• mersinli yazar, öğretmen. acenta mirza, ağız içinde dil gibi, acı duman gibi hikaye kitapları vardır. öğretmenliği 12 eylül darbesiyle bırakmak zorunda kalmıştır. 1970'lerden bu yana yazmakta, çokluk köy, göç temalı, toplumcu gerçekçi sayılabilecek bir çizgide yazmaktadır öykülerini. arslanköy'deki evinde vadiye karşı oturmuş, hanımı şeker, kendi şeker, gül gibi geçinip gitmektedirler.
  • ödüllerle dolu yaşamı olan bir yörük çocuğudur osman şahin.. nazım hikmet'in ''dört nala gelip uzak asya'dan'' dizelerindeki yörükleri anlatır öykülerinde (bkz: #3107317) ..
    söylenceleri öyküleştirir.. yörüklerin, antik kentlerin gizemli dünyalarını, kalelerini, kısacası toros dağlarının bilinmeyen yönlerini, yörüklerin yaşam biçimlerinin nereden nereye geldiğini, nasıl değiştiğini hem şiirsel hem de yalın dil kullanarak anlatır..
    bugüne dek 22 öyküsü filme alınmıştır..
    ''son yörük'' adlı kitabı fransızca'ya , ''kırmızı yel'' kitabı ''den rode winden'' adıyla isveççe'ye, birçok öyküsü de polonya, macar, alman ve fransız dillerine çevirilerek yayınlanmıştır..
    1970'de trt öykü ödülünü ''ağız içinde dil gibi'' eseri ile , 1992'de ömer seyfettin öykü ödülünü ''selam ateşleri'' ile * * , 1997'de ankara film festivali'nde aziz nesin emek ödülü, 1998'de ''mahşer'' ile yunus nadi öykü ödülünü*almıştır..

1999'da antalya altın portakal film festivalinde ise ''yaşam boyu onur ödülü''nü almıştır* ..
  • (bkz: makam taslari)
  • (bkz: osman kartal)
  • iki gün önce kendisiyle tanışma şerefine ulaştım.
    2 saat kadar oturduk sohbet ettik. tanıştığımız gün ben ne yazık ki kendisinin ne kadar değerli bir insan olduğunu bilmiyordum. tabi konuşmamızın sonuna geldiğimizde ben anlamıştım, osman amcanın derin tecrübelerini.
    o da bizim memleketten çıkan değerli insanlardan, babamın eski arkadaşı, hikaye ve senaryo yazarı. 20'nin üzerinde filmi vardır. bunlar arasında kan ve züğürt ağa da vardır.

daha fazla detay için: http://osmansahin.com/

akşam eve döndüğümde keşke hazırlıklı gidip de tanışsaymışım diye düşündüm. o zaman sohbetimiz çok daha farklı olabilirdi.
  • halen kadıköy'de oturduğu evini yılmaz güney'e sattığı ilk öyküsünün parasıyla alan yazar. 2009 yılı kendisi için gayet verimli geçmiştir. selam ateşleri, ay bazen mavidir isimli kitaplarını tamamlamış ve mersin kenti edebiyat ödülünü almıştır. 2010 yılında da 12 eylül öykülerinden oluşturduğu elleri bağlı doğan adlı eseri basılmıştır.

ayrıca mersin üniversitesi'nde bir konferansta, kendisini torunu olarak adlettiği çolak osman ağa'nın hikayesinin anlatıldığı avcı filmi için dilediği gibi bir film olamadığını, gerçeklerden sapıldığını söyleyebilmiştir.
  • mersin'in yetiştirdiği büyük edebiyat ustasıdır.

öykülerindeki doğa betimlemeleri, gurbetteki bir çukurovalıya memleketinin kokusunu getirir.

zincir, kibar feyzo, züğürt ağa, adak, kurbağalar, firar, kurşun adres sormaz, avcı ve daha pek çok türk filminin senaryosuna imza atmıştır.

köy enstitülerine ve mezunlarına gıpta etmek için başlı başına bir sebeptir.
  • son yörük olarak da bilinen yazar ve senarist. gazi beden öğretmenliğinden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmıştır. kenan ışık öğrencileri arasındadır. 18 ay gibi bir hapis süreci vardır. genç yaşında sinema artisti olabilecek kadar atletik ve yakışıklı bir kişi olmakla birlikte çok güzel bir torunu vardır. derman, tomruk, kurbağalar, zengin mutfağı filmlerinden bazılarıdır.
hesabın var mı? giriş yap