• cahil bir arkadası aydınlatmak üzere entryi yazıyorum umarım diğer arkadaslar tekrar entry yazıp bu sığır trollüğüne destek olmaz. öğretmenin maaşı, 15 ders saati karşılığında aldığı net maaştır. bu ders saatinin üzerinde derse girerse veya sınav görevinde görev alırsa kendine ek ders ödenir. tıpkı diğer meslek dallarında olan ek mesai ücreti gibi. yaklaşık 2000 tlye kadar yolu olabiliyor şükür allah bereket versin.
  • diğer öğretmen başlıklarında olduğu gibi, sözlüğün, ergen mastürbatörü olduğuna dair önerme.
    genç arkadaşlarım, size her şey saçma gelir ama hepsinin bir mantığı vardır ve bunu zamanla anlayacaksınız. çatlak sesinle''ama bu çok saçma'' diye haykırırken, en azından şöyle düşün: bugüne kadar bunu benden başka düşünen olmadı mı? (biz de ergen olduk; oradan biliyoruz.)
    not: öğretmen değilim
  • 15 saat standardı branş öğretmenleri sebebiyle düzenlenmiştir.
    branş öğretmenlerinin çoğu okulda ilkokul öğretmenleri gibi tüm saatleri dolu olmuyor.
    bu yüzden 15 saat maaş karşılığıdır.
    ilkokul öğretmenleri ve 15 saati geçen branş öğretmenleri ek ders alırlar.
    branş öğretmeni olup ek ders almayanlar da var yani.

önceden tüm öğretmenler aynı maaşı alıyordu girdiği ders saatine bakılmaksızın.
    bu durum adil olmadığı için bu şekilde düzenleme yapılmıştır.

ayrıca bir gün okula gitmediğinizde 2 günlük ek ders kesintisi yapılır.
    6 saat gelmediginiz için 6 saatlik ek ders kesilir.
    yani aynı fazla mesai ücreti gibi.

ayrıca bu durumlar yeni durumlar değil.
    muhtemelen siz üniversite tercihi yaparken de aynıydı.
    ama siz çok daha fazla para kazanmayı veya şartlarınızın daha iyi olacağını düşündüğünüz için başka bölümleri tercih edip okudunuz.
    şimdi de öğretmenlerin şartları görece iyi geldiği için sallayıp duruyorsunuz.
    neden olmadınız öğretmen. tutan mı vardı.

sorunun ana kaynağına inmiyorsunuz.
    ben neden bu kadar çalışıp bu kadar az maaş alıyorum diye sorgulaman gerekir.

not: öğretmen değilim. annem ve babam öğretmendi. çok süründük zamanında öğretmen maaşıyla.
    o zamanlar maaşı az diye kimse tercih etmiyordu.
  • ekşi sözlük bugünü öğretmenleri gömme günü ilan etmiş galiba.
  • yeni bir şey değildir. yazın ve eylülde alınan 2'şer haftalık seminerin dört haftaya ayrılmasının altyapısıdır.ekstra bir şey verilmiş değil korkmayın.
  • öğretmenim.
    bu tip başlıklara hiç yorum yazmam ama bugün ekşisözlük yazarları ayrı bir coşmuş. gündeme de baktım milli eğitim bakanı' nın açıklamasından başka bizimle ilgili bir şey yok.
    müzik öğretmeniyim ve her sınıf için ders saatim 1. öğretmenliğimin ilk yıllarında kalabalık bir okulda çalışıyordum ve 5-6-7-8 olmak üzere okulun tüm sınıflarıyla ben ders yapıyordum. tam 30 saat ediyordu. sınıflar 40 kişinin üzerindeydi ve her gün dersim vardı.
    sonrasında tayin oldum ve 2 yıl boyunca 14 ders saati olan az öğrencili bir okulda çalıştım. ders programım boşlukluydu. haftada 14 saat ders için 4 gün okula gittim. bir gün 1.-4. ve 7. dersim doluyken, bir gün 3.- 7. dersim doluydu. pazartesi sabahı ilk dersim boş olmasına rağmen 6.30' da istiklal marşı töreni olduğu için okuldaydım. cuma günü son 2 dersim boş olmasına rağmen istiklal marşı için okuldaydım. *
    1 ders saati için 4 tane not girişi yaptım. her sınıf, her öğrenci için bunu tek tek belgelendirdim. 30 sınıf x 40 öğrenci x 4 not.
    ikinci okuldaki müdürüm "müzik de neymiş" diye bana kurs açtırmamıştı. keman, gitar öğrenmek isteyen öğrencilerim için boş olan her anımda onlara yardımcı oldum.
    hafta sonları ders planları yaptım (çünkü ders kitaplarımız yok). 29 ekim, 10 kasım, 12 mart, 18 mart, 23 nisan, 19 mayıs gibi büyük törenler için tek başıma koro, ritim, dans gösterileri hazırladım. görevli diğer öğretmenlerle defalarca okuldan sonra okulda kalıp prova yaptık.
    tüm bunların yanında öğrencilerin dertlerine ortak oldum. yeri geldi evlerine gittim. (ki bu da veli ziyareti adı altında yapmamız gereken işlerden) saat kaç olursa olsun, konu ne olursa olsun ihtiyaç duydukları her an onlar için çalıştım.

anlat anlat bitmez... ben bütün bunları büyük bir sevgiyle ve istekle yapıyorum. evet çoğu zaman ay sonunda ek hesabımı kullanıyorum. bazen param yetmiyor. evet keşke gösterdiğimiz en küçük emek kadar ücret alabilsek.
    ama bir gün bile 8-10 bin lira maaş alan akademisyene, şirket müdürüne vs. bok atmadım. şakır şakır milyarlarca para harcayan zenginlere laf etmedim.

ve benim gibi düşünen öğretmen sayısı gerçekten zannettiğinizden çok. öğretmenler odasında çay kahve içip eğlenmiyoruz gençler. herkes demeyeyim tabii ki ama sandığınızdan çoğumuz vatan evlatları için canla başla çalışıyoruz. sevgiyi, doğruyu, bilgiyi aşılamaya çalışıyoruz.

gerçekten klişe ama tatilimiz, maaşımız, ek dersimiz size çok geliyorsa buyurun, siz de öğretmen olun. belki o zaman insanları sevmeyi öğrenirsiniz.
  • sağlık çalışanlarının döner sermaye, güvenlik güçlerinin görev tazminatı aldığını hala bilmediğini düşündüğüm yazar.
  • öğretmenlere saldıran her kim varsa benden açık çek:

değerli arkadaşlar, okuluma gelin. kendinizi en yetkin hissettiğiniz branşta, öğretmen olarak istediğiniz süre boyunca hizmet edin. derse girin, sınav yapın,nöbet tutun, toplantılara katılın. hizmet ettiğiniz süre boyunca da hizmetinize mukabil hakettiğiniz ücretin ödenmesini sağlayacağım.

ben bunu öğretmenliğimin 2. yılında denedim. inşaat mühendisi bir arkadaşıma yukarıdaki öneriyi sundum.

çalıştığım okuldaki matematik öğretmeni hamile olması nedeniyle doğum iznine ayrıldı.

mühendisler bildiğiniz üzere matematik-geometri uzmanıdır.(mü-hendis: hendese ile uğraşan.)

neyse, arkadaşımıza gayet güzel bir şekilde hangi sınıflara derse gireceğini, sınıfların hangi konularda kaldığını, derse ilk girdiğinde ve sonrasında sürecin nasıl işlediğini tarif ettim.

o zamanki müdürüme de durumu açıkladım.

bakın hiç unutmuyorum, arkadaşımın dersine gireceği sınıf 10 tm c sınıfı idi. c şubelerinde en başarılı çocuklar toplanmıştı.(ilgili sınıfın sınıf öğretmeniydim ve sınıftaki öğrencilerin isimlerini, oturma düzenlerini bile hatırlıyorum.)

arkadaşım derse girdiğinde,her ihtimale karşı sınıfın kapısında bekledim.

arkadaşım 14 dakika sonra sınıftan çıktı.(üzücü detayları anlatmıyorum.)

halep oradaysa arşın burada, buyurun gelin.

bu arada o zamanki okulum bir düz liseydi. şimdiki okulum ise nitelikli r okuldur ve okulumla onur duyarım.

bekliyorum gençler.

tanım: cahil beyanı.
  • öğretmen 15 saat çalışır ama çalışırken buraya gelip entry giremez.

sen daha fazla çalışıyorsun ama buradan çıktığın yok.

ayrıca, diyelim ki 60 saat ders olsun bir derste bir okulda. 4 öğretmen ihtiyacı varken normal şartlarda, devlet 2 öğretmenle halledebiliyor o açığı. tüm türkiye’ye yaydığınız zaman ciddi kar yapıyor. öğretmen maaşları da düşük olduğundan gariban öğretmen mecburen ucuza çalışıyor.

aslında itiraz etmeniz gereken nokta, öğretmenleri çok yoruyorlar, verim düşüyor, daha fazla öğretmen ataması yapılmalı ve öğretmenlerin mali anlamda rahatlatılması olmalı.

hiç 15 saat derse giren öğretmenle 30 saat derse giren öğretmen aynı verimde çalışabilir mi? öğretmen verimi, kalitesini arttırmaksa amaç öğretmen minimum çalışmalıdır. 15 saat derse giren öğretmen, evinde de 15 saat çalışmalı ki kalitesi verimi artsın.

30 saat derse girsin evde de 30 saat çalışsın, hafta sonu da çalışsın diyorsanız o öğretmenden hayır gelmez.
  • iki gün tatil olunca yaratığını evde çekemeyip tatile tepki gösteren veli düşüncesi.
hesabın var mı? giriş yap