• lizbon'a asik olduktan sonra cok buyuk beklenti ile izledigim ve begenmedigim film.

ama filmde lisbon'un tum turistik mekanlari gozukuyor. o yuzden lizbon konusunda fikir almak icin iyi bir film.

oyunculari hic begenmedim, gereksiz bir melankoli var. yine bir diktator macerasi ve ask yuzunden nerdeyse hersey suya dusuyordu.

--- spoiler ---

bern'in soguk yagisli havasindan, lizbon'un gunesli havasina gecmek ayri bir nese katiyor insana.

--- spoiler ---

yine de filme 3.5/5 veriririm. dedigim gibi cok buyuk bir beklentim vardi ve kliselerden dolayi bu kadar cemkiriyorum.
  • hayata bakış açımı değiştiren kitap olmuştur.filmi de fena sayılmaz.ilk okuyun sonra izleyin daha sonra lizbon'a aşık olun derim ben.
  • ölmezsem birazdan izleyeceğim film. du bakalım.
  • jeremy ırons'ın oyunculuğunu beğenmemek mümkün değildi. adam bu işi becerebiliyor arkadaş, ötesi yok. devrimi başlatma amacında olan bir grubun içerisinde yer alan estefania * karakteri oldukça dikkat çekici. ama tabi en etkileyici karakter amadeu * olarak göze çarpıyordu. son bir çare, bir sığınak olarak gördüğü estefania'nın amadeu'yu bencillikle suçlamasından sonra ayrılmaları ve ayrılırken amadeu'nun estefania'nın yalnızca elini sıkması, onun iç dünyasına olan yolculuğu için sonun başlangıcı anlamına gelmektedir.

-garip bir alışkanlığım var sanırım. izlediğim filmin kitaptan uyarlanma olduğunu öğrendikten sonra gidip o kitabı alıp okurum. çünkü filmde kaçırılan detayların kitapta satır aralarında gizlenmiş olabileceği fikrindeyim. bu yüzden yarın ki ilk durağım, kitabevi.

--- spoiler ---
    'bir yeri terk ettiğimizde orada bizden bir şeyler kalmış olur. gitmiş olsak da orada kalırız. ve içimizde bazı şeyler vardır ki sadece oraya dönerek bulabiliriz. çok kısa bir süre de olsa hayatımıza sahnelik eden bir yere gittiğimizde ruhumuza yolculuk ederiz.'
    --- spoiler ---
  • nasıl kötü bir film. kitaba zaten tahammül edememiş yarıda bırakmıştım ama, film bir senaryo felaketi. yani senaryo yazarlığı dersinde kötü örnek diye izletsen izletirsin. içi boş tesadüfler, motivasyonsuz karakterler, hele o bitiş, "ben hazır değilim".

--- spoiler ---
    bu arada estefanio ile amadeu'nun yaptığı şey devrime, mücadeleye, yoldaşlarına ihanet etmektir, aşk değil. ateş hattındaki yoldaşlarını bırakıp, üstelik faşist bir katilin yardımıyla ülkeden kaçmanın, daha sonra düzene yerleşip yazar, profesör üç kuruşluk aydın olmanın romantize edilecek bir tarafı yok. bildiğin alçaklık.

böyle tipler sevemezler de zaten. duygusallıklarının altında sinsi bir bencillik saklanır; köşeye sıkıştıklarında bütün duygusallıklarını atar dünyanın en soğukkanlı, korumacı tipine dönüşür, önce kendilerini kurtarmaya bakarlar.
    --- spoiler ---

iyi bir senaryo ve gerçek yoldaşlık sevgisi görmek isteyenler l'armee du crime'i izleyebilirler.
  • eski denizcilerin "kadın gemide uğursuzluk getirir" sözünü doğrulayan film\kitaptır.
    ama lizbon güzel, gitcem kesin.
  • --- spoiler ---

raimund; kendisinin hayat bularak sıkılmadığı ve karşısındakini sıkmadığı hayatını keşfeder lisbon'da.
    diğer yanda amadeu kendi ruhuna seyahat etmek isterken, devam edemez estefania onunla, yolculuk ona doğru değildir çünkü..

"özgürlüğüyle tüy gibi hafif, belirsizliğiyle kurşun gibi ağır önümüzdeki uzun ve şekillendirilmemiş onca zamanla neler yapılabilir ve neler yapılmalıdır?
    bu bir dilek mi? rüya gibi ve nostaljik.
    bir kez daha hayatın o noktasında olmak ve bizi biz yapan o yoldan tamamen farklı bir yol seçebilmek.."

"bir insanın yaşadığı hayattan memnun olmasını sağlamak için kendi belirlediği sahip olunması gereken başarılar ve deneyimler fikri, eninde sonunda bir özsaygı meselesi değil midir? eğer durum buysa; ölüm korkusu, insanın planladığı kişi olamama korkusu olarak tanımlanabilir.

bunun, bu noksansızlığın asla ulaşılamayacağı kesinleşirse eğer, birdenbire, artık tüm yaşamın bir parçası olamayan zamanı nasıl yaşayacağımızı bilemez hale geliriz."

(bkz: ateist bir rahip)
    --- spoiler ---
  • güzel olabilecek bir filmin güzel olmaması için ne gerekiyorsa düşünülmüş.

- - - spoiler - - -

oysa ne kadar değerli oyuncular görev almışken böyle yavan bir anlatım tarzı, ucuz arkaplanlar (lisbondan bahsetmiyorum) üç beş figüranın devrim çığlıkları, her kapının açılması her karakterin ifade verir gibi ruhsuz bir şekilde geçmişi anlatması hafiften sıkmaya başlıyor.

özellikle bir konu daha var ki, yani şu olayı filmlerde yaptıkları zaman acayip gıcık oluyorum. şimdi bu bir avrupa sineması işte kabul edelim, danimarkalı yönetmen avrupalı aktörler derken filmde jeremy irons ne alaka. bi bu adam için herkes dümdüz ingilizce konuşuyor. hayır koy oraya adam gibi avrupalı bi aktör bırak herkes kendi dilini konuşsun.. avrupalı diğer oyuncuların yavan yavan ingilizce konuşması filmin bütün büyüsünü bozuyor.

hadi ingilizceyi geçtim, bir de ana karakterler dışındaki diğer oyuncular da o kadar ucuz performanslar ortaya çıkarmışlar ki bu da filmi bir tık aşağı çekmiş. sonuçta filmi izlerken olaylara kendimi kaptıramadım, anlatılanlar hep yavan geldi. haliyle çok keyif alamadım. keşke bu filmi sağlam bir fransız yönetmen daha dolu bir şekilde çekseymiş diye düşünmedim desem yalan olur.

- - - spoiler - - -

lisbon kenti muhteşemdi bak ona diyecek hiç birşeyim yok. umarım birgün yolum düşer o taraflara.
  • hikayeyi gerçek kılanlar için gelsin ,

" kelimelerin kutsallığına, şiirin ihtişamına ihtiyacım var.ama bir o kadar da, özgürlüğe ve bu dünyada acımasız ne varsa ona isyan etmeye ihtiyacım var.çünkü biri olmadan diğerinin hiçbir anlamı olamaz.ve kimse, beni seçim yapmaya zorlayamaz. "

" ölüm korkusu, insanın planladığı kişi olamama korkusu olarak tanımlanabilir. "
  • filmdeki kitabın filmin önüne geçtiğini düşündüğüm yapım. jeremy ırons başta olmak üzere oyunculuklar başarılı. hatta mélanie laurent nispeten kısa rolünde parlamış diyebilirim. mekanlar hoş. kitaptan okunan her cümle iz bırakacak türden. bunlar bardağın dolu tarafı. geri kalanı olduğu gibi boş ve sıkıcı. film oldukça tekdüze ve yükselmiyor. ortalama diyebilirim ne çok iyi ne çok kötü.
hesabın var mı? giriş yap