• salgın zamanı evde tıkılmanın verdiği can sıkıntısının da etkisiylebütün bir ömrü iyi beyaz peynir peşinde geçirmek başlığındaki kriterlere uymak üzere giriştiğim aramalarda ismini duyup hemen bu başlığa koşmuştum. yediğim en güzel beyaz peynirlerden biri oldu gerçekten. ben de dahil olmak üzere aileden tam puan aldı.
  • peynirlerin şahı.
  • 4 gün önce süzülmüş kardeşler üretimi olanından aldığım ve lezzeti beklentilerimin çok altında kalan peynirdir. peyniri yedikten sonra ağızda kalan kendine has bir aroması var. ilk tattığınızda ağzınızda çok yoğun bir tuz yayılıyor sonra kısa bir süre peynirin lezzetini alıyorsunuz ama tuz yoğunluğunun çok altında kalıyor peynirin tadı. ayrıca yağ oranı güzel ve yumuşak bir peynir. marketlerde satılan ortalama yumuşak-tuzlu peynirlerden çok farklı bulmadım genel olarak.

not: kendi damak tadıma göre yazılmıştır bu entry. peynirlerin lezzetleri üretim dönemine göre değişebilir. ilk kez tattım bu peynirden daha sonra tekrar deneme fırsatı bulursam burayı editlerim.
  • güncel fiyat olarak kilosu 150 tl'dir. ben de süzülmüşler tercih ediyordum lakin elçili paçalı denedim ve bingo. şu an nirvanadayım. yok böyle bir lezzet ve aroma. bayıldım.
  • özellikle süzülmüş kardeşlerin keçi-koyun karışımı paçalı denenmesi gereken bir peynir türüdür.
  • sert yoğun bir tadı olan peynir. paçal denilmesinin nedeni koyun,keçi,inek peynirlerinin karışımi olmasından.
  • özellikle trakya bölgesinde yaygın olarak üretilen ve inek, keçi ve koyun sütlerinin belli oranda karışımından elde edilen, yemeyenin peynir yedim dememesi gereken, lezzette zirve yapmış, aşmış bir peynir türü. evet biraz pahalıca ama ne kadar ekmek o kadar köfte diye de yadsınamaz bir gerçek var.
hesabın var mı? giriş yap