şükela:  tümü | bugün soru sor
 • butun gelismis ulkeler kaldirmaya calisirken bizim gibi 3. dunya ulkelerinin kurmaya calistigi* bir facia turu.
 • atom bombasinin kontrollü, yava$ patlayan hali. uranyum atomlarinin parçalanmasi sonucu açiga çikan enerjinin etinden sütünden yararlanilir.
 • muhendislik harikası.
 • aklıevvel bir arkadaşımın "dijital santral palavra, nükleer santralle dosyaları salisede indiriyosun olum" tavsiyesine uyarak, kaçak hat çektiğim, beni napster başında kemik kanseri eden çirkin kumpas.
  en iyisi dijital santral yine. kemo yok, bişey yok sonunda...öhhö
 • teoride enerji uretımının örnegin 2gr'lık bir uranyum radyoaktifinden bır ulkenin yaklasık 20-25 yillik enerjisini krallar gibi üretecegi ortada..eywallah buna..yurdum vs dunya nukleer enerji karsitlari biraz korku..birazda bu olayi ger¢ekle$tirecek bilim kafalarina vede sermayeyi sagliyacak devlete guvensizliklerinden olsa gerek nukleer santrale kar$ılar..buda bir yere kadar hakli bir savunum $ekli olsa gerek..ge¢mi$de pek cok örneginin goruldu i$guzar zihniyetlerin santral patlatmalari falan filan..(bkz: cernobil) verilecek bir numaralı ornekdir..tabi $uda var ara$ırmalara gore dunyadaki enerji kaynaklarının onumuzdeki 50 yıl i¢erisinde cok buyuk ölculerde azalacagı ger¢egi(!) gozler onunde durmakta..bu durumda bilim ¢evrelerine maximum guven ama bunun yanındada bilimsel ¢ali$malarin en önemli kısmı olan sorgulamayı eksik etememek gerekmekte..
  yurdumda bu enerji $eklinin kullanımı ne derece saglıklı ve ne derece guven cercevesinde gerceklesecek kaygisini tasımakda herkesin kafasında olan bır soru baloncugu..nedenleri ortada..o da $udur..
  -eskilerden birinden aldigim bilimsel a¢ıklamaya gore..turkıye cumhuriyeti devleti santral i¢in x-files modunda bir ¢alisma grubu olusturmu$ devr-i zamanında (bkz: bati calisma grubu) gibi bisey...bu grubun verilerine gore...turkıyede kurulmasi dusunulen nukleer santralin , abd'den alınması kararına varılmı$..ancak bu abd'den alınacak nukleer santral projesi..abd'nin 1984 yılındaki(tarih 1-2 yıl geri veya ileri olabilir) kullandıgı nukleer santral projesiymi$(!),simdi sormamak elde deil yıl 2001 arkadasım surda 2 haftayaya kalmaz 2002'ye adım atıcaz..basit bir matematikle 2002-1984=18 yıl eder..(baz aldıgımız tarih 1984 idi) sımdi 18 yılda neler değişmedi dunyada biz ulke olarak neden salaklık edip eski bir teknolojiyi alalım..ustelik bu teknolojinin bize patlatacagı maliyet 100 milyon dolarla ifade ediliyor...tamam aldik..fakat ya bu aldıgımız teknolojının bazı dezavantajları ve bıze doguracagı ek kulfetler varsa? ne yapacagız..olayın eski bir teknolojının ne kadar verimli olup herhangı bır nukller felaket kısmını düsünmek bile istemiyor bünyem!..son olarak $unu derim herseye eywallah demek yerine..getirileri ev goturulerin bir an evvel belkide en gec 1-2 yıl belkide cok uzun oldu 1 yıl yapalım ..bu kadar surede tartısılıp karara baglanmasi vede net kararlarin alinmasi beklemekteyiz..sonucta nukller enerjiye karsı degiliz ama hersey adabına gore yapılsın ve durduk yere kendı kendımızı sitmiyelim derim...
 • uranyumun bir sıvı içinde parçacıklanarak silah malzemesi olan plutonyuma dönüşmesiyle çalışan enerji üretim santrali. sırf bu yüzden fransa ihtiyacının çok üstünde nükleer enerji santrali kurmuştur.
 • enerji elde etmedin en basit ve en zararlı yontemi.
 • cernobil faciasinin votkayi fazla kaciran teknisyenlerin gereken denetimi yapmamasindan kaynaklandigi dusunulurse, bizim gibi denetim mekanizmalarinin asla calismadigi bir ulkede kurulmadan once iki kere dusunulmesi gereken enerji santrali turu. ayrica, hangi cokuluslu sirkete peskes cekilecegi de ayri bir tartisma konusudur.
 • bir termik santrale göre çevreyi çok daha az kirleten, hidroelektrik santrale göre çok daha düzenli ve fazla elektrik üreten enerji santrali. uygun önlemler alındıktan sonra çevreye vereceği zarar, etrafımızda gördüğümüz birçok nesnenin verdiğinden az olacaktır.
 • üç tür telofon santralinden biri. bu tür telofon santrallerine dahil abonelerin faturaları kurşun zarflarda gelir. niyeyse....

  diğerleri ikisi için (bkz: analog santral) ve (bkz: dijital santral)