• amacını anlayamadığım bir yarışma. twitch.tv dediğin yer 2011'in temmuz ayında kurulmuş bir oluşum. twitch'i geçtim, online streaming'in mainstream hale gelmesi 2014 - 1015lere dayanıyor. şu an izlediğimiz, belli takipçi/izlenme sayınarına gelmiş yayıncıların çoğu, bu işi neredeyse ilk yapan, topraktan giren kişiler. hayatını tamamen yayıncılığa adayabilen ve düzenini oturtup insanları eğlendirebilenler bugün başarılı hale gelmişler.

ama benim sorum şu. bugünün başarılı yayıncıları, gerçekten de diğer yayıncıları değerlendirebilecek, eleyebilecek, "yayıncılık şudur, şöyle olmalıdır" diyebilecek kişiler mi gerçekten? yarışmanın jürisinin kimler olduğunu göz önüne almadan yazıyorum bunu. yani gerçekten twitch.tv camiası, "yayıncılık şudur kardeşim. bunun dışındakiler yayıncı olarak görmüyoruz" diyebilecek kadar köklü bir oluşum mu? bütün dinamikleri, yayın konseptleri, yayıncı tipleri oturdu mu? gerçekten yüksek izleyici sayısına sahip 3-5 yayıncının noob yayıncı eleyebileceği kadar vizyon sahibi olundu mu? yarın bir gün twitch'in 3-5 büyük yayıncısının aklının ucundan bile geçmeyen bir adam bambaşka bir konseptle çıkıp ortalığın anasını ağlatamaz mı? yapmayın dostlar. youtube'da gördük bunları. herkes fail videosu, kısa film, yemek tarifi çekerken how to basic diye bir adam çıkıp herkese "vay amk" dedirtti.

bizim sıkıntımız şu. bir işte başarılı olan kişileri hemen seçici merci konumuna sokmamız. bir kişinin iyi yayıncı olması, potansiyelli yayıncıları seçip yürütebilecek, onları uzun vadede başarılı ve kalıcı hale getirebilecek vizyona sahip olduğu anlamına gelmez. bak youtube'a, milyonlar izlenen 5-6 youtuber'ın bağlı olduğu bir ajans ve bu ajansın profesyonel bir ekibi var.

kısacası bu işler için biraz erken sanki. önce türkiyedeki "büyük" yayıncıları bir görelim bakalım neredeler, nereye gidecekler. ne ara jüri kurup millete "senden yayıncı olur", "senden yayıncı olmaz" diyecek noktaya geldik?
  • ismi ile çelişen yarışma. yarışmacılara baktığımız zaman, özellikle de şu anda finale kalanların çoğu zaten büyük yayıncıların hype'ladığı, destek olduğu isimler. ayrıca yarışmaya gelmeden önce 200-500 izlenen yayıncılar bile mevcut yarışmada. hivez desen pintipanda’nın hype'laması ile partnership'lik almış adam, keza diğer yarışmacılardan da jahrein’in desteklediği host attığı isimler var. yarışma yeni bir yayıncı çıkarmayı amaçlıyorsa zaten arkasında büyük isimlerin olduğu insanları neden alıyorlar? mis gibi yayın yapıp 14-15 izlenen adama da, “çok başvuru vardı sizinkini inceleyemedik,” diyorlar. bir kere alınması gereken yarışmacıların hiçbir şekilde jüri ile alâkaları olmamalı, ayrıca twitch partneri de olmamalı. ya da yarışmanın adını değiştirin. her finalist neredeyse jürinin evladı.

amaç noob bir yayıncıyı eğitmekse, jüri zaten bu isimleri yayın dışında da eğitip hype'lıyor. kazanan yine arkasında büyük isimlerin olduğu yayıncılar oluyor. bu durumda da bu yarışma adaletli mi oluyor?
  • yenilikçi bir platformda, gelenekçi televizyon yayıncılığını birebir çakmışlar. bi de nedir şu yemeksepeti sponsorluğu altında millete göstere göstere yemek yemek? tamam sponsorsa sponsor, getirdi yemeği, gerekirse podyuma çıkar bir dolandır studyoda. ama millet hayvan gibi yemek yerken izlemek hiç hoş değil. sponsor diye ruhunuzu da mı satın aldı lan! siz değiştireceksiniz, yepisyeni işler yapıyorsunuz. daha başlarken böyle mi başlamalı, böyle mi örneksiniz bre deyyuslar.
  • açılışında jahrein'in kız arkadaşına program başı evlenme teklifi ettiği, sonra kızı "hadi hadi" diye sandalyesine yollayıp 3 saat beklettiği romantik program. kendinizden nefret ediyorsanız, bu program tam size göre.
  • (bkz: cringe)
  • aklıma gelmişken, ilk 12'ye giremeyip bence çok iyi olan yayıncılar var. desteklenmesi lazım.

öncü tv: ilk olarak aklıma gelen isim. adamın yayınları keyifli. pubg'yi de iyi oynuyor. rpg de oynuyor. yaşıtım olması ve benim gibi evli olması yakınlık duymama da sebep oldu. bence net ilk 12'de olmalıydı. https://www.twitch.tv/oncutv

hyggethehugga: daha az irl biraz daha fazla oyun oynaması gereken genç bir arkadaş. samimi, grubuyla olan yayınları da eğlenceli. https://www.twitch.tv/hyggethehugga

serdar146: enterasan bir kafası var. gördüğüm en özgün yayıncılardan biri. https://www.twitch.tv/serdar146

bunun dışında baturalp balcı (https://www.twitch.tv/baturalpbalcii) inanılmaz bir mizah anlayışı olan biriydi. ilk 20'ye giremeyenlerden ayısakal, birazşey, darakian da iyiydi.
  • gördüğüm en boktan prodüksiyon. düşünüyorum acaba bilerek mi yapılıyor böyle hatalar diye hani twich samimi bi ortam ya. ama yok abi böyle boktan bi şey olamaz. yayınlamassın yani utanırsın ya. feritin oylama ışığı nasıl bozulabilir lise 2 eml öğrencisi bile daha iyi yapardı. önceki bölümlerdeki mikrofon hataları, kliplerin izlenmesindeki hatalar vs.. çetten rasgele birini çekip mi yaptırdınız abi hiç yapmasaydınız daha profesyonel olurdu emin olun. ayrıca yarışmanın kaderini, asıl amacını, var olma sebebini etkileyecek kararlar verdiğin bölümde, daha kurallar belli değil, belli bir işleyiş yok yarım saat kimden başlasak fiye düşünüyorlar, spiker hiçbir şekilde kontrol edemiyor yarışmanın gidişatını. özetle bok gibi, ferit kemal ve şükrüye hakaret niteliğinde. sponsorların kendilerine dava açmamasını umduğum, var olmaması gereken bi prodüksiyondu. cv ye yazılmaz lan burda çalışmış olman. direk reddedilirsin.
  • öncelikle 2 jüri 1 sunucu var görüş olarak neredeyse aynı neden bir rekabetçi oyunun yayıncısı yok,2.cil olarak ben izler miyim izlemez miyim yorumluyorlar twitch de binlerce farklı tarz var belli kurallar koyup işte eğlenceli ise 1 akıcı konuşuyorsa 1 gibi mantıklı argümanlar yerine ya şunu beğendim bunu beğenmedim uc,ıki diye saçma sapan hak yiyerek hayal kırarak,emek hiçe sayarak yargılar üretiyorlar saçmalıyorlar genelde,programı ne zmn izlesem adaletsizlik görüyorum,kan görüyorum
  • twitch özgür bir platformdur ve böyle kalmalı.
    jtg'nin buraya el atarak, resmen içine ettiğini düşünüyorum. algida sponsor olmuş (!) neden?
    twitch yayıncıları kendi emekleri ile ortaya çıkmaktadır ve bir yerlere gelmektedir. 3-5 tane paragöz patron biraz daha fazla para kazanacak diye bu platforma dışarıdan oyun dünyası ile alakası olmayan adamların sokulmaması lazım. "twitch'te de iyi para dönüyormuş, ha!" diyen ensesi kalınlar, oyun dünyasındaki umut dolu gençlerin psikolojisini hiçe sayıp, böyle bir yarışmaya sokup üzerinden para kasmaktadır.

bir güzel twitch'imiz vardı. onu da youtube'den beter edeceksiniz.

edit: imla.
  • kübra kılınç'a bir şey diyemiyorum çünkü kız ilk yayına çıktığından beri elenme adayı olarak gösterildiği için buna göre bir konum aldı yarışma içerisinde değil yarışma dışarısında kendini izleyiciye sevdirmeye çalıştı . ama mavi kafa hiçbir şey yapmamışken yarışmayı bile ciddiye almazken opatrono gibi keyifli bir yayın yapan adamı elediler diyecek bir şey yok , inanılmaz . savunma sistemlerinin o zaman siz de korumak istediğiniz yarışmacıya oy verin olması da bana göre saçma opatrono eleme potasına sokulacak bir yayın yapmamıştı .

ben şimdiden eledikleri bir çok yayıncıyı izlediğim gibi patron'u da izleyeceğim ama mesela bu kalan 10 kişiden kimi izlemezsin deseler sayabileceğim çok kişi var .

demek ki rekabetçi yayıncı aranıyormuş .
hesabın var mı? giriş yap