• çok az insanın umurunda olsa da paylaşalım: palmyra düştü arkadaşlar.
    selefi barbarlar bu antik kenti ele geçirmiş durumda ve suriye ordusu tarafından neredeyse hiçbir tarihi eser tahliye edilmedi.
  • "suriye’nin tadmur çölü’nde, iki bin yıl önce, dünyanın en güzel, en görkemli şehirlerinden biri yükseldi. kimsenin değildi bu şehir. hiçbir kralı ya da kraliçesi yoktu. ipek yolu’nun bu çöl kavşağında bir serap gibi doğdu.
    ...
    palmira’ya, çölde saatler süren bir yolculuk sonrasında, akşam güneşi bütün bir kenti tatlı bir pembeliğe boyadığı bir saatte girmiş idim. aslında bir günde bile gezilebilecek bu şehrin büyüsü, beni orada beş gün tuttu. aynı yerleri, aynı sütunları, tapınakları gezdim, ama her seferinde farklı bulutlar, farklı, gökyüzü, farklı rüzgar vardı.

palmira, çöldeki tek şehir değil tabii ki, ama hiçbiri de palmira olmuş değil. belki palmira’yı en çok kıskandıran çöl şehri, güneyde, ürdün sınırında, birkaç gün önce ziyaret ettiğim basra şehri olabilir ya da daha güneydeki petra. ama bunlardan sadece palmira’ya çölün gelini adını vermiş eskiler." özcan yüksek
  • dünyanın en görkemli antik şehirlerinden biri olarak binlerce yıl ayakta kal, sonra 21. yüzyılda yobaz teröristler tarafından yok edil.
  • suriye ordusuna bağlı veteriner ekiplerinin, selefi-tekfiri aşağılık yaratıkları itlaf etmesinin ardından özgürlüğüne kavuşmuş, yeniden yüzü gülmüş çölün gelini…

kraliçe zeynobia’nın onlarca yiğit evladı kenti kurtarırken toprağa düşmüştür. (bkz: vallahi sizi sileceğiz)

“vatanım, seni bir daha müreffeh, muzaffer ve güvenli görebilecek miyim”x
  • ışid tarafından ele geçirildiğini öğrenince kahrolduğum şehir. suriye ordusu geri çekilmiş, kent terkedilmiş. işin en çirkin tarafı da ışid'e sempati duyan bir takım yobaz kesimin böyle bir dünya mirasının yok edilecek olmasını makul karşılıyor olması çünkü insan canı karşısında putların heykellerin bir önemi yokmuş. amerika çok yakıp yıkmış, şimdi de ışid'in sırası gelmiş! bak hele! yahu zaten kimse sizden okumanızı, sorgulamanızı, tarihe sahip çıkmanızı falan beklemiyor. bağnaz düşünce sisteminizle yapabileceğiniz yorum ancak bu kadar sığ olabilir zaten, şaşırmıyoruz da; ben yine naiflikten midir hazımsızlıktan mı bilmiyorum, çok üzülüyorum. insanlık namına utanıyorum aynı sıfatla anılıyoruz diye...

o güzelim antik kent vahşi katillerin insafına kaldı ya; bu gece de bunun için kaçsın bakalım uykularımız.
  • eski resimlerini izlemeye çekindiğim antik kent. terörü destekleyenlerin görmezden geldiği, dünyanın en güzel antik kentlerinden biri.

bu bölgede yaşayan halktan 400 küsür kişi de resmi suriye hükümetini desteklediği gerekçesiyle öldürülmüş, sayının artmasından da korkuluyormuş. önlem alındığı da yok sadece "ölü sayının artmasından korkuluyormuş".
  • suriye halkının yiğit evlatları tarafından amerikancı it sürüsü ışidden geri alınmış kent.
  • muhtemelen tarihinde görmediği yıkım ve vahşeti önümüzdeki birkaç hafta içerisinde görecek olan tarihi kent. ki timur istilasından geçmiş bir şehirden bahsediyoruz.
  • ışid'in anasını s.ktiği, tarihi m.ö 19.yy a dayanan 3000 senelik şehir. şu şehir yunanlardan, romalılardan, sasanilerden, bizanslılar'dan tonla savaştan hasar görmeden günümüze kadar geldi de, şu orospu çocuğu ışid'in elinden kurtulamadan yerle bir olduya daha ne diyim. antik roma tiyatrosu, sütunları da dahil olmak üzere herşeyi yerle bir etmişler.
  • çöl kumlarının yüzlerce yıl ılıklığında sakladığı güzel şehir palmira, çöl gelini... allah, geçmişin kâdim izlerini, geleceğin kanlı zalimlerden korusun...
hesabın var mı? giriş yap