şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artik nesli tamamen tukenmis yahut takdire $ayan gorulmeyen (yani rating yapmayan) bir devrin nitelikli sanatcilarindan sadece bir isim.
 • müzisyen doktorlardan, dr. ümit mutlu gibi sanatçılara da babalık eden ihtiyar delikanlılardan ve dr. abidin gerçeker ile birlikte türk musikisi korolarında önemli bir imza.. kültür ve turizm bakanlığı'nın "2004 yılı kültür sanat büyük ödülü"nü aldığı haberinden başka pek yeni haber yok hakkında. yeditepe üniversite'sinde bir nevzat atlığ etkinliği yapılmıştı yamulmuyorsam bir de. babası asker olduğu için disipline inanan, disiplin anlayışı biraz acımasızca eleştirilen röntgen uzmanı.

  çocukluğumun televizyondaki değnekli amcası olduğundan, her zaman nasıl röntgen çektiğini düşler ve gülerim içimden.

  bir klasikle bitirelim:
  ... dr. nevzad atlığ, evli ve iki çocuk babasıdır.
 • yüz yüze geldiğimde okul hayatı dışında ceket giymemiş bana önümü ilikleme baskısı yaşatmış müzik adamıdır. bir kayıt sırasında yönettiği toplulukta neden hiç ritim saz olmayışını sorduğumda bana çıkışmış ve "tambur var ya" demiştir. ilginç gelmişti lakin türk müziğine yabancı bünyelerin hazmetmekte zorlanacağı bir kapalılıkla icra yönetiyor.
 • kanunun bile bir ritm saz olduğunu iddia etmiş itü tmdk öğretim görevlisi sanatçı.
 • müzikle "amatör" olarak ilgilenen hekim. yönettiği korolarda ritm sazlarına yer vermeyerek, cinuçen tanrıkorur'un, hakkında "büyük usûlleri bilmeyen, sazdan hiç mi hiç anlamayan [kişi]" ifadesini kullanmasına yol açan zat.
 • kendisini sadece ismen biliyorum ama youtube hesabı -eğer kendisinin gerçek hesabıysa tabii- beni çok mutlu etmektedir. sadece söylemek istedim.

  çok teşekkür ederim, buna ihtiyacınız olmadığını bilsem bile.

  ekleme: izzeddin ökte kayıtları için ayrıca teşekkür ederim.
 • 1925 dogumludur. istanbul devlet klasik turk muzigi korosu'nun sefidir. korodaki herkes ondan korkar. anlatildigina gore nalet adamin tekidir. bir zamanlar istanbul radyosu mudurlugu yapmistir.
 • ergun balci'nin hayatını yazdığı sanatçı, mücadele insanı.
  japonların yaptırdığı araştırma hakkında ise merhum çinucen tanrıkorur'un yazdığı önemli bir yazı vardır. malûm rahmetlinin atlığ ile arası çok iyi olmasa da; özetle "atlığ için olumsuz bir çok şey söylenebilecekse de, bu iddia yersiz ve gülünçtür" demiştir.
  yine de, hazretin icralarının uykusuzluğa birebir geldiğinin de altını çizmek gerekir. kanaatimce, klasik türk müziğini ilk defa atlığ korosundan dinlemek; bu müziği sevebilme ihtimalini heba etmek manasına gelebilir.
 • devlet klasik türk musikisi korosu'nun efsane şefliği yanında, istanbul üniversitesi türk sanat müziği korosu'nun, kurucu ercüment berker'den sonraki ikinci şefi... röntgen uzmanı olarak doktor, devlet sanatçısı olarak profesör ünvanına sahip müzik adamı...
 • nevzat atlığ
  komik isimli, turk sanat muzigi korolarini yoneten ustad, sanatkar, amca. bu i$leri ba$ka yapan var mi, yoksa yeti$tiriliyor mu merak ederim. cunku hep o cikar.