• aslında televizyon için yapılacak bir dizi filmin ilkiymiş.zaten dizi pilotu görünümünde.bazı ülkelerde sinemalarda gösterilmiş.ben 90'larda osmanbey site sineması pasajında devasa posterini hatırlıyorum ama vizyona girmedi galiba görsel yıllar sonra show tv 1999'da, cuma akşamları bir ay boyunca seriyi verdiğinde izlemiştim.üçlemenin dışında tutularak kıyaslanmadan izlenirse fenada değil.deccal alexander ve bakıcısı damien thorn'un kızı delia'nın kıyamet serüvenlerini izlemek ilginç olabilirmiş.belki aralarındaki deccalizm rekabeti,yedi ölümcül hançerin ortaya çıkışı,baba'nın siyaset dünyasında yükselişi vb..dedektifin olduğu bölümler iyiydi.bir ölüm sahnesi the omen 1976'daki gazetecinin kafasının kopmasının şok ediciliğine yakın gibi.ama işte yönetmen farkı aynı etkiyi ve gücü yakalamaktan çok uzak.üçleme ile karıştırılmaması gerek ama direkt omen 3-the final the final conflict'in devamı gibi.açıkça belirtilmesede delia damien thorn (sam neill) ve gazeteci kate reynolds (lisa harrow)'un çocuğu.filmin şöyle ilginç bir tersine çevrilmiş dini-sembolik yanıda var.havva'nın adem'in kaburga kemiğinden yaratılması gibi erkek deccal alexander'ın embriyosu anne rahminde onu emen ikizi delia'dan sekiz yaşındayken çıkarılır ve taşıyıcı anne karen york'a gizlice yerleştirilir.seriyi tamamlamak azminiz yeterliyse izlenebilir.
  • tam ismi omen iv the awakening olan yönetmenliğini jorge montesi ve dominique othenin-girard'ın yaptığı, serinin 1991 yılında televizyon için çekilmiş 4. ve son filmi. bu filmde artık damien ölmüş fakat antichrist delia adında bir kız olarak yeniden doğmuş ve bir aile tarafından yeniden evlet edinilmiştir. delia'nın doğumuyla ilgili tuhaf olaylar üvey annesi karen'nın, onun gerçek ailesini bulması için özel dedektif tutmasına neden olur. bu arada diğer filmlerde olduğu gibi korkunç kazalar da meydana gelir. bu film the omen serisinin en beğenilmeyen ve başarısız filmi olmuştur.

http://www.imdb.com/title/tt0102585/
    http://www.beyazperde.com/film/2964
hesabın var mı? giriş yap