• pantalonun orijinal ütü çizgisi kaybolana kadar beklemiycen. o çizgi kaybolmadan ütüleyecen. bu birinci kural.

ikinci kural, pantalonu, ütü tahtasına çok düzgün yerleştirecen ve önce ellerinle ütüleyecen. pantalon tahtaya iyice yapışacak böyle.

üçüncü kural, pantalonun bir bacağını, pantalonun beline doğru kaldırıp yatıracan. önünde tek bir bacak kalacak.

dördüncü kural pantalonun üzerine tülbent serecen. tülbenti kaldırıp o orijinal çizginin bele yakın yerde bittiği noktanın düzgün olup olmadığını kontrol edecen ve düzgünse, tam o noktaya, tülbentin üstünden başparmağınla basacan. başparmak basılıyken, pantalonu paçadan biraz daha gerdirecen ki, orijinal ütü izi belirginleşsin.

sonra tülbent üstünden, paçadan bele doğru yavaşça ütüleyerek gelecen. bu arada başparmağın tülbent üstünden, orijinal ütü izinin bittiği noktayı sabitlemiş durumda olacak. kolumu o kadar açamam yani bi elimin başparmağı pantalonun beline yakın bi yere basılıyken, diğer kolum paçasına uzanmıyo dersen, dizden bele kadar bi ütüle, sonra dizden paçaya bi ütüle. mevzua parmak basacan yani.

aynı işlemleri, 4 çizgi için de yapacan. bi de pantalon bacaklarının birbirine bakan yüzünü ütülediğin gibi, dış yüzünü de ütüleyecen.

küçük bir kaptaki suyla tülbenti ıslatıp sonra iyice sıkacan suyunu. onu demeyi unutmuşum. bi de ütü yüksek bi sıcaklıkta olacak.

başparmağını yakmamaya da dikkat edecen tabii.
  • 1 yillik ev kadinligi tecrübe sahibi olarak, gelin gittigimin 3. günü verdi kocam bana pantolonu al ütüle diye. ütü tecrübemi taaa lisedeyken haftada bir pileli okul etek-gomlekle sinirli tutan biri olarak göt oldum.

4 yillik yalniz yasama tecrübesine sahip kocam bana ögretti nasil ütülenecegini bu bokun. pacalarindan bas asagi cevirip dikis yerlerini ortalamak suretiyle ütü masasina yatirip orta yerine ütüyü basinca, o cok methedilen pantolon cizgisini referans alaraktan bu ilk deneyimimi yasamis bulundum. efendi adam kumas pantolonlarinda cizgiyi cok rahat referans alabilirken keten pantolonlarda bu isin daha zor oldugunu kesfettim ve ilk aylar keten pantolonlari ütülemekten kactim.
    daha sonra korkularimla yüzlesmeye karar verdigimde gördüm ki, bu pantolon ütüleme isi o kadar da zor bir is degilmis. hatta su anda söyleyebilirim ki, gömlek -hele de ketense- ütülemekten gicik kapiyorum ama 25 tane pantolonu ayni gün 2 saatte bitirecegime inancim tam. nesi var anlamiyorum hatta. bacaklarini dümdüz ütüledikten sonra götünü ve önünü ütü masasinin ucuna gecirip oralara da bir güzel ütü basiyorsun ve isin bitiyor. hatta bacaklari ütülerken bir bacagi kaldirip digerini ütülemeyi de hep annemden gördügüm icin, bunu yaparken büyük bir haz aliyor, adeta kendimi ev kadini gibi hissediyorum. ne kadar harikulade!
  • tek başına bir işkence biçimi olan ütülemek eyleminin katlanılırlığının minimuma indirgenmiş halidir. iş yerinde giymek durumunda olduğun kumaş pantolonun tek çizgili olması zorunluluğu hasebiyle girilen sinir harbinden çıkabilmek hiç de kolay değildir ve başarı şansı tecrübeyle doğru orantılıdır. istenilen gibi, tek çizgili bir ütülenmiş pantolon elde etmek için dikkat edilmesi gereken pantolonun nemli ütülenmesidir. gerekenden daha kurumuş halde ise ütü bezi kullanılmalıdır. hoş, ütü bezi her halükarda kullanılmalıdır ki kumaşın cinsine göre karşılaşma olasılığı bulunan parlama engellenmiş olsun. en güzeli ütü sorunu olmayan ve yıkandıktan sonra dahi ütüsü ve tek çizgililik hali bozulmayan pantolonlar bulup almaktır.
  • dakikalardır aralıksız küfretmeme sebep olan aktivitedir. hay ben ilk "bu pantolonu ortadan çizgili ütülesek süper olur abi" diyenin aklına şaşayım. mezarında dört dönesice, rahat yüzü görmeyesice, cehennemde ortasından çizgili ütülenesice.

mideme kramplar giriyor.
  • montla sıçmak bile yanında eğlence kalır, dertlerin en büyüğüsün sen, pantolon ütüleme eylemi. kuru temizlemeciler, sağ olsunlar, parıl parıl parlatıyorlar pantolonlarımı, bir aylık pantolonum oluyor 10 senelik memur pantolunu gibi. ben de dedim, iş başa düştü, kendim ütüleyeyim. ne kadar zor olabilir ki? bir deneme iki deneme, yarım saat uğraş sonunda, çift çizgili buruşuk pantolondan fazlasını elde edemedim. durmadım, azmettim, sordum, soruşturdum, püf noktalarını öğrendim, internette uygulamalı videosunu izledim. tamamdır, hazırdım herhalde. akşam geçtim ütü masası başına, yahu, ordan vuruyorum ütüyü, öteki tarafı kaykılıyor. astarını tutturuyorum, yüzü kaçıyor. bir saat kadar uğraştım, eh, biraz adama benzedi pantolon. ama öte yandan, şu güzel tatil günümde heba olan bir saatime yazık. pes ettim. yeni bir kuru temizlemeci bulup sıkıca tembihleyeceğim pantolonumu ütü bezi kullanmadan ütülemeyin diye. tutarsa.
  • yalnız yaşayan erkek kısmısı için epeyce büyük bir eziyet. takım elbiseleri öyle iki haftada bir kuru temizlemeye götürecek lüksün yoksa mecburen pantolonu yıkayıp ütülemek gerekir, ve genelde sabaha bırakılır bu iş. uykulu gözlerle henüz traş olmamış, altında boxer üstünde gömlek kravat, tek çizginin peşine düşmüş bir sefil düşünün.
  • kadin erkek fark etmeksizin iskence. sabaha birakinca insanin hic yapasi gelmiyor, aksamdan da yapinca bir sepet pantolonu arka arkaya utuleyince sinir krizi geciriliyor. guzelim cumartesi sabahimi yedi ama 1 ay kadar giyecek bir seyim yok diye aglamayacagim gibi.

puf noktasi pantolonun iki tarafindaki cizgileri birbirinin ustune duzgun getirip utuyu basmak. eski cizgiyu bulmaya calismak cok daha zor. boylece sonraki cizgiler de hep ayni yerde oluyor ve cok cizgililige elveda deniyor!
  • asgari şartlar sağlandığında çok zevkli olan aktivite. asgari şartlardan kasıt; bir adet iyi çalışan paskara, bir adet buharlı ütü ve müslüm gürses.

pres ile beli ütülenen kot pantolon ortacı vasıtası ile ütücülerin önüne yığılır, akabinde ütücü sol eliyle işi* eline alır, sol eliyle bel tarafından, sağ eliyle sol paçadan tutarak işi paskaranın üzerine serer, dikiş izinden eliyle düzelterek sağ paçayı ütüleyip sol tarafı sağ tarafın üzerine koyarak aynı dikiş izinden hizalayarak kenarlarına ütü basıp en alttan başlayarak yukarıya bir tur gider, son olarak paçaları dengeleyip ütüyü üzerine basmak suretiyle ütüleme eylemini bitirip sol eliyle ütülenmiş işlerin üzerine atar. şaşırtıcı olan tüm bu olanlar 30 saniyede nihayete erer.*
  • evli olmakla da eziyet olmaktan çıkmayan eylem. evin ütülerini yapan temizlikçi kadın berecemeyip ya da becermek istemeyip, kumaş pantolonu iki hatta üç çizgili ütülüyorsa, iş yine başa düşmektedir.*
  • (bkz: haydarpaşa garı) olmasa bile, bacaklarda tek çizgi olsa bile üstüste getirdiğinde biri kayık olur kesin.
hesabın var mı? giriş yap