• açık konuşmak gerekirse bana biraz saçma ve şüpheli gelen bir durum. yani arkadaş günümüz şartlarında bile teknoloji bu kadar ilerlemişken insanların çocuk yapabilmek için götünü yırtıp başaramadığı olurken bir hanedan 600 yıl boyunca nasıl böyle bir tehlike içine girmeden sürekli veliaht verebilmiş ben anlamıyorum. misal bakın büyük britanya'ya 50 tane hanedan gelmiş gitmiş yok tudor'du yok stuart'tı yok hanover'dı yok kıldı yok yündü derken adamların kendi ülkesinde krallık-kraliçelik yapacak insan kalmayınca gitmiş almanya'dan kral getirmişler başlarına, iskoçya'dan gelenleri falan hiç saymıyorum bile, ki o dönemde bugünkü gibi birleşik bir ülke de değildi hepsinin kendi ayrı krallığı vardı, hatta bugün tahtta bulunan 2. elizabeth'in tabi olduğu windsor hanedanının orijinal isminin saxe-coburg ve gotha hanedanı olduğunu ve esasında bir alman hanedanlığı olduğunu, sonrdan elizabeth'in dedesinin savaş dönemi bu ismin çok alman durduğunu düşünüp değiştirmesiyle bugünkü halini aldığını söylememe bile gerek yok, düşünün böyle bir ortamda bakıyorsun osmanlı sultanları beşer onar erkek çocuk yapıp imparator yapıyor, yaptığı yetmiyor eldeki fazla veliaht adaylarını boğdurup boğdurup öldürüyor, bu ne bolluk amk, çocuğu yoksa mesela 4. murat zamanında olduğu gibi kardeşi imparator olup oradan devam ediyor, çok enteresan. avrupa'da olduğu gibi kadınlar imparatorluk yapamazken bu halde bile hanedanın soyu hiç bitmiyor hepsi makine gibi maşallah, bu bir tek bana mı ilginç geliyor anlamıyorum ben. 4. murat bütün kardeşlerini öldürürken ibrahim'i de öldürseydi mesela ne olacaktı, ya da ölüm döşeğinde öldürülmesini emrettiğinde veziri sadrazamı söz dinleyip öldürseydi ne yapacaklardı mesela çocuk yok kardeş yok, bir b planları var mıydı acaba, yani bala göte 600 yıl boyunca tek bir hanedanlıkla imparatorluk yönetmek gerçekten büyük başarı ve hiç inandırıcı değil, arada kesin erkek çocuksuz erkek kardeşsiz imparatorlar olmuştur, ha ispat edemem ama yüzde yüz eminim buna, o problemi nasıl çözdüler çok merak ediyorum. evet.

edit: açtığım bir başlığa ikinci bir entry girmem ya da entry'yi editlemem genelde, zira insanlar ilk seferde ne demek istediğimi anlar diye düşünürüm ama bu sefer olmadı sanırım, o nedenle daha net bir şekilde sorayım.

600 yıl boyunca hiç mi erkek kardeşsiz kısır ya da iktidarsız padişah gelmedi arkadaş bu imparatorluğun başına, hala bana yok hareme 100 tane cariye alınırdı birinden olmazsa diğerinden olurdu diyorsunuz, ben cariyeden mi bahsediyorum be amk ben padişahın kendisinden bahsediyorum, bu padişahın kısır ve iktidarsız çıkma ihtimalinden bahsediyorum, erkek kardeşinin olmadığını da düşünürsek 600 yıl boyunca illa ki böyle bir kombo yaşanmış olabileceğini ve açıkçası arada hanedan soyundan olmayan birilerinin padişah olarak itelendiğini söylüyorum, hala bana cariyeden mariyeden bahsediyorsunuz amk ya.

bakın daha net soruyorum: x kişi padişah oluyor ve kısır, ayrıca erkek kardeşi yok, yani konumuz padişahın 500 tane cariyesi olması ya da 120 tane çocuk yapması değil, tam tersi; padişahımız kısır ve erkek kardeşi yok, çok basit gördüğünüz gibi mala anlatır gibi anlattım konuyu, 600 yıl boyunca böyle bir açmazın yaşanmaması size de ilginç gelmiyor mu? bana çok ilginç geliyor çünkü. evet.
  • sebebi padişahların sayısız cariyelerden olan erkek çocuklarının hepsinin taht üzerinde hak sahibi olmasıdır.

ingiltere'de kralın yalnızca resmi eşinden olan çocukları tahtta hak sahibidir, metreslerinden olan çocukları taht üzerinde hak sahibi olamaz. bunun kökenleri feodalite, sınıf ayrılıkları ve hristiyan evlilik anlayışından ileri gelir.

4. murat'ın hayattaki tek kardeşi öldürülseydi büyük bir taht krizi olurdu. tam da bu yüzden devlet adamları bunu yapmadılar.

kısır padişah konusuna gelirsek, çocugu olmayan ve kardeşi sayesinde soyun devam ettiği durumlar var. osmanlı soy ağacını açıp bakabilirsiniz.

600 yıl çok uzun bir süre değil. capet, habsburg gibi daha uzun süreli hanedanlar da var avrupa'da. hem de bahsettiğim cariye sistemi orada olmamasına rağmen.
  • dna testi falan olmadığı için kimsesiz bir bebeği şehzade olarak kullanmış olabilirler böyle bir durum için. zaten sülaleden değilmiş gibi duran birkaç padişah mevcut. tabi tamamen doğal seyrinde de ilerlemiş olabilir her şey.
  • deli ibrahim bu konuda oldukça şaibelidir. öldürülme korkusuyla abisi sultan dördüncü murat devrinde akıl sağlığını yitiren, abisinin ölüsü kendine gösterildiğinde bile padişah olduğuna inanamayan, tahta oturduğu ilk dakika gözyaşlarına boğulan ve "evime dönmek istiyorum" diye haykıran, kurşun askerlerle oynayan, samur kürkü getirmeleri için vezirlerine rüşvet veren ve bir gözdesi için çivi başları pırlantalı altından fayton yaptıran sultan ibrahim'in ne yazık ki çocuğu olmuyordu.

hanedanın soyunun tükenmesinden ürken annesi kösem sultan, kastamonu'da şöhreti olan bir cinci hoca getirdi koskoca sarayın içine.

cinci hoca gelir gelmez üç çocuk dünyaya getirdi ibrahim. rezillik...
  • aslında kanuni sultan süleyman yavuzun tek erkek evladıyken zehirli sarık hediye edilip babası tarafından öldürülmek istemesi ilginç, benim şüphem burda başlıyor o?
  • öyle bi durum yok sadece velihatsız kalınabileceğinin öngörüldüğü zamanlarda öteki devlet adamları veya valide sultan tarafından buna engel olunmuştur
  • hanedan değişikliği olmaması, daha doğrusu tahta talip olabilecek güçlü türk ailelerin olmaması, türklerin tarıma yönlendirilip, gayrimüslimlerin ticaretle uğraşmaları, sonradan gelen kafes sistemi ile tecrübesiz padişahlar osmanlının yıkılmasında etkili sebeplerden bir kaçıdır.
  • bu başlığı açabilmek için osmanlı tarihinden bi haber olmak lazım.
    hadi tarihten haberin yok bari harem nedir onu merak edip okusaydın.
  • osmanlı imparatorluğu oradan oraya koşturduğu iki bölük atlı ve sancaktan oluşan bir göçebe örgütlenmesi değildir. bu tip iddiaları batıda kendini bilmez şarkıyatçılar ortaya atar genelde. buna da provokatif tarih tezi derler. ancak işin aslı öyle değildir. osmanlı tarihin gördüğü en kompleks askerî ve idarî yapılarından birisini oluşturmuştur. bugünkü teknolojiyle dahi o tipte bir orduyu bir yerden bir yere götürmek büyük meseledir. buna istinaden bir kurum olan şehzadeliğin düzenlenmemiş olma ihtimali yoktur. öyle ki, kırım hanının erkek çocuklarından bir iki tanesi istanbul sarayında esir tutulur ve osmanlı olarak yetiştirilirdi. hanedanın soyunun kuruması ya da bir felakete maruz kalması durumunda bu kırım soyundan kimseler tahta geçirilecekti. birkaç ciddi olaya rağmen buna gerek kalmamıştır.
  • şimdi biri çıksa “ onlar hep doğal besleniyordu, ilaçlama vs yoktu ve ml başına allah bilir kaç yüz milyon spermleri vardı” dese on yüz milyon cariyelerinin olmasının da çok anlamı kalmaz.
hesabın var mı? giriş yap