• nurdağı dediğimiz ilçe gaziantep'e bağlı. adana'dan 130 km, osmaniye 50, maraş 40 gaziantep 140km.

yani en uzak mesafesi bağlı olduğu ile ait. en çok kendine yabancı, en çok kendinden uzak.

adana'dan maraş'a gitmek istersen nurdağı'na uğraman lazım. osmaniye'den antep'e, maraş'a gitmek istersen de aynı şekilde. adıyaman, kilis gibi biraz daha uzakta olan ama yine buradan geçilmesi gereken yerleri saymıyorum bile.
    zorunluluk bir nevi bu ilçe. coğrafi konumu sebebi ile büyümüş, büyüdüğü için ilçe olmus, dörtyol ağzında olduğu için de her geçenin uğraması gereken bir yer olmuş.
    artı değeri yok, güleryüzü yok, sadece orada...
    boğaz köprüsünden geçmek için gişeye uğraman lazım, ama onun bir sebebi var, para ödeyeceksin.. ne bileyim hastaneye gittiğinde kayıt yaptıracaksın ki işlemlerin otomatize olsun. bunlar da bir zorunluluk; fakat hepsinin bir anlamı var.
    ama bu nurdağının yarattığı zorunluluğun hiç bir anlamı yok.. tuvaletlere konulan resim tabloları gibi... ne sanatsal bir yönü var, ne de vaktini geçirtecek bir şey. orada öyle duruyor ve tüm defekasyonuna şahitlik ediyor. koku veriyor desen yok, temizlik desen yok, komiklik desen o da yok...

kurulduğu yerde olduğu için büyümüş, bayındırlık kuralları ne gerekiyorsa onu yapmış, fazlasını eklememiş bir yer. dünyadaki gri renge örnek bir ilçe adeta. ne akarı var, ne kokarı.
  • bazı videolarda tamamen yıkılacağı söylenen ilçe
  • "konşu idük anda biz nurdağın yaylar iken" yunus emre
  • tuhaf bir şekilde islahiye kadar gündem olmamış ilçedir. halbuki en çok hasarı burası aldı diye biliyorum ben de.

ayrıca islahiye de çok zarar gördü. antep'in yarısı haritadan silindi resmen.
  • gaziantep'te en çok yıkılan yer burası. gözümle gördüğüm en korkunç yıkım bu.
  • gaziantep'e 140 km değil 60-65 hatta taş çatlasın 70 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir.

ilçede altyapı çalışmalarından dolayı yollar bozuktur şimdilik. ilçede gördüğüm belki de tek muntazamlık ilçenin ortasında bulunan parktır. park ise gaziantep büyükşehir belediyesinin eseridir.
  • lütfen yardım edin
  • dragos nasıl orhantepe oluysa, bu ilçemize de yanındaki dağdan nur yağmıştır ...
  • yardım edebileceğimden değil de başsağlığı için antep’e giderken depremin 8. gününde yol üzeri uğradığım şehir.

aracımla yarım saat dolaştıktan sonra kullanılabilecek hiçbir yapının kalmadığını görmüş oldum.

gerçekten dedikleri gibi ilçeyi komple (başka bir yere) tekrar yapmak zorundalar.
  • gaziantep'in bu ilçesinde hayvan düşmanı, işgalci insanlar iki köpeğe tüfekle ateş edip
    ağır yaralamışlar.

https://twitter.com/…dek/status/1471581817039904778
hesabın var mı? giriş yap