• türkiye' de zorunlu eğitim başta olmak üzere bir çok etkenle (örn. kentleşme, iletişim) birlikte okur yazar oranının sürekli artması gerçekten sevindirici. eğitimin nitelikli olmasının gerekliliğinden saatlerce bahsedebilirsiniz, pek tabi herkes de katılır ancak sadece okur yazar olmanın bile kişi hayatında ne kadar önemli olduğunu 66 yaşında ve adını hemen hemen yazabilen, bu yüzden de kendini mahçup hisseden bir teyzeden öğrendim;

- babam okur yazar olup da ne yapacak, bir sürü iş var derdi. okula vermedi. işler bitti bak ben bitmedim.
  • (bkz: #16991481)
  • bir mistik. beni begenmiyo. :(
  • istese atom mühendisi bile olabilirdi ama antin kuntin liberal miberal bir şeylere sardı, harvırd vapurlar falan ne acaip hayat. marriage pact yapalım diyorum pleblerle işim olmaz, mühendise varmam diyor. üzüntülerdeyim sözlük.
  • 15 yaşın üstündeki nüfusta unicef verilerine göre 2010 yılında oranı %91, tuik verilerine göre 2012 yılında %94,1 ve 1927 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre %11 olan hede.
  • okurların yazdığı, yazarların okuduğu bir dünya...

okur-yazar.net
  • bir çok konuda benden üstün olabilir..
    ama -ne kadar çabalarsa çabalasın- beni geçemeyeceği bir konu var: yaş..

iyi ki doğmuş..
  • "ne düşünüyorsun"la başlayıp "peki" ile bitiveren tadına doyulmaz muhabbetlerin sahibi sempatik insan.
  • mistik fıstık falan denmiş ama teletubbies'e basenleri var diye yüz vermeyen insan. yazıp çizdiklerine çok itibar etmemek gerek yani.
  • bir ülkede herkesin okuryazar olmasını ilkokul sağlamaz, son okul sağlar. ilkokul çocuklara okuma yazmayı öğretir fakat kendilerine okulu bitirdikten sonra okunacak kitap vermezseniz öğrendikleri okuma yazma hiçbir işe yaramaz. önce okunacak kitapları hazırlayacaksınız, sonra onlara okumayı öğreteceksiniz. siz o okunacak kitapları hazırlamakla yetinseniz de olur, onları okuma hevesi yurttaşlarda kendiliğinden uyanır. fransa'da, almanya'da, ingiltere'de, edebiyatın ilerlemesi ilkokulların çoğalması sayesinde olmamıştır. tam tersine o ülkede zaten büyük bir edebiyat bulunduğu için ilkokullar çoğalmıştır.
hesabın var mı? giriş yap