• ılımlı otokrasi ne lan?

bu arada ürdün'e göre neyimiz iyiymiş ki sağlam fark atmışız?

kesin iran en kötüdür diye açtım; öyle çıktı 3 bile alamamışlar; fazla abd bakış açılı bir puanlama.
  • ortadoğuda demokratik ülke yok.

ortadoğu ülkelerinin demokrasiden uzak olma sıralaması falan olabilir.

ekleme: hala ülke niye ortadoğuda görülüyor diye soran var. düşünün şu an üç beş neden yazsam başıma bir şey gelir mi diye düşünüyorum, işte öyle de demokrasi var.
  • üst edit: ömrünün son 6 ayını arap nasyonalizmi ve arap baharıyla ilgili akademik kitap ve makaleler okuyarak geçirmiş genç bir akademisyen olarak sadece soruyorum:
    demokrasi mi? ne demokrasisi? demokrasi ne arar la ortadoğuda!? kaldı ki türkiye neden bir ortadoğu ülkesi olarak görülmüş onu anlamadım?
  • ülkeyi ortadoğuda göstermelerinin sebebi cezayirden bile daha az "demokratik" olmamız olabilir mi sadece soruyorum
  • grupta ilk 2'ye girip bir üst tura çıkacağımızı düşünürsen sıralamadır. lübnan'ı her türlü yememiz lazım.
    bazen bu tür sıralamada ülkemizi otokrasi ülkesi gibi gösterenlere kızıyorum ama ülkenin hali demokrasi açısından oldukça kötü durumda. yargı her dönem siyasetten etkilenmiştir ama ilk defa bu kadar sıkıntılar çekmektedir. hiç kimse kendini hakkımı ararım sonunda adalet yerini bulur modunda hissetmiyor. işçisiniz grev yapmak, işçi bayramında açıklama yapmak yasak. vatandaşsınız sıkıntılarınız için sivil toplum kuruluşu kurmak serbest ama eylem yapmak yasak. ülkenin nasıl yönetildiği malumunuz. yalnız insan hak ve özgürlükleri olarak iyiye gitmiyoruz.
  • bizi zamanında örnek alan tunus’un bile bizi geçtiğini gösteren indekstir.
  • 20 senede bir darbe gerçekleşen, kuvvetler ayrılığının olmadığı, siyasetçilerinin kimlik siyaseti yaptığı, basının özgürlüğü tahayyül bile edemediği, eğitim kalitesi ve seviyesi yerlerde olan ülkenin vatandaşlarının gelip "o bile, bu bile bizi geçti" diye hayıflandığı başlık.
  • şuradaki grafikte demokrasi status 7.7 olduğu yılın 2012 olarak belirtildiği istatistiktir.

edit: uruguay ile türkiye karşılaştırmasında uruguayın bizi tokatladığı istatistik grafiğine sahip sitedir aynı zamanda.
  • türkiye orta doğu'nun vicdanıdır
hesabın var mı? giriş yap