şükela:  tümü | bugün
 • enver paşa'nın kardeşi. 1881-1949 yılları arasında yaşamıştır. nuri paşa olarak da bilinir.
 • 1. dünya savaşındaki yenilgiden sonra azerbaycan'da ingiliz ordusuna karşı direniş örgütlemeye çalışmıştır. bir başka büyük projesi ise 2. dünya savaşı sırasında oluşmuştur. alman ordusuna esir düşen rus askerler arasındaki türklerden bir ordu kurmayı tasarlamış hatta dönemin başbakanı refik saydam'dan bu amaçla almanya'ya gitmek için izin istemiştir. haliç kenarından kurduğu silah fabrikası büyük bir patlamayla havaya uçmuş, cesedinden hiçbir iz bulunamamış, cenazesinde boş bir tabut toprağa verilmiştir.
 • aslında nuri pasa dogu cephesinde ruslar savastan cekildikten sonra kaybedilen toprakları geri kazanmak icin saldırıya gecen bir islam ordusu komutanı idi. fakat almanlar yenilince biz de yenilmis sayıldık, bu ordu dagıldı ve kendisi almanyaya yerlesti. azerbaycan genelinde bu orduya verilen buyuk destegi goren nuri pasa hemen ''niye turancı olmuyorum'' seklinde bir dusunceye kapılmıs ve caktırmadan bunu hayata gecirme calısmalarına baslamıs. almanyada destek gorunce fikirlerini ilerletmis, turkistanda bir ss alayı kurdurmustur. bazı kaynaklarda ruslardan hıncını alamadıgı, rusya icinde yasayan turklerden kurulacak bir ordu ve almanların da yardımı ile 1. dunya savasında kaybedilen yerlerin ve hatta fazlasının geri alınabilecegi dusuncesiyle yanıp tutustugu yazar. sanırım yine aynı amacla turkiye den bir fabrika almıs ve zamanının cok ilerisinde bir teknoloji ile killigil tabancası nı uretime gecirmistir. wowdan polonyalı silah manyagı bir arkadasım tarafından bahsedilince cok sasırdım acıkcası. kendisi assagıdadır:

  http://www.tsk.mil.tr/…i_silahlar_salonu_obje12.htm

  1949 da fabrikasında meydana gelen buyuk bir patlama sonucu olmustur. patlama buyuk ihtimal sabotaj dedi marek. bende peki dedim.
 • 1940'larda türkiyede üretilen bir tabancanın ismidir.
 • 15 eylül 1918'de bakü'ye kahraman ordusuyla giris yapan muzaffer kumandan. 28 mayis 1918'de bagimsizligini ilan eden azerbaycan demokratik cumhuriyeti karsisinda almanlari, bolsevikleri, ingilizleri ve ermenileri bulmustu. ermeniler disindaki devletlerin asil amaci bakü petrolleri idi. 20000 üzerindeki düsman koalisyonuna karsin nuri pasa 15000 dolayindaki askeriyle bakü'yü ele gecirmistir. birinci dünya savasinda kazanilan pek bilinmeyen bir zaferdir. nuri pasa adini resmi tarih kitaplarinda pek bulamaz, bazi ihtisas kitaplarinda sadece adina rastlanilabilir. ama azerilerin gözünde o bir fatihtir, hatta modern azerbaycan'in enver pasa ile kurucusu olarak kabul edilir.

  http://www.youtube.com/…o1oq&nr=1&feature=endscreen
 • enver paşa'nın küçük kardeşi olan asker ve işadamı. yıllarca askerlik yaptıktan sonra bir süre almanya'da yaşamış, almanların türk tugaylarını kurmasına ön ayak olarak yine ideolojisi olan turancılığa destek vermiştir. cumhuriyet dönemi türkiye'ye geldikten sonra ticaretle uğraşmış genelde askeri malzemelerle üretmiştir.

  kendi adını verdiği özgün bir tabancası vardır. 27 kişinin cesedine ulaşılan, fabrikasında meydana gelen patlamada cesedi teşhis edilememiş; bu patlamada öldüğü sanılmaktadır.
 • osmanlı ordusu'nda komutan ve cumhuriyet dönemi işadamı.
  enver paşa'nın kardeşi olan nuri killigil, i. dünya savaşı'nın sonlarında azerbaycan'a hakim olan rus ve ermeni birliklerinin mart olayları adı ile anılan türk katliamları yapmaları üzerine, kafkas islam ordusu adında osmanlı, azeri ve dağıstan askerlerinden oluşan bir ordu ile azerbaycan'ı işgalden kurtarma harekatı başlattı. *
 • biyografisi atilla oral tarafından hazırlanmış geniş kapsamlı ve bol fotoğraflı bir kitapta ele alınan enver paşa'nın kardeşi...