• nokie e71 ile oldukca benzer olan telefon.

sozlukcuye hizmet, burada nokie e71 ile yapilan bir karsilastirmasi var,

http://www.gsmarena.com/…dphone2=2831&idphone1=2425

bak, gor, kararini ver.
  • guzel telefon gordugum kadari ile. nokia'nin enterprize serisi (e) telefonlari, n-gage serisi (n) ile kombine etmesinin akabinde ortaya cikmis. goruntu itibari ile nokia e71 + nokia n81 olmus. sadece internetteki karsilastirma ve teknik ozelliklerden okuduklarim ve 1 aylik bir e71 kullanicisi gozunden (bkz: nokia e71/@polifonik osuruk), bunlara ek olarak az bir sure n serisi telefonlarla hasir nesir olmus bir insan olarak yazicam burdan sonrakileri.

en buyuk artisi e71'e gore muhtemelen 3.5mm jack'a sahip olmasidir. her kulaklik ile kullanilabilir olmasi gercekten guzel. zira gecen gun telefonumun kulakligini evde unuttugumda n81'in kulakliginin 3.5mm oldugu icin uyumsuz olmasi beni biraz uzmus ve muziksiz birakmisti. ha tabii ki oncelikli amacim bu telefonla muzik dinlemek degil, ama gerektigi zamanlar oluyor tabi. bekleme suresi acisindan nokia e71 inanilmaz derecede tatminkar oldugu icin acikcasi fazlasi beni cekmiyo. zira ortalama 4, zorlama ile 6,5 gune kadar kullanabildigim bir telefon bana dagda mahsur kalmadigim surece beni tatmin etmeye devam edebilecektir.

iki onemli bellek ozelligi olarak 110 mb'dan 250 mb'a cikan bir telefon hafizasi ve 8 gb'dan 16 gb'a cikan bir mini sd kat destegi var. simdi acikcasi bunlar hem iyi, hem gereksiz denebilecek seyler. acikcasi 110 mb'lik bir telefon hafizasi ile 2 gb'lik hafiza karti ile telefona her turlu programi ve bundan onceki 3 telefonumdan aktardigim fotograf/melodi ve turlu aparatlari ferah ferah kullaniyorum; halen telefon hafizasinda 80 mb, kart hafizasinda ise 1.2 gb bos yer var. tabii ki bu telefonu ben multimedia olarak kullanmiyorum. 8 gb'lik bir ipod nanom var ve agzina kadar dolu. eger ki mp3 player olarak da kullanilacaksa 8'den 16'ya cikan sd kart destegi cok ise yarayabilir; fakat ortalama ya da normal bir kullanim icin 8 gb ya da 16 gb'lik kart desteginin cok da farkedecegini sanmiyorum. en azindan kendi adima konusuyorum burda. ha bir de n serisindeki navy-wheel eklenmis. aslinda cok guzel bir olay, kullanimi inanilmaz rahat. ipod tadi yakalamak mumkun, blackberry'nin hidrolik direksiyon diye adlandirilan trackball'i kadar performans veren bir alet. fakat gel gor ki omru uzun degil. n81'den biliyorum, yaklasik 3 4 ay kusursuz calistiktan sonra, en gec 6. ay sonunda kendini birakiyor; dokunmatik olayi bastirmatike donuyor, hassasiyet falan sifira yaklasiyor. 1. yıl sonunda ise neredeyse kullanilmaz hale geliyor. tabi bir de bunun sadece "belli" menulerde kullanilabiliyor olmasi (en azindan n81'de) ve tum menulerde -mesajlarda gezinmek gibi- kullanilamiyor olmasi gereksiz ve kullanissizliktan oteye gitmiyor. ha belki bu alette artik tum menulerde kullaniliyor olur da ben bu son cumleyi yerim; ama yine de omrunun uzun olmadigi kismini bagira bagira tekrarliyorum.

kamera konusunda ise acikcasi nokia'ya guvenmiyorum, zira 3.2mp kameraya sahip bir e71, 2mp performansini guc bela veriyorsa 5mp'den de tam performans beklemek cok yanlis olur. muhtemelen software ile 5mp olmustur o kamera diye dusunuyorum. hsdpa konusuna ise bisey demiyorum, zira ulkemizde henuz 3g pek kullanilamadigi, adini sadece her operatorun reklamlarinda "asil 3g'yi biz getiriyoruz!" seklinde gordugumuz icin sadece "meeeeh" diyebiliyorum.

ha simdi bunlarin isiginda bir de soyle bir mevzu var. nokia'nin fiyatlandirma politikasi malum. e71 ilk ciktiginda 1000-1300 tl arasinda satilmaktaydi. ben aldigimda 800-850 araligindaydi. yani tam 1 sene icerisinde 200-500 tl gibi bir dusus yasadi fiyatlar. dolayisi ile bu politika cercevesinde, e72'nin en azindan 1300-1500 araliginda cikacagini tahmin ediyorum. bu aralikta olmasa da 1000 tl'nin uzerinde olacagi kesindir ve acikcasi bu kadar minor degisikliklere bu kadar fiyat farki vermek mantikli olur mu diye dusunursem, bence degil diyorum. zira ek olarak getirdigi seyler sadece donanimsal ve "3.2 degil 5, ama o da 5 performansi vermeyecek" tadinda seyler.
  • telefonun sıcak sıcak ilk görünüşteki kritiğini yapmak gerekirse,

- ilk başta gerek kasa gerek menü ve ekran dizaynı son derece başarılı olmuş, şık bir telefon kesinlikle,

- daha önce kullandığım iphone’la karşılaştırmak gerekirse, bir kere çok daha hızlı bir telefon... ayrıca internet browser’ı da safari’ye göre kat be kat hızlı... düşük hızlı bağlantılarda dahi tatmin edici sonuç veriyor...

- telefonun en iyi özelliklerinden biri ise microsoft office ve adobe’un default olarak gelmesi... ayrıca yanına bir de zip programı yüklemişler ki dosyaları sıkıştırıp sıkıştırıp atabiliyorsunuz...

- dosya bağlamında bir diğer önemli özellik ise files on ovi sayesinde bilgisayarınızdaki dosyalarınıza dünyanın her yerinden ulaşabilmeniz...

- memory card’ın 16 gb’a kadar destekleniyor oluşu da ayrı bi güzellik (gerçi benim aldığım paketten 4 gb’lık memoy card da cıkmadı... şerefsizler)

- kamerası son derece tatmin edici... bir business phone kamerası olarak gayet yeterli... flaşı da o kadar güçlü ki gece karanlığında da rahatça çekim yapabilirsiniz...

- klavyesi de tatmin edici seviyede kullanışlı... iphone’daki tapaj hataları daha azalıyor ancak dolgun parmaklı arkadaşların kullanmaları biraz zor olabilir...

- telefonun kullanılabilirliği de son derece iyi düzeyde... tabi ki iphone’un o dokunmatik ekranının rahatlığı yok... ancak bi nokia kullanıcısı çok kolay şekilde kullanabilir telefonu

eksilerini söylemek gerekirse;

- tanıtımlarda windows live’ın default olarak geldiği gösteriliyordu ancak bunu göremedim

- microsoft exchange adresimi rahatlıkla tanıtabilirken hotmail ve yahoo adreslerini tanıtmak ne yazık ki mümkün olmadı... halbuki setup’ı kurulu geliyor (bu konudaki sorunu çözebilen arkadaş olur ve bilgilendirirse seve seve editlerim)

- facebook application’ı iphone’un cok gerisinde... ilerleyen dönemde düzeltilir diye umut ediyorum

- nokia’ların klasik kamera sesini kapatamama özellği bunda da var...

şimdilik bu kadar... bu entry şüphesiz ilerleyen dönemde kendini yenileyecektir.

edit 1: hotmail ve yahoo mailinizi tanıtmak için düzgün bir internet bağlantısı yeterli oluyormuş... denedim ve şu an sorunsuz çalışıyor...

windows live'ı ise ovi'den bulup indirebiliyorsunuz ve bilgisayarınızdaki kadar rahat kullanılıyor...

eklenen 3. parti programlarının yüklenmesi ve kurulması da cok basit oldugu için telefonu 1 hafta içinde yepyeni bir boyuta taşıyabiliyorsunuz...

yıllar sonra edit: hey gidi nokia be... iphone'la yarışacak bir telefon yapıp bu hallere düşmek. iç acıtıcı...
  • iphone ile kıyaslanmayacak alet. e71 kullandım sonra iphone şahsen aralarındaki fark anlatılamaz düzeyde. eğer telefon özellikleri dışında internet oyun ve diğer faydalı yazılımları kullanan bir insansanız 3. parti yazılım desteği dünya üzerinde bugüne kadar iphone kadar hiç bir alete yapıldığını zannetmiyorum. bu nedenle iphone tercih edilir. ha ben sadece konuşma mail gönderme ve görüntüleme, ofis ve pdf dosyaları görüntüleme gibi bir işler için telefon kullanacaksanız ve 800 lira üzerini gözden çıkardıysanız yine iphone tercih edilir.
  • gün itibari ile fiyatları turkcell shoplarda ve teknosa'da 1079 lira olan şık telefon. zaman içinde msn gibi uygulamalar nasıl yükleniyor, nedir nasıldır öğreneceğiz bakalım
  • nokia, e71'deki tüm can sıkan detayları budamış ve ek özelliklerle donatmış. eğer e71'i çok sevdiyseniz buna tapacaksınız.
    hakkında bir inceleme ve e71 karşılaştırması için bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
  • nokia'nin aralik 2009 sonunda piyasaya sunacagi, yeni is telefonu.
  • #17519787'da bahsettigim sorunlar acaba giderildi mi diye cok merak ettigim telefondur.
  • hepsiburada'da an itibariyle 820 tl'lik fiyatıyla almayanı döverler moduna girmiştir. yine hayvani bir nokia indirimiyle karşı karşıyayız. 50 günde 230 lira indirim. tey allam keriz silkeleme modunu çok sevdiler anlaşılan.
hesabın var mı? giriş yap