• ocak ve şubat ayında geçirdikleri şiddetli üst solunum yolu enfeksiyonlarını koronavirüs’e yoran insanlardır. çevremde bunlardan çok var, gururla ve kesin bir dille iddia ediyorlar. bu iddiadan sonra da büyük resme dair yorumlar yapmaktan da geri kalmıyorlar.

edit: vladi nickli doktor arkadaşımız oseltamivir isimli ilacın influenza’da yüksek iyileşme sağladığını ve o dönem birçok insanın bu ilaçla iyileşme sağlamasına bağlı olarak influenza geçirmiş olabileceğini belirtti. kendisi de bu ilaç ile 3 günü aşan bir süreç atlatmış.
  • astım bronşitle ağırlaşmış akut üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren tüm tc vatandaşlarının kapıldığı paranoya.
    yok annecim geçirmediniz covid falan, enfekte olma riski taşıyorsunuz hâlâ.
    bence bizce biz atlattıklarla olmuyor o iş hiç bildiğin gibi değil. gel hastaneye covid katına çık anlarsın.
  • daha da erken görüldüğü söylentileri var.

bbc
  • muhtemelen doğru söylüyorlardır.
  • hadi ben ve benim gibi düşünen herkes halisünasyon görüyor diyelim. peki şubat ayında koronavirüs belirtileri ile ilgili paylaşım yaptıktan birkaç gün sonra ölen hemşire de mi yalan? ki türkiyede ilk vakanın açıklandığı günden neredeyse 10-15 gün öncesine ait o paylaşılanlar. ilk vakanın açıklandığı gün emekli bir paşa ve eşi de hayatını kaybediyor, hem de koronavirüs yüzünden. virüsün 11 martta yurda giriş yaptığını düşünen net aptaldır. keşke bir antikor testi yapılabilse de, memleketin kaçta kaçı hastalığı geçirmiş ortaya çıksa. ama nerde...

gelen mesajlara istinaden zorunlu edit : arkadaşlar, antikor testinin yapılmaya başlandığını ben de biliyorum. benim kastettiğim şey gerçekten güvenilir bir testin yapılması. uzmanlar bile şu an yapılan testlerin güvenilir olmadığını söylüyor. hadi antikor üretemedi vücudumuz, ya da testlerde de çıkmadı diyelim, bu onca insanın korona olduğu gerçegini değiştirecek mi? diyecek başka sözüm yoktur :)
  • doğrudur. dünya nüfusunun %85'i bu virüsü bir şekilde enfekte olmuştur. who'nun açıklamaları da dediğimi kanıtlar nitelikte...
  • sadece devletin açıkladığı verilere inanan tayfa için yok hükmündedirler.

meseleye iddia edenleri küçümseyerek bakanlar tüik'in enflasyon rakamlarına da inanıyorlardır. çok acayip zekiler.
  • bir de bu gibi komplo teorilerinden dolayı resmi olmayan hiç bir veriye ve bilgiye inanmayan bir güruh oluştu. bunlar bence saçma sapan komplo teorilerine inananlardan daha tehlikeli.
    evet ocak ayında daha önce hayatımda geçirmediğim tür bir grip geçirdim (şiddetli kuru öksürük, burun akıntısı yok, hafif ateş ve halsizlik, ilk günü ağır olmak üzere 3 hafta sürdü) ve bunun covid-19 olduğuna inanıyorum (%80).
  • 16 şubatta barcelonadan istanbula döndüm.

çok hasta oldum. kuru öksürük başladı. öyle bi öksürük ki nefes bile alamadım 3 5 gün.

ama corona olsa yakınımdakilere de bulaşırdı diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap