• ders: fizik
    sınıf: lise 1
    not: valla hocam boş kağıt veriyorum diye hiç kızmayın. ben kopya da çekmesini bilirdim. ama o da bana yakışmaz. size ayıp olur. en iyisi boş kağıt vereyim dedim. ama bu sefer de çok boş kalıyor, kızıyorsunuz. benden şimdilik bu kadar.

dersten alınan not açıklanırken boş kağıt verenler 05 alırken ben direk 00 almıştım. üst sınıflara da anlatmış bir de. boş kağıt veremiyorsanız not yazın böyle diye.
  • bazen boğazınıza bir yumruk düğümlenmesine sebep olabilecek notlardır.

"hocam, ailevi sebeplerden dolayı haftaya okulu bırakıyorum. sınıf dengelerini alt üst etmeyecek bir not vermeniz dileğiyle. arkadaşlarım beni iyi hatırlasın."
  • yer: üniversite
    tarih: 14 haziran ...
    sınav kağıdı sağ üst köşesine düşülen not: doğum günüm
    alınan not: ilkokula iade
  • lisede din dersi sınavında her sınavda kağıdın başına "besmele" yazmak.
    tabi hiçbir zaman puan alamadım bu işimden.
    (bkz: yalakalık)

edit:besmele derken besmele değil kendisini yazmak.
    edit 2 : napayım yazılışını unutmuşum.belkide hiç doğru yazamadım.
  • siyasi tarih dersi. çok iyi çalışmışım. o yıllarda sınav tarihleri, saatleri ile kafamı meşgul etmeyip pırıl pırıl bir dimağ ile sınavlara girerek başarılı olmak gibi bir formul geliştirmişim. çarpım tablusuyla zihni bulandırmayıp türev integral çözebileceğimi keşfettikten sonra geliştirdiğim bu yöntemin tek kötü yanı olan sınav kaçırma alışkanlığım da aynı döneme denk gelir. kantine girip iki çay içtikten sonra "olm sizinkiler sınavda ne arıyon burda tavşan" diyen arkadaşa "ben almıyorum abi o dersi" diyerek delikanlılığa bok sürdürmemiş fakat arkadaş gözden kaybolur kaybolmaz hapisten yeni çıkmış şener şen'in karısına koştuğu gibi sınavın yapılacağı salona doğru depar üstüne depar atılmıştır. 1 saatlik sınavın bitmesine 15 dakika vardır. asistan tanıdıktır. nefes nefese olan canlının okul binasına yeni geldiğine inanır ve sınavdan çıkanlar olmasına rağmen sınava girmeme izin verir. nefesimi toplayayım, kalemimi hazırlayayım falan derken 5 dakika daha yenir. fakat dediğim gibi zaten özel ilgi alanlarımdan biri olan siyasi tarih sınavına çalışılmış ve soruları ilk okumadan sonra hepsinin tarafımdan kolaylıkla çözülebileceği anlaşılmıştır. sadece düzgün cümleler kurma ve başarısızlığımın yüzde ellisi olarak nitelendirdiğim okunaklı yazma problemleri kalmıştır. siyasi tarihin yapısı itibarı ile her sorunun cevabı uzun uzun olduğu halde "adam prof. olmuş benim yazımı okur heralde" diye kendimi teselli ederek 3 soruya da 10 dakika içinde cevap verilmiş ve birbuçuk sayfa doldurulmuştur. sonra birden o süper fikir gelir aklıma: bu başarımın şartlarını hoca ile paylaşmalı ve hakettiğim notu fazlasıyla almalıyım. notumu yazarım:

hocam sınavın son 15 dakikasına yetişebildim. çok süratli yazmak zorunda kaldığım için yazım okunmayabilir. kusura bakmayın.

notlarlar açıklanır. en az 80 beklenen sınavdan 0 alınmıştır. sebebini sormak için hocanın odasına gidilir. cevap düşündürücüdür:

- sınava değil son 15 dakika ilk 15 dakikadan sonra giremezsin. 15 dakikada tüm bunları düzgün bir şekilde yazman imkansız. sınav sorularını ve cevaplarını önceden öğrenmişsin. dua et hakkında işlem başlatmadım.
  • lisedeyken bi arkadaş tarih yazılısında soruları yapamayınca kendi kendine matematik soruları yazıp çözmüştü sınav kağıdına. artık nasıl bir alt mesaj vermeye çalıştı hocaya bilemiyorum. o zaman hoca bayaa kızmıştı tabi, hiç umrunda olmamıştı bizimkinin. böyle sallamamazlık böyle matematik manyaklığı görmedim doğrusu.
  • "teacher, i didn't know the answer to the question. so i wrote something else. i'm really sorry. i hope you have a nice holiday." oldu canım.
  • sayfalar dolusu işlem bitmiştir, hızla kontrol edilmektedir. tam o sırada, öğrenci işlemin ortalarında bir işlem hatası fark etmiştir.
    - not: hocam burada integrali yanlış almışım. farkettim ancak düzeltecek zamanım yok.

sınavın sonucunda öğrenci o sorudan tam puan alır.

* *
  • genellikle sinir harbi geçirdiğim sınavlarda, kağıdın sonuna düşdüğüm not: to be continued.
    not: ingilizce yazıyorum, çünkü yabancı dille eğitim veren bir üniversitede okuyorum.*
  • okul: istanbul üniversitesi
    bölüm: ingilizce işletme
    yer : avcılar
    ders: makroekonomi
    tarih: 07.temmuz.2006
    sınav: bütünleme
    not: hocam öss'ye girdim, anlayacağınız gidiyorum buralardan. elimden geleni yaptım ama geçebileceğimi sanmıyorum, şimdi size çok çalıştığım ama sormadığınız bir bölümü özetleyip önemli detaylar vereceğim, umarım kabul edersiniz.
    sonuç: bb
hesabın var mı? giriş yap