• +iü + ege + iyte - tobb

ülkece ortaçağda olmama sebebimizdir bu okullar.
  • marmara ağlıyor, sabancı yıkılmış, ege perişan, istanbul ve ankara üni diz çöküp tövbe istiyor...
    kırklareli üni hani bana hani bana diyordu
  • yıldız ve tobb un çıkarılması gereken liste. hele yıldız nedir allah aşkına? myo seviyesinde bir yer
  • +özelde sabancı üniversitesi,
    +devlette gebze teknik üniversitesi.

edit:
    ben olsam uluslar arası hakemli dergilerde yayınlanan makale başına ödül koyar, icat başına kallavi bonus verirdim.
    bak o zaman ne oluyor.
  • sabancı, istanbul ve ankara üniversitelerini de eklersek elimizde olanların en iyisi bunlar. odtü, boun, itü ve bilkent 10 sene önce dünyada çok daha üst sıralarda yer alıyorlardı. ama haliyle ülkedeki her şey gibi bu okullar da daha kötüye gitti maalesef. bu listeden özel okulları çıkarırsak kalan devlet okullarına ayrıcalıklı bir yönetim hakkı ve daha geniş bütçeler sağlanırsa belki tekrar rekabete dahil olabilirler.

edit/not: 2019 yılında türkiye'de üniversitelere devlet tarafından ayrılan toplam yıllık bütçe 33 milyar tl. harvard üniversitesi'nin yıllık bütçesine eşit neredeyse. dib'in yıllık bütçesi ise 10 küsür milyar tl. şimdi siz diyorsunuz ki bu okulların dünyada bir hükmü yok. ne kadar ekmek o kadar köfte be abicim.
  • şu linkten kolayca görülebileceği üzere ismi geçen okulların en iyi dünyada 450.dir. bir kısmı ise ilk 1000de değildir. yukarıda ismi geçen okullar, yıllardır yds'den 80 alamadığı için ingilizce bölümde derse giremeyen prof.larla doludur. tabiki çok iyi hocalar var. çok iyi asistanlar da var ancak bunlar ilk fırsatta psotdoc vs. ile göç ediyorlar yüksek oranda. hala bu okullar övülüyorsa isminden dolayı söylenecek tek bir şey var o da fransızların dediği gibi "bon pour l'orient".
  • boun rules bebeler:))
  • diğerleri hadi tamam da, tobb ve yıldız ne alaka?
  • bilgi de kötü sayılmaz he?
hesabın var mı? giriş yap