şükela:  tümü | bugün
 • oncelikle bir onsoz yazayim: ben ogretmenlerin maaslarini fazla bulmuyorum; ama kesinlikle az da bulmuyorum. ben sitemim/tepkim bunu bireysel olarak cigirtganlik haline getirenlere...

  ben sosyalist bir insanım, herkesten çok isterim gelir adaletinin düzgün olmasını; ama öğretmenler bokunu çıkardı bu işin. daha az önce bir haber izledim haberde bir öğretmen yazı tahtasında giderlerini sıraladı sıraladı sıraladı, spiker toplayın dedi, 2.200 tl oldu. maaşınız ne kadar peki dedi. hemen hemen bu kadar diyor. "geçinemiyoruz" diyor o hoca. oldu mu simdi?

  ben anlamıyorum öğretmenlerin, maaş konusunu bu kadar drametize etmesini.
  birçok kişi dile getiriyor kendininkini; ama öğretmenlerinki daha bir abartılıyor. sürekli gündemde. bıkkınlık verdi.

  elbette çok düşük. keşke 10 bin lira olsa. geçim standartları belli, herkes görüyor; ama elin adamı 600 liraya geçinirken, sen hangi hakla beğenmiyorsun maaşını değerli öğretmenim?

  arkadaş, en düşük öğretmen maaşı 1.500 lira. bak en düşüğü diyorum. hiç almayan bunu alıyor.
  özel sektör de yönetici kademesi ve diğer yüksek akademik kariyer sahibi insanlar dışında, kimden düşük alıyorsunuz siz?

  "bizim yaptığımız iş onurlu bir iş, kutsal bir meslek" falan diyorlar.
  sayın öğretmenim, "hayır öyle değil" diyen mi var size?

  "biz ek işler yapıyoruz geçinmek için" de bilmem ne diyorlar.
  canım öğretmenim, "bu ülkede geçinemeyen bir tek siz mi kaldınız?" demezler mi adama?

  neyin hırpalamasını yapıyorlar hala anlayamıyorum ben yıllardır.
  sanki hayat bir tek size zor.

  hafta içi dersinizin olmadığı gün ya da günler tatildesiniz.
  hafta içi dersinizin erken bittiği günler, hemen gidiyorsunuz.
  hafta içi dersinizin geç başladığı günler, uyuyorsunuz.
  e hafta sonları 2 gün zaten tatildesiniz.
  yaz aylarının büyük kısmı tatildesiniz.
  e malum, ayda birkaç gün, "o günü" "bu günü" "şu günü" diye ara tatilleriniz var.
  ek ders verirsin. ek ders ücreti var.
  kurs açarsın. kurs ücreti var.
  eder sana bilmem kac bin lira maaş.

  oh valla ya.
  düşündüm de, amma kebap işmiş valla.

  sitemkar kişiler için lütfen şuraya dikkat:
  haksızsınız diyen yok.
  ama sizin yaptığınızı, 600 lirayla geçinmeye çalışan yapmıyor.
  sözüm buna.

  600 lirayla gözün gözü görmediği yer çalışan maden işçilerini de biliyoruz, güneş altında götünden ter akıta akıta çalışan demiryolu işçilerini de biliyoruz, bahçelerde elleri dikenlerden delik deşik olmuş köylü işçileri de biliyoruz.

  boşuna maval okumayın yani.
  öpüp başınıza koyun, bu şartlar dahilinde.
 • hala öğretmenlerin yılın 3 ayı tatil yaptığını zanneden insanların eleştirisidir. yahu bitmediniz arkadaşım, madem bi tespitte bulunacaksınız, araştırın öyle çıkın piyasaya.

  öğretmenler karnelerin dağıtıldığı gün kapıyı kapatıp ayakları götlerine değe değe okuldan kaçıyor zannediyorsun. e be güzel kardeşim, bunun kurul toplantısı, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları var. okullar açılmadan çok daha önce öğretmenlerin gelecek yıla hazırlık için işin başında bulunduklarını da mı bilmiyorsun? öğretmen en iyimser tahminle 1.5 ay tatil yapar. he bu da batıyosa sana, yolla çocuğunu temmuz-ağustos ayında, gelirse okula öğretmen yine dersini işlesin, kimsenin buna itirazı yok. ama senin çocuğun mayıs ayını görmeden okulu terkediyor. bundan haberin var mı?

  mevzumuz bu da değil, para mevzusu. sen istiyorsun ki, tüm öğretmenler ücretli çalışsın. yani şu anki ücretli öğretmen mantalitesi. derse girsin, ders başı parasını alsın. hem de öyle çok almasın az alsın. zamsa mevzu bahis yüzde 3'den fazlasını istemesin. maazallah ülkenin ekonomisi falan bozulur.

  bak atanamayan öğretmenlere, adamlar maksimum 700 tl'ye çalışıyorlar. sosyal güvenceleri en alt seviyede. kadro güvenceleri yok. neden? kpss gibi saçma bir sınav barajını aşamadıkları için.

  sen kıyaslıyorsun ya öğretmeni 600 tl maaş alan adamla, soruyorum sana o adam kaç yıl okudu, öğretmen kaç yılını verdi bu işe? kaç sınav geçti, kaç saçma eleme barajını aştı? yahu kardeşim, hiç mi okuyan adamın değeri olmayacak bu ülkede? hiç mi rahat yaşamayacak bu adam? niye okur ki insan, neden dirsek çürütür okul-dersane-üniversite sıralarında? dünyanın hangi yerinde beyin gücüyle fiziksel güç aynı işi yapar, aynı parayı kazanır?

  son olarak da tbmm'nin hazırladığı bir sunum var. sallamayı marifet bilip araştırmaya üşenenler için direkt ilgili sayfayı da yazalım. şimdi sitemkar öğretmenler laf ediyor ya, o zaman onlar da açıp bi sekizinci sayfaya bakıversinler: http://www.pmd.org.tr/dosyalar/file_191.pdf

  haydi hayırlı tıraşlar.
 • valla bana yetiyor.
  -evim kira değil ama; kredi ödüyorum (ki daha 2,5 yıl var bitmesine)
  -araba için kredi çektim onu da ödüyorum,
  -yol parası (arabayla gitsem benzin, otobüsle gitsem günde 4 vasıta)
  -faturalar var haliyle (hatta babamın emekli maaşı yetmediğinden onların faturalarını da ödüyorum)
  -eşim çalışmıyor ev hanımı
  -çocuk hâlâ çişini söylemediğinden bez parası (ayda en az 50 tl)
  -her evdeki gibi yeme içme, ısınma, giyim kuşam masrafları vs.

  yetmiyor diyen adam, ya yalan söylüyordur ya da hesabını kitabını bilmiyordur. ayağını yorganına göre uzatınca öğretmen maaşı gayet makul bir seviyededir şu an için. ha elbette çok yüksek değil, kenara köşeye 3-5 kuruş atamıyoruz, bulunduğumuz seviyenin üstüne çıkamıyoruz ama; asgari ücretin 700 tl olduğu bir ülkede maaşım yetmiyor diyen öğretmeni budaklı meşe odunuyla dövesim geliyor.
 • bıkmadınız değil mi?asgari ücret alanların yanında halinize şükredin,bokunu çıkardınız gibi ajitasyonlardan. bu ülkede 600 tl ye çalışanlar var diye benim maaşımı beğenmeme hakkım yok mu?,böyle bir kafa yapısı olabilir mi? ahh bu kaderci,şükürcü anlayış yok mu neyse.hiçbir bok yemeyen,tahsili olmayanlar 1000,1500 tl maaş alırken öğretmenin 2000 tl yi az bulması olağan dışı mı? o kadar sene okumanın,emek vermenin karşılığı 2000 liraysa okumasak daha iyiydi arkadaş.ondan sonra hocalar salla başı al maaşıymış,idealist değilmiş,dümdüz adam öğretmen olmuşmuş,devlet okullarında eğitim kalitesi yerlerdeymiş de bilmem ne,sen bir gecede milletvekiline yüzde yüz zam yap,öğretmene gelince yunanistana döneriz de,ondan sonra öğretmenden verim bekle yok öyle şey! öğretmen olana kadarki bir sürü teferruatı saymadım bile!
 • ben sosyalist bir insanın diye lafa başlayan andavalları rahatsız eden durum.

  demek sosyalist olmak aldığı paraya şükredip yerinde oturmakmış da öğretmenlerin haberi yokmuş. eh ne yapalım bizim maaşımız bu kadar bununla geçineceğiz fazlasını istemiyoruz demek sosyalizm oluyormuş da öğretmenler bilmiyormuş.

  bu kadar maaş bize yetmiyor ama olsun bak asgari ücretle ev geçindirenler var buna da şükür ne yapalım devletimiz bu kadar uygun görmüş biz de şükredeceğiz demek sosyalistlik değil tam tersine hükümet yanlısı badem bıyıklılar sendikasının görüşünü hatırlatıyor nedense. zaten onların yüzünden değil mi öğretmenliğin bu hale düşmesi. şimdi kendini sosyalist sanıp da sosyalizmin "s"sinden bihaber cühela çıkıp bu adamların görüşlerini savunup kendini de sosyalist ilan etmesi de bizim insanımızın zeka seviyesini gösteriyor.

  öğretmenler haketmedikleri bir ücretle çalıştırılacaklar. eğitim sistemlerinin içine edilecek her gelen bakan bir haklarını elinden alacak veliden azar işiten onlar olacak, başbakandan azar işiten onlar olacak, devletin göt korkusundan ordusunu bile gönderemediği en ücra köşelere onlar gidecek, eğitim sisteminin bütün mallıklarını cezasını onlar çekecek bütün bunlar yetmiyormuş gibi eğitim öğretimle alakası olmayan esnaf zihniyetli bir çoban bakanın uygulamalarına katlanıcaklar bunun karşılığın eh ne yapalım buna da şükür bunu alamayanlar da var diyecekler.

  öğretmenlerin aldığı maaş öyle yüksek bir maaş değil. sadece öğretmenler değil bütün memurlar için geçerli.

  sadece son on yılda diyanete harcanan paraları, o kadar imam atamalarını düşünün ondan sonra gelin sosyalist sosyalist konuşun.

  sosyalizm çok iyi çok insancıl bir ideolojidir ama her lafın başında ben sosyalistim diye başlamakla lafın genelinde iyi şeyler söylemiş olmuyorsunuz.

  sosyalizm cahil beyinlerin küfüyle kirlenmiş ağızlara alınmaması gereken bir ideolojidir.
 • gündeme bu kadar çok gelme sebebi artık miktarının az ya da çok oluşu olmayan maaştır. kamudaki ücret politikalarında son 2 yıl içinde yapılan değişiklikler sonunda herkesin maaşında ciddi iyileştirmeler yapılırken, öğretmenlerin maaşında herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır ve sonuç olarak bir lisede kadrolu bir müstahdem ya da ilçe milli eğitimdeki düz bir memur öğretmenlerin yarısından fazla maaş alır hale gelmiştir. insanların isyanı biraz da bunadır.
 • maaşına göre yaşamamasından ileri gelir. lakin büyükşehirde yaşayan bir öğretmen o maaşla nasıl tam anlamı ile yaşar onu da bilemedim. benim eniştem emekli olduğunda 30 yıllık öğretmendi ve maaşı 2500tl idi. sadece ama sadece yuh demek istiyorum. bir insan aynı kurumda 30 yıl çalışıp nasıl bu kadar maaş alır ben şahsen çözemedim.
 • öğretmenlik mesleğine bu maaşın yakışmıyor oluşuyla alakalı durumdur. lan okuldaki kadrolu ilköğretim mezunu hizmetli eş yardımıyla 1800 civarı maaş alıyorken öğretmenin sabit maaşı 1750 civarında her öğretmen de ek ders almıyor. gelişmiş ülkelerde öğretmenlerin yıllık gelirleri ne kadar ve haftalık ders sayıları ne kadar incelemek lazım türkiyedeki durumun ne kadar vahim olduğunu görmek için. özellikle son zamanlarda öğretmenlerin bu konuda çok fazla söylenmelerinin sebebi tüm devlet memurlarına eşit işe eşit ücret adı altında zam yapılırken öğretmenlere yapılmamasıdır. bu ülkede haklarını aramayanlara koyun deniyor, haklarını arayanlara ise gıcık olunuyor.
 • özel sektörde çalışacak yeni mezunlar için konuşuyorum;

  tekstil mühendisi: eğer iş bulabilirse 800 ila 1100 lira arasında değişir.
  makine mühendisi: 1300-1500 lira arasındadır.
  kimya mühendisi: 800 lirayla işe giren 2 arkadaşım var.
  ziraat mühendisi: 700 lira ile 1200 lira arasında değişiyor.
  inşaat mühendisi: tavan 1600 lira.
  elektrik-elektronik mühendisi: 1500 lira civarında.

  çevremdeki mühendis arkadaşlarımın son durumları, daha sonra maaşı yükselmiş arkadaşlarımda var. ortalama iş arama süreçleri mezun olduktan sonra 2 yıl. çalışma saatleri genelde belli değildir. mesai ücreti almazlar. zaten iş görüşmelerinde ya da başvurularda aranan özelliklerin en önemlisi esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilmektir. yurtiçi seyahat özrünüz olmaması gerekir*. birisi yıllık izin mi dedi*. bu yazılan maaşlar ortalama üniversitelerden*** mezunlar için geçerlidir.

  vasıfsız fabrika işçileri, taşeron işçileri, tarım işçilerini filan söylemeye gerek yok sanırım.

  öğretmenler çok bile alıyor, daha ne istiyorlar demiyorum. başka memurlar 5000 lira maaşla başlıyor da öğretmenlere 1500 lira mı veriyorlar? her meslek kutsaldır, bu kadar abartmamak lazım. bu ülkede bu kadar oluyor işte.

  (bkz: yetmez ama idare et)