• okan bayülgen le eski bir kaykamam olan özlem piltanoğlu turköne arasında hitabet konusunda okan bayülgen in haksız olduğu bir bir tartışma alevlenmesine sebep olmuş söz.
    ilginçtir ki iki kişinin tartışması sırasında berhan şimşek ise "hanfendi akpli olduğu için hitaplarda sorunu olabilir, çünkü sayın genel başkanları da apo ya sayın dedi" gibisinden bir söz sarfetmiştir ki eminim programı izleyen herkesin ağzından istemsiz olarak "lan ne alakası var şimdi" gibi laf çıkmıştır.
  • okan bayulgen'e kimse terbiyeyi ogretemeyecegi icin, kendi programinda kimse kendi uslubu ile ilgili yorum yapamayacagi icin, 12 yildir tv programlarinda en ufak bir hitabet problemi ya$amadigi icin asla ele$tirilemeyecek hitap $ekli. eger ki uygun gormediginizi belirtirseniz okan bayulgen seviyeyi du$urmek pahasina dakikalarca tarti$mayi uzatmak hakkina sahiptir ki bu bazi $ahislar tarafindan kar$isindakini "ayar manyagi yapmak" olarak nitelendirilebilir.
  • ilk olarak tanim: ayip.
    makina da ve evvelindeki bilimum programlarda hilal cebeci ve o ayarda hatunlari konuk ede ede dili kasarlanan okan, yine ayni alayci tavriyla etmistir bu cumleyi. karsisindaki kisi de makinadaki televole cinsi konuklardan olmadigi icin, soyadiyla hitap edilmesini tercih ettigini belirtmistir. ve tabii ki de haklidir, kendisine nasil hitap edilmesini istiyorsa oyle hitap etmelidir konuguna.

olayin hemen akabinde sinir yapip yaptigini komik sekillerde savunmasi da, aslinda ne kadar megaloman ve elestiriye kapali biri oldugunu gostermistir. keske delikanli gibi deseydi, "ya seni genc buldum, zaten caktirmiyo olsam da seksist bi tarafim da var, oyle pek disli deilsin gibi, hazir da gicik olmusum, inceden alayci tarzimi katayim dedim olaya", diye.

bu arada berhan simsekin de olaya atlayip, sayin ocalan diyen bir partinin adayisiniz kabilinden birseyler demesi, pes dedirtmistir.
  • beni en çok güldüren kısmı ise şu olmuştur:

bş: "14648 tane deyiş ve atasözü var..."

(bkz: küsüratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın)
  • okan bayulgen'in yaptığı küçük gaf. daha sonra bu gafı savunmak için küçüldükçe küçülmüş "ben 12 yıldır televizyondayım, beni tanımak zorundasınız" demiştir. berhan şimşek ise "siz öcalan'a sayın dersiniz" gibisinden bir yaklaşımla demogojinin kralını yapmış, mide bulandırmıştır.
  • bir 'tartisma' baslangactiricisi.

hitabetteki en onemli kurallardan biri; hitap edileni rencide etmemeye ozen gosteristir (hitap edileni rencide etmek gibi bir gayeniz varsa, o zaman baska tabi). bunun icindir ki; hitap edilenin, kendisine ne sekilde hitap edilecegini belirleme hakki sakli olup, tercih edilen hitap seklinin disinda bir hitap edis de, hitabet etigine aykiri bir durum arzeder.

dolayisiyla dun okan (bakin okan diyorum, kendisi izin verdi dun ozlem piltanoglu turkone'ye. herhalde bana da izin verir.) bu konu itibariyle kisaca ve salt bir sekilde 'halt' etmistir. ha diyeceksiniz ki; "bu isin default u nedir peki hocam? yani ani bir sekilde hitabet durumunda kalirsak birilerine, maazallah biz de 'halt' etmeyelim sonra?"

simdi bakiniz; hitabetteki default hitap seklini belirleyen sey, andaki bulunulan konjonkturdur. konjonkturel olarak, hitap eden ve edilen sahis arasindaki iliski, bulunduklari ortam vb.. gibi faktorler, hitabetin kimyasini belirler. tabi ki; hic tanimadiginiz, sadece ismini bildiginiz birisine 'n.s.a' hitap ederken, bilinen nezaket kurallari cercevesinde yaklasim gosterip, ona gore davranis sergilemeniz yerinde olacak ve karsi tarafi rencide etme riskini, minimuma yaklastiracaktir. daha farkli bir ornek olarak da; mesela sokakta yururken koseyi donuyorsunuz ve o da ne? hic beklemediginiz yerde ve anda kirk yillik kanka modunda takildiginiz bir arkadasiniza denk geliyorsunuz. oradaki ani default hitabet sekli ise, cok dogal bir sekilde nispeten daha esnek olabilip, hatta "aaa naber lan 'yarraaam'? ne isin var lan buralarda boyle 'ipnetor'?" gibi haller alabilip, gayet de normal karsilanabilecektir, iste konjonkturel yaklasimin muspet bir sekilde sonlanabildigi iki farkli ornek.

hitabette, oldu ki karsi tarafin tercih etmedigi bir sekilde karsi tarafa bir hitapta bulundunuz; olabilir insanlik halidir. bundan sonra yapmaniz gereken cok basit bir sey var; o da, karsi tarafin itirazinin temelini olusturan seyin, kendisinin cok dogal bir hakki oldugunu kavrayip, akabinde o itiraza saygi gostermek ve daha sonra ona gore hareket etmektir. he tekrar bildiginiz seyi okuyup, o sekilde davranmak ya da ne bileyim "ben istedigim gibi hitap ederim, bana kimse karisamaz. burada kurallari kendim koyarim...eleloooeey" gibi cikislarda bulunmak ise; koyun gibi, hor gorulmus, sindirilmis, ozguvenleri sifira yakin, kendilerinin 'birilerinin' karsisinda asagilanmasini normal karsilayan kisilerin olusturdugu toplumlarda normal karsilanip, hatta kimi bolgelerinde destek bile gorurken; normal olan, birbirlerine her turlu destegi ve saygiyi gosteren toplumlarda ise hor gorulup sindirilecektir.

buradaki kilit nokta; kayitsiz sartsiz her 'insan'in, her 'insan'a karsi her turlu saygi gostermesi gerektigidir. 'saygi'nin gosterilmesi icin, karsi tarafin sadece 'insan' olmasinin yeterli olmasidir. maalesef biz de insanlarin para, pul, mevki, sohret, cinsiyet vs.. degerlerindeki farklilik, saygi gosteren ile gosterileni belirleyen en onemli faktorlerden biridir. gunumuzde bir insanin, baska bir insana 'gosterdigi saygi'nin varligi, bu insanlarin demin bahsettigim 'degerler'e sahiplik miktarinin birbirlerine yakinligiyla dogru orantilidir. bu noktada asil trajik olan ise; default saygiyi hakeden, ancak bu degerlerin farkliligindan dolayi saygisizlik goren sahisin, kendisine saygi gostermeyen sahisin davranisini normal karsilamasidir.

dun aksam ozlem piltanoglu turkone, okan bayulgen in hitap seklini begenmemis, refleksi olarak tepkisini koymus, tercih ettigi hitap seklini belirtmis, ancak karsisinda kendi tabiriyle oniki yildir bu isi yapan ve bu isi yaparken kimsenin kendisine terbiye dersi veremeyecegini soyleyen, lafi, "ben sana ne dersem derim! sana mi soracam be kadin? sana ne oluyor hem?" demeye getiren bir sahis vardir ve dolayisiyla da maalesef o da saygisizlik goren bir sahis olarak kendisine saygi gostermeyen sahisin davranisina daha fazla ses cikaramamis, sinmis kalmistir. [tipki sahisin, diger programinda ozellikle telefondan katilan konuklara (kadin olan evet) gosterdigi saygi seviyesinin, telefondaki sahis tarafindan embedded bir sekilde normal karsilaniyor ve sinik bir modda kabul ediliyor oldugu gibi]

bu arada aklima geldi; su unlu 'anani al git buradan' olayi, hakedilmis saygi icin 'insan' olmasinin yetmesi gerektigi halde yetmedigini ve maalesef baska 'seyler'e de sahip olunmasi gerektigini gosteren en trajisuper ornektir herhalde.

notlar:

* okan bayulgen, bir ara vekil adayinin ilk cikisindan sonra "n'olacak sende bana 'okan' diyebilirsin" dedi. yaptigi hitabeti mesru kilmak icin bir atakti bu sadece. cunku, makina programinda da telefonla baglanan insanlarin bazilari kendisine 'okan' diye hitap ediyor ve rahatsiz oldugunu bir takim mimiklerinden vs. anliyorsunuz. hatta bir aksam, telefonda bağlanan bir kadinin kendisine, 'okan' diye hitap etmesinden sonra, kadini sirf bu samimiyeti sebebiyle epey bir haslamisti.... yani... cok fazla yorum yapmaya gerek yok sanirim.

* etrafta su tarz enteresan gorusleri olan arkadaslar var; "okan bayulgen in programina gidiyorsun kardesim! okan in ne sekil davrandigi belli (biliniyor da yani saygisiz davranabilecegi, cok hos) ona gore herseye hazirlikli olarak gideceksin. mesela mehmet ali erbil de, yarin oburgun siyaset programi yapsa ona da gittiginde ansizin donunu indirirse noolacak? ona da mi tepki koyacaksin? hayret bisey lan!!!"... zaten komikti, daha komik yaptim. pisman degilim.

* sanmiyorum ki; dun aksamki programda bulunan konuk, daha fazla mevki sahibi, cinsiyeti farkli bir sahis olup okan da bu sekilde hitap edebilsin. ne bliim bir yasar buyukanit gelse mesela. "yasar sen de askeriyede eskidin artik be!" dese... ı ıh karikaturu bile olmaz be bunun.
  • okan bayülgen'in kendinden yaşça küçük bir kadına saygılı ve seviyelidavrandığını daha görmedim. iki seçenek var: (1) kadın aşağılanır, (2) kadına kur yapılır ve inceden dalga geçilip uğraşılır` (bkz: #10949447). bunun bazı istisnaları var tabii. misal, kadın yurtdışında ödül kazandıysa, kadın sakatsa, kadın fakirse, fakirlikten başarıyı yakalamışsa saygı duyulur, üzerine varılmaz, hatta baştacı edilir ki dostlar alışverişte bizi seksist görmesin.

özlem türköne hem gençti, hem kadındı, hem çok lafbaz değildi; güzeldi ama okan bayülgen'in kur yapmasına imkan vermeden mızıkçılık yaptı. hadi itiraf edelim, bir de özlem türköne'nin akp adayı olması da okan bayülgenin dev egosunun 'ben erkeğim' bölümünün ötesinde 'ben modern insanım' bölümünü de kaşıdı. burada psikolog suserlar freud'a referans verip bizi okan bayülgen ve seksizm çıkmazı konusunda daha fazla aydınlatabilir diye düşünüyorum.
  • bir insanın kendisine nasıl hitap edilmesi konusunda görüşünü belirttiğinde bunu ego problemi haline getiren bir televizyoncunun olayı haline gelmiş cümle. program kendisinin olan okan, tabii ki
    hitap şeklini seçebileceği gibi konuğunun kendisine nasıl hitap edilmesi gerektiği konusunda isteğini belirtmesini olgunlukla karşılayarak nezaket ve hatta aklın yolu gereği kendisine hitap şeklini seçen bir insana belirtilen hitapla değil, "sana nasıl hitap edileceğini sen değil ben belirlerim" ukalalığıyla yoluna devam etmeyi seçmiştir. diğer kişinin kendisine isim yerine soyisimle hitap edilmesini istememe sebebini isteyen ayrıca tartışır, farklı bir konudur.
  • turkishmusic org daki sezen aksu tartismasini hatirlatmistir.
    bu sayfada ki yazilarin hepsini okudum ve okan, sen haksizsin . seni kiniyorum, ve sana laflar hazirladim.
    (bkz: #1938061)
  • suratimda mustehzi bi siritisla "ahaha okan bayulgen sinir krizi mi geciriyor ne?" diyerek izledigim tv piyesinin basligi. ilginc bir program olacagini beklerken uykudan once kusaginda zaman zaman denk geldigim ve her seferinde okan bayulgen in canla basla konuklarina kendi guduk fikirlerini tekrar ettirmeye calistigina sahit oldugum bu sizi ilgilendiriyor programindan bir komik ani daha. bu vesileyle ben de soyle bir mesaj vermek istiyorum: "bu bizi ilgilendirmiyor okan".
hesabın var mı? giriş yap