• başkanlığa hayır diyen kişilerin başkan seçmesi başlığını görünce biraz tefekkür ettim ve bu sonuca vardım. açıklayayım.

tek din islamdır. tek kanun koyucu da allah (c.c.) dir. tek kanun ise kuran-ı kerim'dir. bu durumda biz anayasa ve yasa yapmaları için birilerine oy verirsek bu sadece allah'ta olan kanun yapma yetkisini başkasına vermek olur ki bu da bariz şirktir.
  • idraki zayıf , kavrayış derinliği olmayan bağnazların kendilerini inandırdığı islamiyeti yaşama biçimi. içinde yaşadığı lağım çukuruna allah kızar diye sessiz kalan dallamaların yaklaşımı
  • biraz aşırı olmakla birlikte müslümanın bu günkü sistemde oy vermemesi gerektiği noktasında haklı iddia.

müslümanların kendilerini yönetecek emiri ve kur'an temelli kanunları yapacak bir meclisi oluşturacak vekilleri seçmesine kimse şirk diyemez. ancak tamamen laik bir düzen ve islam'a aykırı kanunlarla yönetilen bir devlet sistemi için oy kullanılmasının da uygun olduğunu kimse iddia edemez.
  • (bkz: şirk koşmak ne amk)
    hatta arttırıyorum: (bkz: ne koşması amk?)
  • gazi koşusu bu sene heyecan verici olacak diyerek bahsi görüyorum ve arttırıyorum.
  • yanlis onermedir
  • doğru bulduğum önermedir. tüm mümin ve mümine kardeşlerimi oy kullanmamaya daved ediyorum.
  • şirk olup olmadığı tartışılır ancak büyük sorumluluk olduğu kesin.
    dindar diye oy verdiğiniz adam "2 olan rakı fabrikası sayısını 18 yaptık" diyorsa bu sorumluluğa ortak olma ihtimali bile bir müslümanı korkutmalı.
  • teknik olarak oy vermemek şirk koşmak oluyor benim anladığım kadarıyla.

neden, sonuçta mutlak gücün sahibi allah. biz oy vererek herhangi bir mutlak güç vermiyoruz seçilenlere (teoride tabi ki). ama mesela mutlak yönetici olanlar yani seçilmeyenler çoğunlukla direkt tanrının kendisinden bu görevi aldığını, allahın eli kolu olduğunu, insanların kulları falan olduğunu iddia ediyor. bu noktada da allahın karşısındaki eşitliği biraz bozuyolar sanki.

bi de yazarken fark ettim eğer oy verdiğiniz insanın mutlak gücü olmasını istiyor-savunuyorsanız aslında biraz şirk koşmak gibi olabilir.
  • bir müslümana karşı yapılabilecek en ciddi uyarılardan biri.

cennete girmek isteyen biri oy vererek kendisine yönetici seçmemeli. zaten kendisinin yegane ve nihai yöneticisi allah'tır. bir yönetici seçmek cüreti göstermek haşa allah'ın yönetiş şeklini eleştirmek ve hatta reddetmektir.
hesabın var mı? giriş yap