• polisiye dizilerde durumu ara$tirmaya gelen dedektife kaybolan kizin annesinin soyledigi cumledir.
  • ailede ölen birinin ardından da söylenen sözlerden biridir..
    baba ya da anne söyler, ölen kişinin arkadaşı/sevgilisi filan da olaya dahil olur..
    bu odada müzik kutusu demirbaştır, odaya giren hep müzik kutusunu açıp bi süre dinler..
  • o zamandan beri odasina hic dokunulmadi denen odalarda yerde bir gram toz olmaz hicbir kosede orumcek agi bulunmazdi, ulan ben bir ay odama dokunmuyorum, hemen bok goturuyor. nasil oluyor simdi bu? ortada kesin pis bir yalan var.
  • - baba, abim 1 senedir olu olduguna gore odasindaki steinway piyano, les paul gitar, bang and olufsen muzik setini ben alabilir miyim?
    - olmaz! gelen insanlara o zamandan beri odasina hic dokunulmadi diyerek gizem yaratmaliyim.
  • türkiye'de olmaz bundan..

- o zamandan beri odasına hiç dokunmadık..
    - ..?
    - tamam belki şöyle bir tozunu almış olabilirim
  • film veya dizilerde, kahramanımıza kayıp-ya da ölü- kişinin yakınları tarafından aktarılan bu cümlenin hemen akabinde, kahramanımız odayı kolaçan etmeye başlar ve o zamana kadar odayı didik didik etmelerine rağmen hiçbir ipucu bulamayan yetkililerin aksine mutlaka bir ipucu bulur. bu ipucu da genellikle bir resim, fotoğraf ya da elbiselerle alâkalı bir şeydir.

çok sık kullanılan bir klişe olduğundan, bu cümlenin karakterlerin ağzından dökülmesiyle birlikte, filmle ilgili önemli bir gelişmenin birkaç saniye içerisinde yaşanacağı belli olur (bir tür koşullanma).
  • - kusura kalma beyim, odayi bok goturuyor

anlamina gelir.
  • - o zamandan beri odasına hiç dokunulmadı
    - kaç kilo kuru kayısı yedi demiştiniz?
    - 14...
hesabın var mı? giriş yap