şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
sponsorlu
37270 entry daha
 • llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

  birleşik krallık'taki bir köyün adı .
 • zihin açılsın denip zihin kapatan uydurma bilgilerin olduğu başlık. anadolu'da düzine varmış da o yüzden decade kelimesinin karşılığı yokmuş. decade kelimesinin türkçe karşılığı destedir. 10lu grup anlamına gelir. ingilizcede zamanla anlamı değişerek on yıl anlamına gelmiştir. 12li grup olan düzinenin karşılığı da dozen kelimesidir. görüldüğü gibi her iki sayı sistemine uygun kelime her iki dilde de var.
 • elma, soğan ve patatesin aslında tadı aynı sadece kokuları farklı.
 • neden latin amerika ülkelerinin halkları kuzey amerika halklarına göre yerli halklara daha çok benzer? nasıl oluyor da meksikalılar ispanyollardan çok kızılderililere benzerken amerika birleşik devletlerinde yaşayanlar daha çok avrupalılara benziyor? insan hücrelerinde bulunan mitokondria doğrudan yumurta hücresinden yani anneden geçer. mitokondrianın dna yapısında babanın genleri bulunmaz. benzer şekilde erkeklerin y kromozomu da babadan geçer bu kromozomda anne genleri bulunmaz. latin amerikalılar üzerinde yapılan mitokondriya dna çalışmalarında %80 amerika yerlisi,%15 afrika ve %5 iberya genlerine rastlanmış. oysa y kromozomu dna çalışmaları %85 iberya, %10 amerika yerlisi ve %5 afrika genine rastlanmış. bu gösteriyor ki ispanyollar amerikayı fethe ve zenginliklerini yağmalamaya gelirken kadınlarını getirmemişler. yerli erkekleri savaşlarda öldürüp kadınlara el koymuşlar. iş gücünü de afrikadan kadın erkek köle olarak taşımışlar. oysa kuzey amerika avrupa'dan kadınlı erkekli büyük bir göç almış. bu nedenle gen havuzuna amerikan yerlilerinin katkısı kısıtlı seviyede kalmış.
 • maldivler denince aklınıza turkuaz renkli denizi, kum, güneş ve balayı için mükemmel bir tatil destinasyonu geliyor değil mi?

  çoğu kişi için maldivler, havaalanından direkt olarak resort otellere gidilip sonra aynen dönülen bir balayı destinasyonu. bunun arkasında bir de yerel halk ve günlük yaşam var.

  maldivler bir islam ülkesi ve kurallar oldukça sıkı. aslında ülkeyi iki parça olarak düşünmek lazım. turizm amaçlı kullanılan otellerin olduğu adalar ve de maldiv vatandaşlarının ikamet ettiği adalar. ilkinde herhangi bir kısıtlama yok. ancak yerel yaşamın olduğu adalarda islami kurallar geçerli. örneğin içki kesinlikle yasak. herhangi bir yerden satın alamayacağınız ve tüketemeyeceğiniz gibi ülkeye içki sokmak da aynı şekilde yasak. havaalanında çantalarınız x-rayden geçecek. içki, domuz eti, herhangi bir pornografik ürün ya da islam haricinde bir dine ait semboller varsa bunlara, dönüşünüzde geri alabileceğiniz üzere el koyuluyor.

  ayrıca lokal adalarda kadınların bikini ile okyanusa girmeleri de yasak. ancak elbiseli bir şekilde girebilirler. ülkede cuma günü resmi tatil. aynı zamanda kısmen cumartesi günü de bazı yerler için tatil.

  maldivlerin başkenti male adasıdır. eğer birkaç gün yerel yaşam, birkaç gün de resort otellerde konaklamalı bir seyahat düşünüyorsanız male’ye çok uzak olmayan adalardan tercih etmeniz mantıklı olacaktır. adaaran prestige vadoo ve adaaran club ranalhi, male’den 20-30 dakikalık bir sürat motoru yolculuğuyla ulaşabileceğiniz yerler. zaten otelde kalacaksanız otel sizi tekneyle alıp tekrar geri bırakıyor.
 • istanbul, aksaray meydanı keşmekeşinin içerisinde aslında önemli bir tarih yatırır. doğu roma (bizans) döneminde bu meydan büyük acıların yaşandığı forum bovis meydanı olarak bilinmekteydi. pergamon'dan getirilen pirinç boğa içerisine ilk hristiyanlar atılır ve halkın gözü önünde idam edilirdi.

  çok ilginçtir ki hristiyanlık döneminde de ikonalast sürecinde bu sefer tasviri savunan kişiler bu büyük boğaya atılıp öldürülürdü. boğanın çalışma sistemi ise altına odun koyulur ve mahkum(lar) içeri koyulurdu. kıvrımlı borular sayesinde içerisinde acı çekerek bağıran kişinin sesi dışarıya öküz sesi gibi gelirdi.

  görsel
  (bkz: brazen bull)

  bu sebepletir ki ismi forum öküz meydanı yani forum bovis olarak anılmaktaydı.
 • metin şerhini ve hami-sami dilleri ile hint-avrupa dilleri arasındaki büyük benzerlikleri öğrendikten ya da çoğunu fark ettikten sonra benim ufkum bırak 2'yi 10 katına çıkmıştır.

  tabi ki bunları sözlükte yazıp da küfür yemek istemiyorum. bildiklerim bana yetiyor. forza troll.
 • bir dergide yale üniveritesinde bernie siegel'in çok kişilikli insanlar üzerinde yaptığı ve sonuçları şaşırtan bir araştırmaya denk gelmiştim. sonuçlar şöyleydi : bazı hastalar kişilik değistirirken önceki hallerinde vücutlarında kalıcı olan yara izleri kayboluyordu. bazı hastalarda kişilik değiştirmeden önce diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıklar varken değişimden sonra o hastalıklardan eser kalmıyordu. önceki hallerine döndüklerinde ise yara izleri ve hastalıklar geri geliyordu. ve en ilginci ise bazı hastaların vücutlarında öyle biyokimyasal tepkimeler oluyordu ki göz renkleri değişiyordu.
  bu da demek oluyor ki beynini yeterince şartladiginda "sen aklina koyduğun her şeyi başarırsın çünkü senin inanilmaz bir gücün var ve sefkinn de varr".
421 entry daha

hesabın var mı? giriş yap