ki, kimseye güvenmezdi, yemeğini kendisi hazırlardı." osho provokatör mistik
 • aynı liseden aynı üniversiteye iki sene farkla giren iki öğrenci karşılaştırılınca, daha sonra giren öğrencinin daha üstün neticelere sahip olduğu görülüyor. daha sonra giren öğrenci iki senelik bir gelişimin faydasıyla bu üstün neticelere sahip olmuş olabilir.

  bir iş yerinde insanların yaşları farklılık gösteriyor ve bu insanlar farklı devrelerin eğitimini almış oluyor. genellikle iş tanımının artması kişideki deneyimin de fazla olmasını gerektiriyor ve bu da eğitimlerinin çoğunlukla daha eski olduğu anlamına geliyor.

  yeni nesil öğrenciler ne kadar daha çok donanımlı olsalar da iş hayatındaki eğitim dönemi ile kendi eğitim dönemleri arasındaki fark kendilerine bir engel doğuruyor. tabi ki iş hayatına atılmış insanlar yeniliklere açık olarak bu farka kendi taraflarından bir köprü inşa ediyorlar ama yeni nesil öğrencilerin de bu durumun farkında olmaları kendilerine düşen bir görev.

  güncel olma şartına bağlı olmayan yetenekler fevkelade önem taşır. mesela okulda en yeni yazılım sürümleriyle çalışan ve karışık bir işlemi parçalara ayırarak çözmeyi adet edinmiş bir öğrenci, bu alışkanlığını gelecekte fabrikada güncellenmesi gereken robotun yazılımını da robotun yapması gereken hareketlere ayırarak bu yeteneğini kullanabilir.