şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • sezar' ın kleopatra' dan caesarion isimli bir çocuğunun olması. bu çocuk sezar' ın bilinen tek erkek evladıdır. sonrasında mısır firavunu olmuş ve roma' nn başına geçen sezar' ın kuzeni ve manevi evladı octaivan tarafından öldürülmüştür.
  kleopatra' nın sonrasında doğu roma' nın başına geçen marcus antonius' tan iki çocuğu daha olmuştur.

  çok karışık aq.
 • - rulet çemberinin üzerindeki rakamların toplamının 666 olması..
 • söz konusu koşmak olunca 4 ayaklı hayvanların çoğu sprintde insanları geride bırakır ama iş mesafe koşmaya gelince insanoğlunun eline su dökebilecek 4 ayaklı bir hayvan yok. bununda çok basit bir nedeni var; insanlar vücut ısılarını düşürmek için terlerler. 4 ayaklı hayvanların soğutma sistemleri solumak üzerine kurulu. bize özel bu eşsiz soğutma sistemimiz sayesinde sıcak bir günde 1 at ile 1 insanın yapacağı 45-50 km'lik bir koşu yarışını muhtemelen insanoğlu kazanacaktır.

  most mammals can sprint faster than humans — having four legs gives them the advantage. but when it comes to long distances, humans can outrun almost any animal. because we cool by sweating rather than panting, we can stay cool at speeds and distances that would overheat other animals. on a hot day, the two scientists wrote, a human could even outrun a horse in a 26.2-mile marathon.

  menbaı
 • dudak ve pipinin aynı renkte olması.

  yani
  dayınızın dudağına bakarak pipisinin ne renk olduğunu anlayabilirsiniz ki çok iyi fikir değil galiba.
 • bu şeyler bazen bir tespit olabilir. bu tespitten sonra birçok şey çorap söküğü gibi gelir...

  ''okumadığı kitaba inandığını söyleyen yalan söylüyordur.''
 • tüm tc kimlik numaralarının çift rakamla bitmesi

  11 haneden oluşan numaraların iki bölümü bulunuyor. aslında kimlik numarası ilk 9 hane. numaranın son iki hanesi ise, ilk dokuz hanenin “sağlamasını” yapıyor. çeşitli algoritma hesaplarıyla ortaya çıkan bu rakamın “tek sayı” olması, “matematik” olarak mümkün değil.

  kimlik numaralarının son 2 harfi, sadece ilk 9 rakamının doğrulayıcısı konumundadır. yani asıl numaramız ilk 9 rakamdadır. t.c. kimlik numaraları 11 basamaktan oluşmaktadır. ilk 9 basamak arasında kurulan bir algoritma bize 10. basamağı, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağı verir.

  + ilk hane 0 olamaz.
  * t.c. kimlik numaralarımızın 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerinin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerinin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani mod10'u bize 10. haneyi verir.

  * 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamından elde edilen sonucun 10'a bölümünden kalan, yani mod10'u bize 11. haneyi verir.

  örneğin 10. rakamı bulalım:
  10562272296 bu numaraya uygulayalım.
  1+5+2+7+2=17 17*7=119 119-10=109 109'u 10'a böldüğümüzde kalan 9 çıkar ve bu da 10. rakamı bize doğrular. 10562272296

  şimdi geldik 11. rakama:
  1+0+5+6+2+2+7+2+2+9=36 36'nın 10'a bölümünden kalan 6'dır. bu da bize son rakamı doğrular. 10562272296

  siz de, kendi kimlik numaranızda uygulayarak sonuca varabilirsiniz. kesinlikle doğrudur.

  mustafa kemal atatürk'ün t.c. kimlik numarası ise bu yol ile yapılarak bulunabilmekte.

  0 ile başlamayacağı için 1 ile başlamıştır. ilk kimlik numarası ona verildiği için, ilk 9 rakamı 100000001'dur. son 2 rakamın doğrulaması yapıldığında ise 10000000146 sayısı ortaya çıkar ve bu da mustafa kemal atatürk'ün kimlik numarasını verir.

  gelelim kütükte ardışık 2 kişinin t.c. kimlik numaraları arasındaki bağıntıya;

  11 basamaklı t.c kimlik numaramızın son 2 hanesini atıyoruz. 9 rakamlı bu sayıdan 29999 çıkarttığımızda kütükte bizden 1 önceki birey numarasına sahip olan kişinin t.c. kimlik numarasının ilk 9 basamağını buluruz. az önce anlattığım taktik ile de son 2 rakamı bulabiliyorduk. böylece bizden bir önceki kişinin t.c. kimlik no'sunu bu şekilde bulabiliriz. yine aynı taktiği uygulayarak bizden sonrakileri ve öncekileri kolaylıkla bulabiliriz.

  yani işin özeti şu: her ne kadar karışık gibi görünse de, kütükte sizden sonra gelen kişi sizin t.c. kimlik numaranızın 29999 fazlasına denk geliyor. son 2 rakamı kurulan algoritma ile buluyoruz tabii ki.

  burdan
 • ingilizce elite sözcüğünün latince eligre'den gelmesi. eligre'nin seçme, electra'nın da seçilmiş parça demek olması. bundan dolayı toplumsal tabakaları tanımlarken kullanılan "elit kesim"in aslında seçici kesim, yani çoğunluğu yönetme görevi üstlenmiş azınlığı da seçen kesim anlamına gelmesi.
 • bilinçaltı, güzelliğe yaklaşım ve korku ile ilgili üç araştırma, bilimin bir deneyde koşullu korkuyu kanıtlarken ofsayta düşmesi, güzelliğin bir çok anlamda kazandırırken, kaybettirdiği alanların da olması ve bilinçaltının yavaş yavaş fethedilmesi. aşk, nefret, tutku, ihanet, hepsi bu linklerde:

  http://www.bbc.co.uk/…tur_tur_smc_facebook_mkt_fe__

  http://www.fizikist.com/…dan-daha-mi-zeki-2432.html

  http://www.hurriyet.com.tr/…berler&utm_date=2022015
 • bir parça şaşırtıcı(o da öyle "vay anasını" dedirtecek cinsten değil yani) şey öğrendiğinde soluğu burada alan tuhaf yazarları gösteren başlıktır.

  en iyisi takibi bırakmak sanırım...
 • hala kuran'da bilmem azaa efendi hadislerinden örnek vererek ufuk açacağını sananların olması.
hesabın var mı? giriş yap