nanu

  • 1308
  • 10
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

gıda mühendisi

gıdaları geliştirmek, daha iyi hale geirmek gibi bir sanat ile uğraşan kimselerdir. kısa tanımı takiben detaylı açıklama yapmamız gerekirse;

mevcut gıda hammaddelerinden daha verimli yararlanmak suretiyle yeni gıda ürünleri oluşturmak, bu gıda ürünlerinin takibini ve son aşamaya kadar* geçen süredeki faliyetlerini incelemektir. bu oluşum şu şekilde yürür. gıda mühendisinin elinde bir domates vardır, eziktir ve yenilmeye müsait değildir. gıda mühendisi bu domatesi dedelerinin yaptığı gibi salçaya işler. bir zaman sonra bu domates miktarı öyle bir artar ki yapılan salça talep fazlası olduğu için başka bir yerde kullanılması gerekir. mühendisler önce domates suyu, yine kesmeyince domates püresi, o da olmayınca ketçap yaparlar. fakat ne yaparlarsa yapsınlar domateslerin çekirdekleri ve kabukları artmakta ve çöpe gitmektedir. hal böyle olunca gıda mühendisleri düşünür taşınır ve bu çekirdek-kabukları kurutup pul biberin içerisine belli bir oranda katarak fiyatın düşmesini, ürünün daha da lezzetlenmesini sağlarlar.

ara devrede eldeki mal fazlası ürünlerin bozulduğunu ve çöpe gittiğini farkederler ve ne yapsak da ekonomiye katkı sağlasak diyerek saklama koşullarını araştırırlar. bu araştırma sonunda kurutarak, dondurarak, vakum yaparak saklama gibi koşulları geliştirirler ki bunlar daha önceleri de bilinen yöntemlerdir. ama gıda mühendisi burada devreye girer ve yeni teknolojiler, yeni sistemler geliştirerek işlem süresini kısaltmaya, ürün dayanma süresini ( son kullanma tarihi ) uzatmaya çalışır. yine örnek vermek gerekirse, bundan 5 sene kadar önce 10 günde kurutulan kırmızı biber günümüz teknolojisinde 6 saatte kurutulmakta ve kanserojen madde ihtiva etmemektedir. yani ürün hem daha sağlıklı hem de daha kalitelidir.

kısaca bir gıda mühendisi aşçıların, annelerimizin, makina mühendisinin, ziraat mühendisinin ve bir veterinerin yaptığı işleri yapan ama piyasada "la o turşuyu annemde kuruyo, bunun için mi okudun onca sene ehere mehere" diye tepki alan ve üç otuz paraya çalışan insandır.

devamını okuyayım »