şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun zaman sonra siyasette adını çok duyacağımızı düşündüğüm adam. eski ülkü ocakları yöneticisi. izmirli.

  edit: 3 yıl sonrasını gördüm
 • izmirli bir avukat. bilkent üniversitesi hukuk fakültesi mezunu. londra'da yüksek lisans yaptığı dönemde uluslararası ticaret ve tahkim üzerine çalışmaları mevcut.
 • https://twitter.com/…ozel/status/952233689424986112

  türkiye nin yegane kayıplarından e spor konusuna dikkat çekmiş çiçeği burnunda iyi gençlik kurucu genel başkanı.
 • "fenerbahçeli ama temiz çocuğa benziyor, yazık olacak siyasette" dediğim.
 • ekşi siyaset'in en genç konuğuydu, dün zirvemizi yaptık ve her daim olduğu gibi iki saat olarak kararlaştırılan zirve dört saat sürdü.

  osman ertürk özel nasıl biri?

  boylu poslu, sarışın, muhacir, yakışıklı bi' delikanlı. hani tanımasak gençlik kolları genel başkanı değil de "arkadaş vitrin yüzümüz" deseler ikna oluruz.

  iyi parti üzerine söylemleri;

  yerel düzeyde siyasetin içinde bi' aileden geldiği için küçük yaşlardan beri siyasete yabancı değilmiş. elbette mhp ve halefleri çizgisinde bi' süreçten bahsediyorum. uzun zamandır da mhp içerisinde devlet bahçeli'ye muhalif durumda iken iyi parti'nin kurulmasıyla birlikte kendisini teşkilatın içinde bulmuş. milliyetçi köklerden gelmesi nedeniyle iyi parti'deki süreç üzerine ise daha merkezden baktığını açıkça söyleyebilirim. zaten iyi parti kendisini merkezde konumlandırmışken kendisinin bildiğimiz milliyetçi reflekslerle süreç okuması yapması abes olurdu.

  merkezden bakmakla şunu kastediyorum; iyi parti'nin tipik mhp refleksleriyle hareket etmesi durumunda alacağı oy belli. siyasi iktidar karşısında konumlanmış bloktaki her seçmene yönelik genel bi' söylemden çok, genel bi' türkiye portresi üzerinden, çoğumuzun gerekliliklerden ve aşağı muhalif herkesin belli başlı kaygılarından kendisinde de mevcut. kürt sorunu, laiklik, islam, milliyetçilik, atatürkçülük gibi toplumun hassasiyetlerinin olduğu konularda ise keskin ve radikal değil, daha kapsayıcı ve rasyonel bi' bakış açısı var. elbette netice itibariyle bi' siyasi partinin mensubu olduğu için işin doğası gereği pragmatist bi' yönü de var, bu pragmatizm daha çok seçim matematiğini ilgilendirse de seçmenlerin oyunu almak için ponçik görünmek ve "köprüden geçene kadar ayıya dayı demek" anlamında algılanmamalı.

  iyi parti'nin bildiğimiz mhp'den ne farkı var?
  80' sürecinden beri mhp'nin karnesi ortada. ülke dinamiklerine ilişkin kritik zamanlardaki konumlanmalarından tutun, siyasi söylem ve eylemlerine kadar mhp ve ülkü ocakları yapılanmaları denilince aklıma istisnaları saymazsak, beynine kan gitmeyen bi' grup saf ve donanımsız gencin hiyerarşik olarak kurulan siyasi yapılanmalar içerisindeki içi boş söylem ve eylemleri geliyor. 80' dönemindeki sağ-sol çatışma dönemlerini ayrık tutuyorum, günümüzde devlet bahçeli ile başlayan ve bugüne süregelen milliyetçi kitlenin gençlik yapılanmaları malumunuz,
  üniversitelerde kürtçü-solcu yapılanmalarla alan savaşı veren, türk milliyetçiliği'ni abilerinden öğrenen, ezberlenmiş siyasi sloganlarla kendisini vareden ve çoğu zaman neyi-niye yaptığının idrakında olmadan oradan oraya sürüklenmiş, kimi zaman can yakmış kızgın gencolar olarak tanımlıyorum. enteresan bi' şekilde iyi parti bana bu milliyetçi güruhun modifiye ya da restore edilmesinden çok, ana düşünceyi temel alarak bütün metodolojisini yıkarak yeniden bi' tanımlama ve kendini bulma ihtiyacı olarak hissettirdi.

  zirve neticede off the record tadında olduğu için konuşulan her konuyu alt başlıklar halinde sıralamam mümkün değil, zaten osman ertürk özel de dört saat içerisinde yalnızca iki kere "arkadaşlar bu husus aramızda kalsın" dedi, euhe. haricindeki her konuda ise açık bi' tutum sergilediğini söyleyebilirim.
  hayvan hakları, çevre ve ekoloji, hatta temelde insan hakları, ayrımcılık, medeni haklara dair hukuki düzenlemeler ve işleyiş hakkında öylesine enteresan ve beklemediğim bi' portre ile muhattaptık ki, içimden umarım söylemleri ile iyi parti'nin hesapladığı yol haritası ve ileride karşlılaşması muhtemel politik çıkmazlarda bu söylemler üzerinden çözüm geliştirirler diye temenni edip durdum. en basiti şunu söyleyebilirim; iyi parti, köklerinin bi' kısmını aldığı mhp çizgisindeki gibi geçmişteki çözüm politikaları üzerinden kendisini tanımlamıyor. nedir bunlar?
  bi' kere şiddete dayalı refleksler ve ötekileştirme konusunda enteresan düzeyde merkezden bakıyorlar.
  genel başkan lgbt konusu açıldığında dahi laisses faire çizgisinde, devletin ve kamu düzeninin sınırlarını çizerek bireyin kendisini tanımlama ve ifade hakkı hususunda öylesine güzel ve doyurucu hak ve sınırlama tanımları yaptı ki bi' an için kafamda kurguladığım iyi parti'de olup olmadığım konusunda tereddüte düştüm diyebilirim.

  hasılı; selahattin demirtaş'ın saz çalması, cezaevinde kitap yazması ve barış temennilerini ciddiye almayan bi' güruhun karşısında, meral akşener'in hayvan sevgisini de pr olarak tanımlayan karşı bi' güruh var. politik devrim ve tepeden inmeci siyasal değişimler üzerine o kadar fazlaca kafa yoruyoruz ki, karşılıklı konumlanan ve radikal diyebileceğimiz odaklar dahi zamanın akışıyla söylem ve eylemlerinde değişiyor. biz bu yapıları durduğumuz yere göre tanımlamaya devam etsek de yapılar biz farkında olmadan değişiyor, üzerine düşünmek elzem...

  hasılı; umarım dün zirvede konuştuğumuz konular üzerinden yapılan tanımlamalar ve tespitler iyi parti'nin gelecekteki konumlanması ve stratejisine tesir eder düzeyde şeyler olur.
 • ekşi siyasetçiler'in zirvesi ile tanıdığımız genç siyasetçi. beklediğimden daha açık görüşlü ve sorgulayıcı buldum. farklı dünya görüşlerinden olsak bile, temelde uzlaşılabileceğine ve birlikte yaşamanın aslında bu denli zor olmayacağına dair umut verdi. yolu açık olsun.
 • ekşi siyasetçiler’in iyi parti gençlik kolları başkanı olan konuğu.

  gençlik kolları yapılanması için hazırladıkları yönetmeliğin içeriğini anlatarak söze girdi özel. bu yönetmelikle gençlerin parti merkez yönetiminde de olacağını söyledi, ki bu gerek kısa gerekse de uzun vadede parti içinde gençlerin sözünün de geçeceğinin en büyük garantisi olması açısından çok önemli.

  özgeçmişinde taşrada siyasetle uğraşan bir ailenin ferdi olmak var. iyi parti ile de yolları 5-6 ay önce kesişmiş, meral abla kendisine güvenip tüm gençlik kollarını emanet etmiş. bu “hoş” bir anekdot. çünkü partide işlerin “bu bizim x’in damadı, o da bir yerlerin başına geçsin” gibi bir tutumun olmadığının/olmayacağının göstergesi. aslında bu durum partinin liyakete ne kadar önem verdiğinin; bu dönemde en çok ihtiyacımız olan liyakat ilkesine sözde değil özde bağlı olduğunun en net örneği.

  osman ertürk özel genç, fikirlerini sunmaktan çekinmeyen, daha iyi bir türkiye hayali kuran ve bu uğurda elini taşın altına koymuş birisi. kendisini sorularımızla sıkıştırdık, o da her sorumuza içtenlikle yanıt verdi. hatta cevapsız soru bırakmadı, “buna cevap vermek istemiyorum” diyerek topu taca atmadı, fikirlerini bizlerle samimi bir şekilde paylaştı. neydi bu fikirler peki?

  - iyi parti’de bir iş hak edene veriliyor, verildi, verilecek ve bu iktidar olunduğunda da değişmeyecek.
  - toplumdaki tüm azınlıklara saygılıyız ve öyle de olmaya devam edeceğiz.
  - çevre için duyarlıyız, hes, imar kirlilği vb projeleri çevreci ve doğayı koruyan bir bakış açısıyla ele alacağız.
  - hayvan hakları konusunda ciddi çalışmalar var ve olacak. zaten meral abla çok iyi bir hayvansever ve bu durumu partinin her kademesine işlemiş durumda. en önemlisi kurucu üyeler arasında ciddi hayvan hakları savunucularının olması bu konuda “ciddi” olduklarının göstergesi.
  - özellikle adalet ve emniyet alanında liyakat olmazsa olmazları. bağımsız ve tarafsız bir yargı en büyük vaadleri.
  - meral abla’nın dokunulmazlık zırhı için milletvekili adayı olmak yerine doğrudan cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması cesurca. bu politikalarından taviz verme niyetleri yok. bu cesaret tabanın daha cesur olmasını ve daha “tok” bir sesle iyi parti’yi desteklemesini sağlayabilir.
  - partiye kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen yoğun bir üye talebinin olduğunu söledi özel.
  - “sahil” partisi değil türkiye’nin partisi olmak istediklerini, çalışmalarını bu eksende yürüttüklerini, “bize şu kadar oy yeter” deyip durmayacaklarını, hedeflerinin iktidar partisi olmak olduğunu yineledi.
  - en çok merak edilen ise partinin ilk genel seçimde ve cumhurbaşkanlığı seçiminde yapacakları. özel bu konuda realist ve ayakları yere basan yorumlarla, gerçekçi verileri kullanarak bir analizde bulundu.

  gördüğüm kadarıyla iyi parti alternatif arayan, eski yüzlerden sıkılmış seçmen için iyi bir alternatif olacak. bu alternatif olma durumu oy oranlarına ne kadar yansıyacak; bunu seçim günü göreceğiz. seçim gününe kadar da osman ertürk özel'in bahsettiği şekilde üzerine koyarak devam etmeleri halinde ise bu çok uzak bir ihtimal değil. kendisinin ve iyi parti'nin siyasi hayatının çok çok uzun yıllar sürmesini can-ı gönülden dilerim.
 • ekşi siyasetçiler & osman ertürk özel zirvesi ile görüşme imkanı bulduğumuz genç siyasetçi. aslında kendisi genç ama ailesi sebebiyle siyasette uzun yıllardır var aslında. bu yıllar boyunca aslında ülkücü cenah içerisinde bulunmuş.

  bu sebeple kendisine ilk etapta ön yargısız yaklaşabildim desem yalan olur. çünkü açıkçası kafadaki ülkücü kalıpları hep belirli sınırlar içerisinde ama yanılttı.

  aynen bizim gibi dertleri var. şehirlerin çirkin olması, hayvan hakları, kadın cinayetleri gibi; sol cenahın duyarlılıklarından dolayı böbür yaptığı konularda dert ve duyarlılık sahibi bir insan.

  iyi partide inşa ettiği gençlik kolları, türkiye cumhuriyeti partisi olup demokrasiden bahseden herkesin gidip ders alabilecekleri düzeyde bir yapı. bu yapı partide de aynı şekilde işliyor ve parti içi demokrasiyi gelecek olarak görüyorlar. yani kendilerine "diyelim hükümet oldunuz ve aradan 16 sene geçti" sorusu sorulduğunda, başarının ve ilerlemenin yegane formülünün bu olduğuna inanıyorlar, bu umut verici.

  diğer taraftan gençlik kolları olarak oyları listeler asıldığı andan itibaren korumaya and içmiş haldeler. daha şimdiden müşahit eğitimleri veriyorlar. bu da oldukça umut verici.

  velhasıl kelam, son derece düzgün; geleceği parlak ve kalıplaşmış türk siyasetini tekrar demokratik hale getirebilecek, liyakati ağzından düşürmeyen bir insan kendisi.

  yolu açık olsun.
 • siyasetin genç aktörlerinden.

  bu arkadaşımızın ilerde türk siyasetinde çok önemli yerlere geleceğini düşünüyorum.