• her iki cins için de geçerli olan bir isim.
    yalnız ters bir şekilde bir kıza aitse "erkek ismi değil mi o?"
    erkeğe aitse "kız ismi değil mi o?" soru tümcelerine maruz kalınabilir. alınmayın. güzel isim.
    açılımı ismin ayrılma hal ekini almış* öz'dür.
  • bu isme sahip erkekler sürekli "bu kız ismi değil mi?" sorusuna maruz kalırlar..
    ...
    ayrıca benim tanıdığım özden çok kral adamdır.diğerlerini bilmem.
  • özdenler, ben şahsen birini tanıyorum*, sanırım hep candan, hep güleç, hep hayata bir yerden tutunabilen, güvenilir insanlardır. gözlerinizin* içine bakıp hayata sayıp sayıştırsalar da yine de hayattan zevk almasını* herkesten iyi bilirler.. bir de iyi uçak mühendisi olurlar.
  • tdk isimler sözlüğüne göre:
    1. soyca temiz, köleliği olmayan özgür kimse. 2. özle, öz varlıkla, gerçekle ilgili. 3. suların geçtiği yer, su geçidi. 4. özsu.
  • dünyadaki en güzel kız ismidir özden.en tatlı gülen en güzel kokan iyi olan herşeyin enidir özden.en çok özlenen en çok ağlanandır arkasından.aşktır sevdadır özden.masumiyettir, beyaz duvaklı hayaldir seveninin gözünde. özlediğidir, özlemidir özden.aşk özdene benzer,özdense aşka.güneş etrafını nasıl aydınlatıyorsa özden de aşığını aydınlatır.çünkü sevdadır özden.hep özlenendir.bir gün gelecek diye beklenen, sonsuza kadar sevilendir.ankara,istanbul,çanakkale,eskişehir... tüm şehirlerde aynıdır manası onun ,sevdadır özden.aşk yalnız ona benzer.
    edit : hiç biter mi sevda
  • cerkes feodalitesinde pışı* adi verilen prenslerle ozgur insanlar arasindaki soylu sinif. prensleri surekli zirh ile gezmesine ragmen ozdenler asla zirh giymezlerdi. prenslerinin yaninda savasa katilir, onlari asla yalniz birakmazlardi.

bir ozden prensine hizmet etmek ve onun icin olmek zorundaydi. prensinden uzun yasamak ozdenler icin utanc kaynagiydi, ve cerkesler utanc icinde yasamaktansa kendilerini oldurmeyi tercih ederlerdi.

prenslerinin kizlarini sevmeleri yasakti. boyle birsey yapmis bir ozden, hicbir yerde barinamazdi. ancak, ozdenlikten bir alt sinif olan ozgur insanlar ile evlenmelerinde bir sakinca yoktu.
  • timüs (anatomi).
  • dünyanın en güzel ismi, biricik eşimin ismi.
  • (bkz: özden toker)
hesabın var mı? giriş yap