• gazap üzümleri
  • nutuk - atatürk
    içinde yaşadığınız ülkenin nasıl kurulduğunu lütfen merak edin ve öğrenin.
  • daha önce bu başlığa birçok kitap yazmıştım. bugün yazacağım kitabı o entry'e edit'lemek yerine, görünmesi bakımından ayrı yazmak istedim. çünkü bu kitabı her türk vatandaşının kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum.

ismail cem - türkiye'de geri kalmışlığın tarihi

türkiye iş bankası kültür yayınları'nın bastığı bu mükemmel kitabın şu an maalesef baskısı yok. 2.el de olsa muhakkak bulunup okunması gereken bir kitaptır.
  • darwin - insanın türeyişi.
    inanan biri bile olsa insan en azından fikir sahibi olmak için okunabilir.
    gayet anlaşılabilir bir dille yazılmış herkesin idrak edebileceği örneklerle süslenmiş bir kitaptır
  • fareli köyün kavalcısı.
  • nietzsche ağladığında - irvin d. yalom
    favori kitaplar listemde en üst sıralarda yerini çok rahat alabilir, eğer siz de benim gibi felsefe ve kurguyu bir arada seviyorsanız gerçekten büyük bir keyifle okuyabilirsiniz. halihazırda yaşanmış bazı olaylar, muazzam felsefi diyalogları içeren akıcı bir kurgunun içerisine yerleştirilmiş. hatta felsefeye ilgisi olan ancak salt felsefe kitaplarını akıcı bir şekilde okuyamayanlara başlangıç için şiddetle öneriyorum.

faust - goethe
    bu kitabı okumadan önce faust efsanesini ve goethe’nin hayatını araştırmanızı tavsiye ederim, akabinde dizeleri yakalamanız çok daha rahat ve keyifli olacak. bir ömür süren yazım aşaması ve dayandığı efsane itibarıyla muazzam bir başyapıt diyebilirim. heine’nin de dediği gibi : "herkes kendi faust’unu yazmak isterdi."

gözyaşları ve azizler - emil michel cioran
    bütünsel bir metin yerine aforizmalardan oluşan bende güzel bir iz bırakan cioran kitabıdır. yansıttığı karamsarlığın yanı sıra dingin bir ruhun izlerini taşıyan bu kitap sanıyorum bu zıtlığı başarılı bir şekilde aynı potada eritebildiği için beni böylesine etkiliyor. kesinlikle okumanızı öneririm.

zor kişiliklerle yaşamak - christophe andre , françois lelord
    eğer psikolojiye biraz da olsa ilginiz varsa hemen sizi yakalayacağını öngördüğüm kitap, hepimizin hayatında zor kişilikler vardır ve belki de bu kişilik sizsinizdir, gayet anlaşılabilir bir üslup ve kısa hikayelerle örneklendirilen bu kitap; zor kişilik tiplerini ve bu kişilik tiplerinin ilerleyen aşamalarda ulaşabileceği hastalık boyutlarını anlatıyor. belki kendinizi ve etrafınızdakileri anlamanıza ufakta olsa bir katkısı olabileceğini düşündüğüm için okumanızı öneriyorum.
  • aşağıda sıraladığım romanlardır. peki ama neden diyenler buraya

(bkz: mrs. dalloway) (bkz: virginia woolf)
    (bkz: oblomov) (bkz: ivan gonçarov)
    (bkz: madde 22) (bkz: joseph heller)
    (bkz: lizbona gece treni) (bkz: pascal mercier)
    (bkz: kreutzer sonat) (bkz: lev tolstoy)
  • mutlu olma sanatı - bertrand russell
    ince memed - yaşar kemal
    palyaço - heinrich böll
    korkunç yıllar - cengiz dağcı
    sapiens - y. noah harari
    mustafa kemal atatürk - ilber ortaylı
  • öneri: sınırlar
    yazarları: dr. john townsend & dr. henry cloud

eğer kendinize, sevgilinize (eşinize), ailenize, çocuğunuza ya da bir arkadaşınıza sınır koymakta zorlanıyorsanız "sınırlar" kitabını tavsiye ederim.

insan ilişkilerindeki çok temel şeyleri öğrenip uygulamaya başlayabileceğiniz, kendinizi keşfedebileceğiniz ve değişebileceğiniz güzel fırsatlar yakalamak isterseniz hemen okuyun :)
hesabın var mı? giriş yap